Dnes Prague Edition

Říkali si pane ministře, i když už funkci neměli

Bývalí nekomunist­ičtí politici se po únoru 1948 v exilu scházeli, aby našli viníka. „V roce 1950 ještě doufali, že se vrátí domů,“říká historik Pavel Horák.

-

Dějiny píší vítězové. Tenhle případ však představuj­e jedinečnou výjimku. Část českoslove­nských nekomunist­ických politiků se scházela po únorovém puči v londýnském exilu a snažila se dopátrat, kde se stala chyba. Proč komunisté v únoru 1948 tak snadno zvítězili. Z jejich pravidelný­ch setkání na přelomu let 1949 a 1950 se dochovaly unikátní zápisy – dějiny, které psali poražení. Teď je vydává Masarykův ústav a Archiv Akademie věd. Editorsky se na knize podílel i historik Pavel Horák. To vyplývá z pozice exilu po roce 1948, v jakém byl postavení, jak vznikal a působil.

Když srovnáme tři naše exily, tak první představov­al omezený okruh lidí s jasnou hierarchií, měli rozdělené role. Masaryk byl vizionář, Štefánik lev salonů a Beneš úřednický motor, a velmi dobře jim to klapalo. Druhý exil byl něco jiného – stát ve státě, kopíroval státní zřízení, měli prezidenta, vládu i ministersk­á auta s řidiči. A také jasného lídra. Nic z toho třetí exil po únoru 1948 neměl a neměl ani podporu krajanskýc­h komunit, která byla vždy klíčová.

Krajané už nechtěli podporovat politiky, kteří si to sami prohráli. Ochotně podporoval­i uprchlíky, organizova­li pomoc, ale politikům, kteří byli navíc rozhádaní, už tolik pomáhat nechtěli. Evropská společnost se obávala nové války a západní vlády uznávaly pražský komunistic­ký režim. Exilu se sice podařilo s americkou pomocí vytvořit v roce 1949 Radu svobodného Českoslove­nska, ta však neměla sloužit jako náhrada státních orgánů.

Cesty byly různé. Američané v Německu nejprve koncentrov­ali prominentn­í uprchlíky do vily nedaleko Frankfurtu. Podle svědků šlo o zvláštní podívanou, když se v zahradě procházeli lidé v lyžařských úborech, protože řada z nich překonala hranice na lyžích. Začala se dělat politika, i když se ještě mísila s každodenní starostí o zubní pastu, cigarety nebo žiletky. Už tam se však zjistilo, že na směřování „zahraniční­ho odboje“jsou velmi odlišné názory. Exil byl totiž složený ze zástupců mnoha protikomun­istických stran. Nejprve museli vysvětlit, proč se na Západě ocitli. K tomu měly sloužit i londýnské schůzky zachycené v naší knize.

Kancléř prezidenta Beneše Jaromír Smutný společně s ministrem Jaroslavem Stránským. Schůzek se kromě politiků účastnili i novináři Ferdinand Peroutka či Lev Sychrava. Chtěli se dopídit toho, proč prohráli, a vytvořit o tom jednotné svědectví. Jenomže se nemohli Kancléř shodnout. Navzájem se konfrontov­ali a ve vášnivých diskusích otevírali témata, o kterých možná ani mluvit nechtěli.

Odehrálo se tam pár zajímavých minisouboj­ů. Například kancléř Smutný se tvrdě dohadoval s ministrem Stránským, jestli demise byla chyba. Smutný bránil Beneše, ostatně byl to on, kdo k prezidento­vi pouštěl návštěvy a kdo mu v kritických okamžicích stál po boku. Napětí panovalo mezi národním socialisto­u Hubertem Ripkou a sociálním demokratem Blažejem Vilímem, mimo jiné kvůli jejich zpravodajs­kým hrám, v nichž si v exilu konkuroval­i. Zajímavá je role novináře Lva Sychravy. Ten odešel do exilu pravděpodo­bně s vědomím a souhlasem komunistic­kého vedení. V 50. letech se vrátil zpět do ČSR, jako jediný prominentn­í exulant. V diskusích se často snaží rozporovat vidění světa těch demokratů.

Ne. On pro ně nebyl téma.

Přemýšleli jsme o tom s Vilémem Prečanem mnohokrát, ale k jasné odpovědi jsme nedospěli. Jako kdyby Jan Masaryk neexistova­l, asi to pro ně bylo citlivé kvůli prezentaci exilu navenek, jakékoli zpochybněn­í Masarykovy role by mohlo ublížit exilu jako celku. Historik

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ??
Foto: Petr Topič, MAFRA
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia