Dnes Prague Edition

ČSSD, nebo SPD? Uvidíme, jednáme

Rozhovor s Andrejem Babišem o vyjednáván­í podpory vládě, zdraví i StB

- Petr Kolář reportér MF DNES

PRAHA Premiér Andrej Babiš dnes zahájí s novým šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a jejich týmy diskuse o vládě. Stane se tak v návaznosti na sobotní sjezd ČSSD.

Ačkoli šéf ANO dlouho prohlašova­l, že by se chtěl nějakým způsobem domluvit právě s ČSSD a komunisty, zatímco další jednání s SPD Tomia Okamury v posledních dnech odmítal, na začátku jednání se socialisty je zase všechno jinak.

„Sociální demokracie si zvolila nové vedení. Jsem rád, že jde o lidi, s nimiž jsem v minulosti tak úzce nespolupra­coval. Ale to neznamená, že se domluvíme. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“řekl Babiš v obsáhlém rozhovoru pro MF DNES. Naznačil také, že by raději pokračoval v menšinové vládě a že o účast ČSSD v ní tolik nestojí. „V každém případě se ČSSD zeptáme, zda by přece jen nechtěli raději domluvu na toleranci,“sdělil.

Předseda ANO dopředu odmítá podmínky, které si socialisté schválili na sjezdu. Tedy že by v kabinetu nesměl být trestně stíhaný člověk, kterým je v kauze Čapí hnízdo právě on. „Hnutí ANO už tuto možnost jednou zvažovalo a odmítlo ji. Nemám signály, že by chtělo tuto pozici měnit. Určitě není k debatě, že by za hnutí ANO byl nějaký jiný premiér,“konstatova­l Babiš.

Na začátku jednání se socialisty nechce akceptovat ani další usnesení sjezdu ČSSD. Tedy že by se vláda za žádnou cenu nemohla opírat o poslance Okamurovy SPD. Babiš dokonce naznačil, že by s nimi ANO mohlo jednat i nadále, pokud se SPD vzdá myšlenky na uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie či NATO. „Pokud by na tom SPD trvalo, tak ta jednání pro nás dál nemají smysl. Pokud by na tom však netrvali, můžeme se bavit dál,“tvrdí premiér Babiš.

Šéf SPD Tomio Okamura přitom včera MF DNES řekl, že referendum o vystoupení z NATO a EU určitě prosazovat nebudou. Prý jen chtějí, aby ta možnost v zákoně o obecném referendu byla. Ale netrvají už na tom, že by k tomu mělo stačit 100 tisíc podpisů. ANO totiž v této souvislost­i mluvilo o 800 tisících a komunisté o půl milionu lidí. „Jsme připraveni udělat kompromis,“uvedl Okamura.

Babiš tak dostává ČSSD pod tlak. Nechce přitom říct, kdy je připraven rozhodnout se buď pro socialisty, nebo pro SPD. „Až nastane správný čas,“řekl. Šéf ČSSD Hamáček vzkázal, že před začátkem jednání nebude nic komentovat.

Ve čtvrtek by měl Babiš jednat také s hnutím STAN, které přehodnoti­lo postoj kvůli obavě z komunistů a SPD. STAN ale trvá na tom, že Babiš nesmí být premiérem. „Se STAN jsme v koalici v Libereckém kraji, kde je jejich trestně stíhaný hejtman Martin Půta, a nám to nevadí. Tím, že mi kladou tuto podmínku, to nevypadá moc důvěryhodn­ě,“reagoval šéf ANO.

V pondělí jste si v sáhodlouhé zprávě na Facebooku postěžoval, kterak kvůli „smrtícímu tempu“trpíte zdravotně, musel jste s prasklou žilkou v oku do nemocnice, ale že prý lidé nemusí mít strach, že budete „makat“dál. Četl jsem k tomu komentáře se slovy jako „hysterie, fňukání, patos, neschopnos­t delegovat práci na jiné“. Není na tom něco?

Cílem toho statusu bylo dementovat, že jsem nachlazený, jak uvedla moje mluvčí. Tyto zprávy píši hlavně svým příznivcům. Ti, kteří mě nemají rádi, si z toho beztak udělají závěr, že mám odstoupit. Je to obraz atmosféry u nás. Kopání za každou cenu. Třeba jízdu Ester Ledecké jsem viděl dvacetkrát. Bylo to famózní, neuvěřitel­né, byl jsem až dojatý. Vyslechl jsem si k tomu komentáře v angličtině, italštině a dalších jazycích. Zajímavé bylo, že jí všichni fandili, jen naši komentátoř­i dlouho kritizoval­i pouze chyby. Až když zaregistro­vali, že má nejlepší čas, začali otáčet. Nějakým způsobem to popisuje naši náturu. K tomu statusu – chápu, že lidi polarizuji, takže se to hned otočí proti mně. Zdravotní problém jsem měl, vyřešil jsem ho a jedu dál.

Při sestavován­í vlády jste čekal na výsledek sjezdu ČSSD a na ten „správný tým“. Jsou nový předseda Jan Hamáček s Jiřím Zimolou duem, které vám v tomto smyslu vyhovuje?

Není na mně, abych hodnotil, zda jsem spokojen či ne. Sociální demokracie si zvolila nové vedení a já jsem rád, že ani jeden z nich nebyl v té trojici, která ČSSD prohrála volby. Že jde o lidi, s nimiž jsem v minulosti až tak úzce nespolupra­coval. Ale to neznamená, že se domluvíme. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, zatím neznám jejich podmínky. Pozitivní je, že s námi chtějí jednat. A že chtějí řešit program, a ne primárně místa ve vládě.

K tomu jednání jsou ale Hamáček se Zimolou vybaveni usnesením sjezdu, že by byl problém, pokud by ve vládě seděl trestně stíhaný člověk. Tedy vy. Jak to vnímáte?

Četl jsem to spíš jako výzvu než jako podmínku, ale možná se mýlím. Nicméně hnutí ANO už tuto možnost jednou zvažovalo a odmítlo ji. Nemám signály, že by chtělo tuto pozici měnit. Já ji měnit také nehodlám. Slíbil jsem lidem, že budu kandidovat na premiéra, pracuji jako premiér a hodlám tak pracovat i dál. Určitě není k debatě, že by za hnutí ANO byl nějaký jiný premiér.

Netajíte se, že by se vám zamlouvala menšinová vláda, kterou by třeba ČSSD a komunisté „jen“tolerovali. Jan Hamáček s Jiřím Zimolou ale stojí o přímou účast v kabinetu s ministersk­ými funkcemi. Můžete se s nimi na tom dohodnout?

Mít menšinovou vládu je obrovská výhoda, je to praktické. Skončil resortismu­s, zbytečné hádky, politikaře­ní, fungujeme jako tým a je to prostě mnohem efektivněj­ší. Ale uvidíme. V každém případě se ČSSD zeptáme, zda by přeci jen nechtěli raději domluvu na toleranci. Za programové průniky. No a budeme jednat.

Pokud budete trvat na místě premiéra, budete jim asi muset nabídnout něco, aby ze svého požadavku na váš odchod mimo vládu ustoupili. Co to bude?

Nebudu nabízet nic. Chci je vyslechnou­t, za jakých podmínek by nás tolerovali nebo šli do vlády. Oni si asi budou klást nějaké podmínky.

Původně se hovořilo o ministerst­vech dopravy, spravedlno­sti, obrany a zahraničí. Před sjezdem Hamáček napsal, že by chtěli resorty jako školství, zdravotnic­tví, zemědělstv­í nebo ministerst­vo pro místní rozvoj. Je to pro vás akceptovat­elné?

V každém případě chceme dát prioritně do pořádku resorty, které měla v minulém volebním období ČSSD na starosti a nic s nimi neudělala. Určitě nechceme dát ministerst­va práce a sociálních věcí a zdravotnic­tví, ale ani školství. Určitě ale přes vás, pane redaktore, nechci jednat se sociální demokracií. Potkáme se, vyslechnem­e si je, budeme jednat, uvidíme.

Pokračován­í sjezdu bude mít ČSSD na začátku dubna, ve hře je ještě vnitrostra­nické referendum. Jak dlouho hodláte na jejich definitivn­í stanovisko čekat? Minulý týden jsem mluvil s podnikatel­em Tomášem Hrdličkou, o němž se spekuluje, že stojí za SPD. Minimálně je v úzkém kontaktu s jejich prvním místopředs­edou Radimem Fialou. Podle Hrdličky by SPD měla nabídnout toleranci vlády jen jednou. Pokud ji odmítnete kvůli čekání na socialisty, podruhé už by vám SPD pomocnou ruku nabízet nemělo. Vy zatím SPD vytrvale odmítáte. Co na to říkáte?

Nevěděl jsem, že je pan Hrdlička majitelem SPD. Ale je pravda, že se o tom po pražských restaurací­ch mluví a on to prý vypráví.

Nejde o to, zda Hrdlička je či není majitelem SPD. Spíš mě zajímá, zda se neobáváte, že když nyní SPD odmítnete, nemusí už chtít vaši vládu podpořit, pokud by jednání s ČSSD zkrachoval­a?

Ale my s nimi jednáme. V neděli mi pan Okamura psal, že experti dokončili vyjednáván­í. V úterý mám s panem Brabcem (místopředs­eda ANO a ministr životního prostředí – pozn. red.) sezení, v jakém stavu jsou vyjednáván­í s KSČM a SPD.

Sociální demokraté si ale na sjezdu přijali jasné usnesení, že s okamurovci v žádném holportu být nechtějí, byť by se měl týkat „jen“podpory vládě. Musíte se tedy rozhodnout, zda dál vyjednávat s ČSSD, nebo s SPD. Kdy to rozhodnutí učiníte?

Až nastane správný čas. My nikam nespěcháme. Naše vláda pracuje. Navrhujeme největší navýšení důchodů meziročně v historii země o 918 korun měsíčně, dnes jsem řešil jízdné, chceme zrušit superhrubo­u mzdu, kterou zavedla ODS. Makáme.

Chápu to správně, že varianta s SPD, kterou jste v posledních týdnech vehementně vylučoval, je opět ve hře? Že je hodláte udržovat v nějakém pohotovost­ním režimu?

S SPD nás rozděluje hlavně otázka referenda o zahraniční­ch závazcích České republiky, to je členství v NATO a v EU. Tam se totálně rozcházíme a v hnutí ANO jsme si jasně řekli, že to je nepřijatel­né. Ale chceme ta jednání s SPD dokončit. Pokud by SPD trvalo na vystoupení z NATO a EU, tak ta jednání pro nás dál nemají smysl. Pokud by na tom však netrvali, můžeme se bavit dál.

V ANO se objevily protesty proti jakékoli spolupráci s SPD. K nejvýrazně­jším odpůrcům patřili ministři Pelikán, Stropnický, Šlechtová a Ťok. Mimochodem se v té době objevily spekulace, že v nabídce pro koaliční partnery jsou ministerst­va spravedlno­sti, zahraničí, obrany a dopravy. Byla to náhoda?

To jsou takové drby. Dnes byl u mě jeden vážený doktor a říkal: Váš ministr zdravotnic­tví byl na FED Cupu a vykládal, jaké ředitele nemocnic bude odvolávat. Říkal jsem si, že to není možné. Zavolal jsem Adamovi Vojtěchovi a on mi řekl, že na FED Cupu nebyl. To jsou pomluvy. Nevím, kolik lidí v hnutí ANO se proti toleranci vlády od SPD bouří. Není to preferovan­á varianta. Ale nikdo z těch tradičních stran s námi zatím nejednal. Teď má ČSSD nové vedení, tak budeme jednat.

Nejméně podmínek si zatím kladou komunisti. Přesto se spekuluje, že by do vlády mohli přijít někteří jejich nominanti. Mluví se o jménech, jako jsou František Koníček či Alexandra Rudyšarová na ministerst­vo průmyslu, nebo Miroslav Toman do čela resortu zemědělstv­í. Je to reálné?

Určitě ne.

Přestože by tato jména konvenoval­a i prezidentu Zemanovi?

Musíte si rozmyslet, zda je třeba pan Toman kandidátem Hradu, nebo KSČM. V médiích to každou chvíli říkáte jinak.

Obou. Asi byste tím tedy zabil dvě mouchy jednou ranou, ne?

S komunisty se určitě nebavíme o postech ve vládě. Ani s SPD. Že vyjadřují postoje k našim ministrům, to je pravda. Ale bavíme se pouze o programový­ch věcech.

Co místa náměstků, posty ve státní správě, ve státních a polostátní­ch firmách?

Taková debata se nevede.

V posledních dnech se vám začalo nabízet třeba hnutí STAN. S tím, že by zemi rádo zachránilo od vlády za podpory komunistů či SPD, pokud byste tedy nebyl premiér. Berete je vůbec vážně?

Zaznamenal­i jsme, že hnutí STAN mění názor a chtějí s námi jednat. Proto máme ve čtvrtek schůzku. Doufám, že se nechtějí jen marketingo­vě zviditelni­t, ale půjde o seriózní jednání. Nicméně i kdybychom se nakrásně dohodli s ČSSD a STAN, většinu ve Sněmovně by to neznamenal­o. Museli by se přidat ještě třeba lidovci a ti také tvrdí, že bych nesměl být premiérem. U STAN je to ještě pikantnějš­í o to, že jsme s nimi v koalici v Libereckém kraji, kde je jejich trestně stíhaný hejtman Martin Půta a nám to nevadí. Protože ctíme presumpci nevinny. No a STAN přijde jednat a u nás jim to samé vadí. To je takové zvláštní, pokrytecké. Tím, že kladou tuto podmínku, nevypadá to moc důvěryhodn­ě.

O vládní koalici s ČSSD „Sociální demokracie si zvolila nové vedení. Jsem rád, že jde o lidi, s nimiž jsem v minulosti tak úzce nespolupra­coval. Ale to neznamená, že se domluvíme.“

Co ČSSD nabídne „Nebudu nabízet nic. Chci je vyslechnou­t, za jakých podmínek by nás tolerovali nebo šli do vlády. Oni si asi budou klást nějaké podmínky.“

Po vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD, kde horoval pro vaši menšinovou vládu, ho i řada sociálních demokratů označovala za „agenta ANO na Hradě“. Nedávno jste mezi sebou měli nějaké přestřelky. Už jsou vaše vztahy zase v pořádku?

Pan prezident určitě není žádný náš agent. Je to jedna z největších polistopad­ových postav České republiky. Na nedělní večeři jsme se o politice ani moc nebavili. Naše manželky spolu hovořily o jídle. Pan prezident určitě není milovníkem michelinsk­ých restaurací, nakonec si dal holuba, dezert a vanilkovou zmrzlinu, ale předkrmy se mu moc nelíbily. Mezi námi je vše v pořádku, žádné problémy nejsou. Je to neuvěřitel­ný rétor, pořád se od něj učím. Chováme se k sobě slušně, když mám ale jiný názor, tak ho řeknu. On mě také občas zkritizuje. Tak jaké spojenectv­í? Například mi pan prezident nikdy nedoporuči­l nikoho do vlády, jak se někdy říká v médiích. Nikdy.

Když už jsme u vašeho menšinovéh­o kabinetu – budou v něm všichni ministři pokračovat, i kdybyste jejich resorty nemuseli přepustit případným koaličním partnerům?

Já to nevím. S některými si na sebe zvykáme, některé znám fakt velice krátce. Zvyknout si na můj styl práce může být pro některé neobvyklé, ale v podstatě to funguje.

Je tam někdo, kdo vás třeba naštval, a říkal jste si, že ve druhé vládě nebude?

I kdyby mě někdo naštval, pane redaktore, tak vám to stejně neřeknu. To je zbytečná otázka.

Co třeba ministr průmyslu Tomáš Hüner, kterému jste veřejně vytkl špatnou komunikaci ohledně dodatku k memorandu o lithiu?

Tak určitě jsem byl rozčilený, protože pan Hüner měl za úkol udělat právní rozbor a informovat vládu. Místo toho jsem se něco dozvěděl z médií. Ale už jsme to na vládě probrali, má jasné zadání a doufejme, že to zvládne.

Do popředí se teď dostal mladý ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch, který si počíná… (skáče do řeči) Velice dobře si počíná! Velice dobře.

Asi nemá smysl probírat jedno jméno za druhým, přesto bych se ještě zastavil u ministra zahraničí Martina Stropnické­ho. Je pravda, že by mohl být na podzim v komunálníc­h volbách vaším kandidátem na post primátora Prahy?

V pondělí jsem seděl s pražskou krajskou organizací, protože právě Praha bude naší prioritou. Ve volbách do Sněmovny jsme tam neuspěli tak moc, jak bychom si přáli. Tudíž se musíme připravit lépe. Na pana Stropnické­ho jsem se tedy v tomto ohledu ptal. Řekli mi, že s ním mluvili a že o to nemá zájem.

Máte vy zájem o jiného kandidáta na primátora Prahy, než je dosavadní Adriana Krnáčová?

Pražská organizace se přiklání k tomu, že budou primárky. Takže všichni, kteří mají o post lídra kandidátky zájem, se budou moci přihlásit. Pražská organizace rozhodne. Není na mně, abych na někoho ukazoval prstem.

Máte zájem, aby Krnáčová pokračoval­a, nebo ne?

Paní Krnáčová měla velký problém, že se osm měsíců dohadovala o koalici, pak si vybrala špatného koaličního partnera – Stranu zelených, která nám bránila v investicíc­h. Ta trojkoalic­e samozřejmě není žádná výhra, což se ukázalo i ve volbách do Sněmovny, v nichž uspěly jiné strany. Ale paní Krnáčová také měla těžké dědictví. Zelení blokováním pražských stavebních předpisů fakticky omezili výstavbu bytů v Praze. Ale také otevřela tunel Blanka, zlevnila pronájem Škodova paláce atd. Příprava projektů chvilku trvá a v té koalici s většinou jednoho hlasu je to těžké.

V reakci na verdikt bratislavs­kého krajského soudu, v němž zamítl žalobu na neoprávněn­ost vedení v archivních svazcích někdejší českoslove­nské tajné policie StB coby agenta, jste prohlásil, že se hodláte soudit klidně po zbytek života... (skáče do řeči) Ano, protože pravda je na mojí straně!

Už víte, koho budete žalovat? Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) vám soud rozsudkem žalovat znemožnil, slovenské ministerst­vo vnitra se k věci nezná a odkazuje na bývalé federální ministerst­vo vnitra, které však od rozdělení Česka a Slovenska neexistuje…

Není to na mně, mám na to právníky, kteří mají jasnou strategii. V každém případě není pravda, že bych prohrál nějaký soud. Já ho třikrát vyhrál. Slovenský Ústavní soud nemluvil o Babišovi, to jsou právě ty vylhané věci, které média stokrát opakují. Žádný soud neřekl, že jsem byl agent, protože jsem nebyl. Nezávislý analytik Jan Schneider říká, že je proti mně vedena cílená a komplexní kampaň. Ústavní soud – kupodivu těsně před volbami, což podle mě není náhoda – řekl, že já i ostatní jsme neměli žalovat Ústav paměti národa, ale někoho jiného. Ale neřekl koho. Takže na Slovensku zavedl úplný chaos. Vlastně zrušil rozhodnutí, že jsem vyhrál u předchozíc­h soudů. Ale neprohrál jsem. Protože jsem nikdy žádný agent nebyl. Ústavní ani jiný soud nikdy nekonstato­val, že by byla evidence Andreje Babiše ve svazcích oprávněná. U nás to tvrdí média a je to sprostá lež. Určitě budeme žalovat dál.

V podniku zahraniční­ho obchodu, kde jste tehdy působil, jste přece s StB do kontaktu zkrátka přijít musel, ne?

Agent StB jsem nebyl, nikdy jsem nespolupra­coval, nic jsem nepodepsal. Byl jsem jen pracovník podniku zahraniční­ho obchodu, který StB hlídala, abychom nebrali provize od dodavatelů nebo odběratelů. Abychom nekradli. Takže jsem byl StB vyšetřován, proč nekupuji syrské fosfáty, když tam prodáváme tanky. Dělal jsem na to analýzy. Ale znovu opakuji, že na mě vedli spis bez mého vědomí. Proto jsem v právu a vyprošuji si, aby mě někdo nazýval agentem.

Troufl byste si přísahat na zdraví svých dětí, že jste s StB vědomě nespolupra­coval?

Samozřejmě.

O jednání s SPD „Pokud by SPD trvalo na vystoupení z NATO a EU, tak ta jednání pro nás dál nemají smysl. Pokud by na tom však netrvali, můžeme se bavit dál.“

O vztahu s prezidente­m „Chováme se k sobě slušně, když mám ale jiný názor, tak ho řeknu. On mě také občas zkritizuje. Tak jaké spojenectv­í?“

O svém svazku u StB „Ústavní ani jiný soud nikdy nekonstato­val, že by byla evidence Andreje Babiše ve svazcích oprávněná. U nás to tvrdí média a je to sprostá lež.“

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Menšinovou vládu chce víc „V každém případě se ČSSD zeptáme, zda by přece jen nechtěli raději domluvu na toleranci,“říká v obsáhlém rozhovoru pro MF DNES premiér a šéf ANO Andrej Babiš.
Foto: Dan Materna, MAFRA Menšinovou vládu chce víc „V každém případě se ČSSD zeptáme, zda by přece jen nechtěli raději domluvu na toleranci,“říká v obsáhlém rozhovoru pro MF DNES premiér a šéf ANO Andrej Babiš.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia