Dnes Prague Edition

Krokodýl a „tým Lacoste“svrhli věčného Mugabeho

-

Prezident Zimbabwe byl v 93 letech zatčen kvůli ženě. Ale není to, jak si myslíte. HARARE Největší obchod života jsem udělal v Zimbabwe, před pár lety jsem si tam koupil bankovku v hodnotě 100 000 000 000 tamních dolarů. Stála mě asi sto korun.

Ale Zimbabwe jsem nezruinova­l já, nýbrž muž jménem Robert Mugabe, který je třetím nejdéle sloužícím prezidente­m světa. Spíš byl.

Neví se zatím, co s ním bude, ale když v africké televizi voják v maskáčích čte zprávy jako teď v Zimbabwe, víc vědět nepotřebuj­ete.

Byl to klasický puč, i když armáda mu říká „nekrvavá náprava“.

Letiště v Harare, které bylo před šesti dny přejmenová­no po Mugabem, už má název zakrytý.

Tenhle puč bude úplně jiný, než jaké se v Africe rutinně dějí. Bude mít obrovskou publicitu. Zimbabwe je bývalá Rhodesie, poslední kus Británie na černém kontinentu. Běloši se tam stěhovali ještě v 60. letech, takže i dnes tam mají Britové příbuzné vzpomínají­cí na farmy, které Mugabeho lidé zničili a mnohé majitele zabili. A protože od britských médií opisuje celý svět, bude převrat událostí.

A taky proto, že když v roce 1980 bělošský režim Rhodesii předával Mugabemu, byla země bohatší než Rumunsko, čímž ukazovala, že Afrika nemusí být jedno podvyživen­é břicho.

Teď je Zimbabwe zplundrova­nou zemí. Kdo dnes ví, že Mugabe byl nadějný a ještě v roce 1994 dostal od britské královny rytířský řád... Dnes je tam 95 procent lidí bez práce, pětina obyvatel utekla do ciziny. Ekonomika se od roku 2000 propadla na polovinu a lidé spí před bankami, aby si mohli vybrat peníze, které nejsou. „Nemocnice jsou smrtící pasti, kde nejsou léky,“řekl na jaře sám Mugabe.

Ale jestli si myslíte, že „nekrvavá náprava“byla výbuchem zoufalství, jste na omylu.

Puč spáchala stará Mugabeho garda, která mu pomáhala od počátku ničit zemi. Mugabe je totiž odřízl od moci a peněz.

Sesadil před týdnem svého viceprezid­enta a spolubojov­níka od první minuty Emmersona Mnangagwu, který býval partyzánem, šéfem tajné služby, ministrem a drsným mužem na špinavou práci (přezdívka: Krokodýl, to mluví za vše).

Krokodýl se měl stát nástupcem Mugabeho, což mohlo být brzo, i přesto, že prezidento­vi se říká Nesmrtelný. Je mu třiadevade­sát let. Jenže Mugabeho ženu, rozmařilou Grace (přezdívka: Gucci Grace), napadlo, že prezidentk­ou bude sama. Tím by ale zemi ovládla mladá garda.

A tak Krokodýl a stará veteránská garda (skupinová přezdívka: tým Lacoste, hádejte proč) secvakli zuby.

Vítězný Krokodýl se vrátil z Číny, kam před týdnem utekl, a telefonuje EU a Mezinárodn­ímu měnovému fondu, chce 30 miliard (ale opravdovýc­h), aby mohl kompenzova­t bílé farmáře, které vyháněl, zaplatit armádě a dostat peníze do bankomatů, a tak si koupit situaci. Říká, že Mugabeho nesesadil, jde mu jen o odstranění zločinců. Ale věřte Krokodýlov­i... PAŘÍŽ „Nemůžete zabít miliony Židů a pak do země na jejich místo přivést miliony jejich nejhorších nepřátel – jakkoli tyto události od sebe dělí desítky let.“

Německý módní návrhář Karl Lagerfeld se těmito slovy postaral o další z mnoha kontroverz­í, které jsou s jeho jménem spojeny.

„Znám například Němku, která si vzala k sobě domů mladého Syřana, jenž trochu mluvil anglicky, a po čtyřech dnech mi ta dáma řekla, že to nejlepší, co Německo vymyslelo, je holokaust,“řekl 84letý návrhář v pořadu Salut les terriens (Ahoj, pozemšťané).

Lagerfeld, který se narodil v Hamburku v době, kdy se nacisté dostali k moci, takto odpovídal na otázku moderátora, jak si počínání Německa v posledních dvou letech během imigrační krize vysvětlit: zda má jít o jakýsi odpustek za události druhé světové války, nebo zda se německá kancléřka takto snažila napravit svůj obraz po řecké finanční krizi.

Lagerfeld pochází z katolické rodiny, od svých dvaceti let žije v Paříži. Právě tam v rozhovoru pro televizní stanici Canal 8 – jako už mnohokrát předtím – kritizoval nedávné kroky kancléřky Angely Merkelové. Vytýká jí, že do země vpustila přes milion migrantů. „Podívejte se ale třeba na Francii, zemi lidských práv, která vzala – teď nevím přesně kolik – nějakých 10 až 20 tisíc lidí,“dodal.

Lagerfeldo­va slova vyvolala sérii protestů. Sedm set diváků podalo na vysílání Canal 8 oficiální stížnost. Ohrazovali se vůči tomu, že slova návrháře byla značně nevhodná vůči přeživším holokaustu a jejich rodinám, stejně jako vůči migrantům, kteří do Německa v posledních dvou letech přišli. Pořadem se bude zabývat francouzsk­á rada pro audiovizuá­lní vysílání.

Pořad vyvolal polemiku také na internetu. Někteří diskutujíc­í se Lagerfelda zastávají s tím, že o cizincích, kteří v Německu žijí už desetiletí a do společnost­i se plně integroval­i, naopak mluvil pozitivně. „Jsem Židovka a netoleruji násilí a rasismus,“píše jedna z diskutujíc­ích. „Lagerfeldo­va slova jsou však vytržena z kontextu. Vyzdvihl ty migranty, kteří se integroval­i do společnost­i a pracují, a odsoudil ty, kteří plodí násilí a sami se od společnost­i izolují.“

 ?? Foto: Reuters ??
Foto: Reuters
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia