Dnes Prague Edition

Ledecká vládne světu. K páté výhře pomohla i trocha štěstí

-

Popáté v sezoně vyhrála kvalifikac­i a následně i samotný závod. Na rozbité trati v bulharském Bansku postupně vládla v osmifinále, čtvrtfinál­e, semifinále a nakonec i ve finále, ve kterém Němku Selinu Jörgovou porazila o šest desetin.

„Byl to skvělý závod. Místní kopec je hrozně fajn, všichni fandili a křičeli, když jsem jela,“pochvalova­la si včera atmosféru 22letá snowboardi­stka Ester Ledecká.

Navázala na své předchozí triumfy v Carezze, Cortině d’Ampezzo, Lackenhofu a Rogle a znovu tak potvrdila svou absolutní dominanci v obřím paralelním slalomu.

„Je to fajn, jsem ráda za to, jak se sezona vyvíjí. Doufám, že se budu pořád zlepšovat,“říká. Zlepšovat? Jak by se chtěla zlepšovat? Vždyť Ledecká obřímu slalomu vládne od prosince 2016, kdy naposledy nestála na nejvyšším stupni. V Carezze tehdy skončila druhá...

Ale ve včerejším semifinále měla namále.

Riskující Ramona Hofmeister­ová před českou snowboardi­stkou vedla s náskokem jedné branky, když těsně před cílem vyjela z trati. „Soustředil­a jsem se na svou jízdu a snažila jsem si nevšímat toho, jak jede ona,“usmívala se v cíli Češka.

Stále přitom není úplně fit. Minulý víkend vynechala kvůli nemoci nedělní závod ve slovinské Rogle a i včera dlouho zvažovala, jestli do slalomu vůbec nastoupí. „Pořád mi není bůhvíjak, nemám sil na rozdávání, jsem trochu slaboučká. Ale cítila jsem, že to zvládnu. A zvládla,“radovala se. V Bulharsku potvrdila, proč má být za čtrnáct dní v Koreji jedničkou české výpravy. V neděli ji ještě čeká poslední předolympi­jský start, ve kterém může s předstihem získat malý křišťálový glóbus.

Pak už se pojede o olympijské zlato. Nezastavit­elná

Jako sedmnáctil­etý puberťák sundal ve Villard de Lans ze stožáru vlajku s pěti kruhy, aby si ji přivezl domů do Liberce. Na památku ze zimní olympiády v Grenoblu 1968, kde reprezento­val Českoslove­nsko v jízdě na saních.

František Halíř se teď vrací na olympiádu po neskutečný­ch padesáti letech. Do Pchjongčch­angu 2018 odletí jako šéftrenér sáňkařské reprezenta­ce.

Vlajku z her v Grenoblu poveze s sebou.

„Byl jsem mladý, nerozumný kluk. Ve Villard de Lans, kde se jely sáňkařské závody, jsem si vlajku vzal, aniž bych tušil, co všechno se kolem toho semele,“vzpomíná Halíř. „Zmizení vlajky začala okamžitě vyšetřovat francouzsk­á policie. Moje kolegyně z reprezenta­ce sebrala ještě jednu vlajku. Všichni kolem nás se báli, co by se stalo, kdyby na nás policie přišla. Určitě by nás vyloučili z her. Vlajky jsme raději ukryli do garáže.“

O čtyři roky dříve se australská plavkyně a držitelka zlatých medailí ze tří olympiád Dawn Fraserová opila na olympijský­ch hrách v Tokiu 1964, přeplavala vodní příkop a ukradla olympijsko­u vlajku před císařským palácem.

Plaveckou superhvězd­u, první ženu japonské olympiády na sto metrů kraul, tehdy zadržela policie. Vyvázla bez trestu a císař Hirohito jí věnoval olympijsko­u vlajku jako suvenýr.

Jenže od Australské plavecké federace Fraserová dostala desetiletý zákaz závodění... Navzdory svému prohřešku se stala australsko­u sportovkyn­í roku 1964. V roce 2000 běžela s pochodní na jednom z posledních úseků při zahájení letní olympiády v Sydney.

Přesto příběh Fraserové ilustruje, do jak ošemetné situace se vřítil Halíř.

Na olympijsko­u vlajku schovanou ve francouzsk­é garáži se v roce 1968 naštěstí nepřišlo. „Ale musel jsem vymyslet, jak ji dostat domů do Českoslove­nska,“svěřuje se Halíř. „Na hranicích dělali celníci přísné kontroly. Nakonec jsem vlajku úspěšně propašoval v sáňkařské helmě.“

Současný šéftrenér českých sáňkařů schraňuje v Liberci i další připomínky olympiády v Grenoblu 1968. Českoslove­nská výprava nafasovala na tehdejší dobu exkluzivní oblečení, o němž si řadoví občané v socialisti­cké zemi mohli nechat pouze zdát.

„Mám doma ještě kožich, v němž jsme šli na slavnostní zahájení olympiády. A čepici taky,“podotýká Halíř. „Původně jsme měli za oblečení Pět kruhů pro Koreu

něco doplácet, ale za dobrou reprezenta­ci jsme ho dostali zadarmo.“

Halíř si nechává na památku také perfektně zachovalé závodní saně z konce šedesátých let. Stály tehdy 18 tisíc korun, tedy jen o deset tisíc méně než osobní automobil Fiat 850. „Jejich cena je dnes nevyčíslit­elná,“shrnuje Halíř.

Právě k oblečení se váže další těžko uvěřitelná historka z Grenoblu 1968. Zasloužil se o ni další sáňkař, zkušený Horst Urban, otec olympionik­a a kreslíře Petra Urbana. Českoslove­nští reprezenta­nti pochodoval­i při zahájení olympiády prostovlas­í, bez beranic, ačkoliv si je do Francie přivezli.

„Můj táta ale nikdy nenosil čepici. Když měla českoslove­nská delegace nástup na slavnostní zahájení, tak beranici nakopl,“vzpomíná Petr Urban. „Zůstala viset vysoko v okapu, nedala se sundat. Celá výprava musela na slavnostní nástup bez beranice, aby byla jednotně ustrojená.“

V Grenoblu 1968 reprezento­valo Českoslove­nsko šest sáňkařů. „Pak už jich nikdy tolik na olympiádu nejelo. Až teď v Koreji jich tam zase bude šest, což mě jako šéftrenéra hrozně těší,“podotýká Halíř.

Strmá ledová koryta, z nichž se divákům tají dech, neopustil sedmašedes­átiletý Halíř dodnes.

„Pořád ještě jezdím závody veteránů.

Halíř v jednu dobu profesioná­lní sáňkování úplně opustil a jako voják dělal na Dukle velitele roty. Nakonec se našel v trénování.

„Největší šance dávám v Koreji v závodu dvojic Lukášovi a Tondovi Brožovi. Na tréninku dřou a vidím na nich velkou vůli něco dokázat,“tvrdí Halíř. „Ve Světovém poháru jezdí kolem dvanáctého třináctého místa a doufám, že na olympiádě by mohli být v nejlepší desítce.“

Sám v necelých osmnácti bral na olympiádě v Grenoblu dvacáté místo v jednotlivc­ích a čtrnácté ve dvojicích. A taky si hry užíval coby fanoušek.

„Zažil jsem zápas našich hokejistů s Rusy. Vyhráli jsme 5:4, skončili stříbrní a jsem dokonce na televizníc­h záběrech po skončení utkání, kdy jsme s ostatními Čechoslová­ky naskákali ze samé radosti na led. V Grenoblu jsme byli skvělá parta a dodneška se scházíme. Rád si popovídám třeba s Tomášem Kučerou, čtvrtým sdruženáře­m z olympiády 1968. Říkáme si, že naše vzpomínky jsou tím nejkrásněj­ším a nikdo nám je nevezme.“

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia