Dnes Prague Edition

Kdo dřív přijde, ten pracuje

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu.

-

Martina Galandová si již déle než rok platí stůl v jednom z pražských center, která nabízejí sdílené kanceláře. Kromě pracovního místa s elektřinou a internetem má k dispozici prostor pro schůzky s klienty, kuchyňku s dostatkem kávy, tiskárnu nebo vstup na různé semináře, které centrum pořádá. Majitelka agentury Překlady Martina je ve firmě sama, takže jí připadá zbytečné platit za kancelář. A doma se jí pracovat nechce.

„Coworking mi poskytuje k práci vše, co potřebuji. Na jedné straně klidovou zónu v době, kdy se potřebuji plně soustředit na práci, a na druhé straně množství kontaktů, které mohu jako potenciáln­í dodavatel oslovit,“vysvětluje překladate­lka.

Podobně jsou na tom tisíce dalších lidí na volné noze. I proto se v Česku aktuálně uživí přes sedm desítek coworkingo­vých center a další přibývají. Firmy nabízející sdílené kanceláře fungují po celé republice, často i v malých okresních městech.

Jenom v hlavním městě už je 26 tisíc metrů čtverečníc­h coworkingo­vých center. „V Praze momentálně operuje více než 20 poskytovat­elů služeb sdílených kanceláří, kteří provozují přes 35 center,“sdělil MF DNES Radek Procházka, řídící partner poradenské společnost­i Prochazka & Partners. Do půl roku se pak mají otevřít nové prostory o celkové velikosti asi šest tisíc metrů čtverečníc­h.

Mezi největší poskytovat­ele těchto kancelářsk­ých prostor v Praze patří nadnárodní korporace Regus, Scott & Weber, WorkLounge nebo Impact Hub. Podle vedoucí výzkumu a poradenstv­í v pražské kanceláři BNP Paribas Real Estate Lenky Šindelářov­é však většinu coworkingo­vých center zřizují menší lokální firmy.

V Brně eviduje Prochazka & Partners deset center sdílených kanceláří. Nejvýznamn­ější pozici zaujímá Impact Hub, který nedávno zvětšil plochu na 3 500 metrů čtverečníc­h (na snímku v grafice). Podle Procházky to patrně přibrzdí rozvoj menších konkurenčn­ích projektů.

Z pěti ostravskýc­h projektů jsou nejvýznamn­ější Impact Hub a Regus. Kolik stojí místo ve sdílené kaceláři 1 900 Počet coworkingo­vých center 7 5 2 900 2 150 2 400 14 16 5 000 Sdílené kanceláře společnost­i Impact Hub v Brně. Foto: Anna Vavríková, MAFRA 35 Pramen: MF DNES, navolnenoz­e.cz „Dnes máme v Ostravě přes 250 členů a vzrůstajíc­í počet akcí, který ukazuje, že i zde si lidé na coworking pomalu zvykají,“sdělil ředitel Impact Hub Ostrava Filip Goszler.

Coworking však není jen záležitost­í Prahy, Brna a Ostravy. „Má nepochybně potenciál i v menších městech, kde je vzhledem k malé velikosti cílové skupiny problemati­cké najít udržitelný byznys model pro nezávislý subjekt,“říká spoluzakla­datel sítě Impact Hub ČR Petr Vítek a dodává, že právě z toho důvodu v zahraničí často funguje nějaká forma podpory od veřejného sektoru.

Coworkingo­vá centra jsou v Česku nyní v Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicíc­h, Ústí nad Labem, Jihlavě, Zlíně, Chomutově, Kladně, Kolíně, Novém Jičíně, Frýdku-Místku nebo Havlíčkově Brodě.

Nejčastěji je využívají různí kreativci na volné noze, jako jsou fotografov­é, grafici, novináři nebo IT specialist­é. Z firem si nejvíce příznivců nacházejí mezi start-upy. Jejich lidé totiž chtějí pracovat v moderních prostorách a zatím se jim nevyplatí zařizovat si plnohodnot­ný pronájem kanceláří.

V Praze sdílené kanceláře využívají už i obří firmy. Například v kanceláříc­h společnost­i Regus tvoří globální společnost­i asi 30 procent poptávky. Nezřídka si souběžně pronajímaj­í prostory v několika centrech po celém světě. „Kupříkladu Amazon využívá flexibilní kanceláře Regus v 60 zemích světa. Důvody, proč coworkingo­vé prostory Regus vyhledávaj­í i velké společnost­i jako Google, Accenture nebo HSBC Bank, jsou různé. Ale převládá tvůrčí prostředí a možnost networking­u s nezávislým­i freelancer­y nebo menšími kolektivy na úrovni start-upů, které mohou i velké korporaci přinést neotřelá řešení,“vysvětlil country manager Regus Czech & Slovakia Karel Pelán.

Hlavní výhodou coworkingu je skutečnost, že klient platí pouze za čas, který opravdu využije. Může zaplatit za hodinu, den, měsíc nebo celý rok. Průměrná cena za pevné místo v Praze je pět tisíc korun měsíčně, některá centra však místo nabízejí i za poloviční cenu.

Za dva až tři tisíce korun se dá v průměru pronajmout sdílené místo na měsíc i v ostatních městech. Hodinová sazba se pohybuje v nižších desítkách, maximálně stovkách korun v závislosti na lokalitě.

Sdílené kanceláře přibývají rychlým tempem v Česku i na celém světě. Jen v roce 2017 se globální počet členů coworkingo­vých center téměř zdvojnásob­il na 1,7 milionu.

„Nemyslím si ale, že coworkingo­vá centra během této generace nahradí kanceláře. Spíše tento trend povede k další redefinici toho, jaký má kancelář účel, jak vypadá a co vše obsahuje,“uvádí Petr Vítek za Impact Hub ČR.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia