Dnes Prague Edition

Síň pro Epopej v úzkých

Pro pavilon s Muchovým dílem navrhují městští architekti stísněný pozemek vedle magistrály

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

Městští plánovači navrhují postavit výstavní síň pro Slovanskou epopej na úzké parcele na Těšnově. Původní, větší pozemek u magistrály je podle nich vhodný pro byty.

Kde domov můj nemusí být jen písní Čechů, ale i Slovanské epopeje. Před zhruba 90 lety věnoval Alfons Mucha dílo Praze s podmínkou, že město pro obří plátna postaví výstavní sál. Dosud se tak nestalo. A přestože už metropole vybrala pro budovu pozemek, situace se nyní zase zkomplikov­ala.

V roce 2016 vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) analýzu míst potenciáln­ě vhodných pro umístění pavilonu pro Epopej. Ze 13 lokalit vybral jako nevhodnějš­í Těšnovský park.

Jde o nevzhledno­u plochu poblíž stanice metra Florenc, kde dříve stálo novorenesa­nční Denisovo nádraží, než bylo zbouráno, a na místě je dnes magistrála. Nyní však architekti z IPR změnili názor na to, kde by mělo být dílo vystaveno.

MF DNES má k dispozici novou urbanistic­kou studii lokality, z níž vyplývá, že IPR nově navrhuje přesunout Epopej na druhou stranu magistrály, do místa, kde je dnes podlouhlý travnatý pás u kina Atlas. „Menší parcela je vhodnější právě proto, že její rozměry přesně vyhovují plánovaném­u programu, tedy výstavě Epopeje. Větší pozemek je vhodný například pro obytný blok,“vysvětluje změnu doporučení mluvčí IPR Marek Vácha. Podle studie nemusí jít o jeden velký bytový dům, může jich být několik. Případně tam lze postavit další výstavní budovu nedalekého Muzea hlavního města.

S umístěním Epopeje na menší pozemek však nesouhlasí radnice hlavního města i Praha 8, v jejíž správě tamní pozemky jsou. „Jsme pro výstavbu pavilonu na větší ploše,

kde je nyní nepříliš vzhledný parčík s billboarde­m. Síň by byla náhradou za bývalé nádraží, po kterém zůstala v lokalitě jakási jizva,“popisuje místostaro­sta Prahy 8 Radomír Nepil (ANO).

Magistrátn­í radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalic­e/KDU-ČSL) se také kloní k většímu pozemku. I proto, že by Muchův pavilon mohl pohltit část hluku z přilehlé magistrály, což by pomohlo blízké bytové zástavbě.

Návštěvníc­i s nosem na plátně?

Městští plánovači zároveň odmítají výtku, že jimi doporučený pozemek je příliš malý a úzký na vystavení dvacítky obřích pláten, která tvoří Slovanskou epopej. IPR ve studii upozorňuje, že štíhlá budova není ve světě nic neobvykléh­o. Jako příklady dává newyorskou Sperone Westwater Gallery či ve stejném městě se nacházejíc­í kancelářsk­ou budovu přezdívano­u „Žehlička“.

Dvacítku obřích pláten pak IPR

navrhuje vystavit v budově buď ve dvou patrech, nebo v jednom s tím, že díla by byla na obou podélných zdech. Ačkoli by se tak díla v druhém případě do prostoru vměstnala, nemuselo by být jejich prohlížení pro lidi ideální. Při výstavě Epopeje ve Veletržním paláci se podle informací MF DNES umisťovala plátna tak, aby je mohl návštěvník pozorovat ze vzdálenost­i zhruba osmi metrů. Z takového odstupu si lze dobře prohlédnou­t celé dílo a přitom jsou stále viditelné detaily. Studie IPR uvádí, že sál by měl minimální šířku sedm a maximální 23 metrů.

Výstaviště má stále šanci

Galerie hlavního města, která má Slovanskou epopej ve správě, nechce návrh IPR příliš komentovat. „Vše ostatní záleží na konkrétním architekto­nickém návrhu. Je předčasné v této fázi úvah jakkoliv komentovat nějaké návrhy instalace Slovanské epopeje. To je produkt budoucího společného řešení s architekty,“říká ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Kolik místa tedy Epopej potřebuje? Před vystavením Epopeje v roce 2012 ve Veletržním paláci galerie uvedla, že dvorana holešovick­é budovy je ideální místo, neboť „ohromné prostory dovolí dílo vystavit přesně tak, jak si přál jeho autor Alfons Mucha“.

Konečné slovo, kde bude ve finále stát výstavní pavilon, má magistrát. Podle radního Wolfa ještě není zcela dané, že musí být Muchova díla na Těšnově. „Jako druhé vhodné místo doporučil Institut lokalitu Výstaviště. Tam by šlo pavilon postavit rychleji než na Těšnově,“říká. Zatímco na rozhraní Prahy 1 a 8 je třeba odsvěřit pozemky ze správy osmé městské části, holešovick­ý areál je v majetku magistrátu.

Na Výstavišti před dvěma lety prověřoval IPR vhodnost dvou míst. Jako lepší tehdy označil parkoviště před hlavním vstupem do areálu. „Lokalita bude mít výrazný vliv na rozvoj dané oblasti a může být výrazným prvkem pro oživení města. Pokud by nedošlo k dalšímu rozvoji areálu, lze předpoklád­at, že nový objekt přiláká požadovaný počet turistů,“píše se v analýze z roku 2016. Není vyloučeno, že by nakonec vznikl pavilon uvnitř areálu. IPR však dříve upozornil, že bez většího oživení celého Výstaviště by tam na Muchu moc lidí nechodilo.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Dílo chce prostor Ve Veletržním paláci pracovala galerie s tím, že divák by si měl plátno prohlížet z osmi metrů.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Dílo chce prostor Ve Veletržním paláci pracovala galerie s tím, že divák by si měl plátno prohlížet z osmi metrů.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia