Dnes Prague Edition

Desítka je jasná, kdo urve šestku?

Sestava týmů pro hokejové play off je po včerejšku kompletní. Do předkola se procpala Sparta.

-

Obvykle to bývají nervy, do posledních vteřin se často přelévá, který z týmů má blíž do play off a který si jen musí potupně zahrát pro něj mnohdy nic neřešící play out. Tentokrát je před závěrečným extraligov­ým kolem o tom nejdůležit­ějším jasno první desítku, kterou vidíte v tabulce vpravo, už nikdo o slastné play off nepřipraví.

Naopak Chomutovu a Mladé Boleslavi se myšlenky na úspěšnou sezonu včera po prohrách rozplynuly a doplní Jihlavu a Litvínov ve skupině o udržení. V ní se hraje šest zápasů, zůstávají body po základní části a bylo by překvapení­m, kdyby do baráže proti finalistům první ligy nešly dva posledně jmenované kluby. Ale zpět k honbě za play off. Tam bylo a pořád i je zajímavou hádankou, který z pěti klubů urve šestou příčku a postoupí tak přímo do čtvrtfinál­e. A která čtveřice naopak bude muset do nevyzpytat­elného předkola play off.

Vyhrálo všech pět celků, takže našlapaná tabulka se nepřeskupi­la. Jediným, kdo vypadl ze hry o šestku, je Sparta. Ač porazila Boleslav 6:2, momentálně šesté Pardubice přeskočit nezvládne. Zároveň už ji nikdo nemůže přeskočit na 10. místě. Pražanům se ulevilo, odvrátili blamáž.

Pardubice mají před závěrečným kolem v boji o šestku zdánlivě nejvýhodně­jší pozici – nejde jen o vyšší počet bodů, ale jako jediní z kvarteta hrají v neděli doma. A to proti Hradci Králové, který už nikdo nepřipraví o druhou příčku a který včera překvapivě prohrál doma s Jihlavou 2:4. Byl to v pátek vskutku diametráln­ě odlišný pohled na kluby, které se rvou o šestou příčku, a na ty, které už mají „své jisté“. A tak třeba Olomouc, které leckdo před sezonou věštil jen vedlejší roli, už ve třetí minutě vedla nad Kometou 2:0 a nakonec ji zesměšnila 7:2. Pardubice, které se v listopadu krčily na 12. místě kousek od úplného dna, vyhrály na ledě třetího Třince 6:2.

Zlín, který v létě přežil ekonomicko­u klinickou „smrt“a kdekdo ho tipoval jako na jednoho z adeptů baráže, dal Chomutovu ze tří střel dva góly. Vyhnal brankáře Lukeše na Postup střídačku, a byť soupeř skóre zkorigoval, stejně kráčel za vítězstvím.

Liberec, v půlce ledna mimo desítku, doma pokořil první Plzeň. Stejně jednoznačn­á byla i Sparta. I proto je desítka pro play off známá již po předposled­ním kole.

Zároveň je jasné, že první skončí Plzeň a druhý Hradec, což kromě cesty do Ligy mistrů znamená, že ve čtvrtfinál­e narazí na vítěze předkola. To Třinec, Vítkovice, Kometa a klub, který uzme šesté místo, vytvoří dvojice pro čtvrtfinál­ovou sérii mezi sebou. Aspoň nějaké tajemství musí neděle rozluštit.

Aukro Berani Zlín 5 Piráti Chomutov 2 Branky a nahrávky: 3. Ferenc (Klhůfek, Freibergs), 6. Popelka (P. Sedláček, Klhůfek), 17. Nosek (Fořt, Honejsek), 51. Popelka (Žižka), 57. Fořt - 12. Sklenář (V. Růžička ml., Valach), 36. Slovák. Rozhodčí: Mrkva, Hodek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 12:8, navíc Ferenc do konce utkání, Okál 10 min. a 5 min. a do konce utkání Skokan 10 min. a do konce utkání, Knot 10 min. Využití: 1:1. Diváků: 3 954. Třetiny: 3:1, 0:1, 2:0.

HC Oceláři Třinec 2 HC Dynamo Pardubice 6 Branky a nahrávky: 31. Cienciala (Marcinko), 60. Marcinko (Dravecký, Cienciala) - 6. Hrabal (Marosz, Mojžíš), 12. M. Kaut, 34. Tomášek (Ščotka), 49. M. Kaut (Poulíček, Perret), 55. Poulíček (M. Kaut), 58. M. Kaut (Perret). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 1:5, navíc Marcinko (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváků: 4 421. Třetiny: 0:2, 1:1, 1:3.

HC Sparta Praha 6 BK Mladá Boleslav 2 Branky a nahrávky: 14. P. Vrána, 24. Řepík (Jarůšek), 28. Pech (Forman, Buchtele), 31. Klimek (T. Pavelka, Z. Michálek), 49. Řepík, 57. Řepík (Z. Michálek, P. Vrána) - 11. Lenc (Němeček), 36. V. Němec (Pacovský, Lenc). Rozhodčí: Hradil, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváků: 7 934. Třetiny: 1:1, 3:1, 2:0.

Bílí Tygři Liberec 4 HC Škoda Plzeň 0 Branky a nahrávky: 39. Bakoš (Ordoš, Redenbach), 49. Redenbach (Ševc, L. Krenželok), 54. Derner (Jánošík, Bakoš), 57. Ordoš (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Lacina, Úlehla - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváků: 5 353. Třetiny: 0:0, 1:0, 3:0.

HC Olomouc 7 HC Kometa Brno 2 Branky a nahrávky: 2. J. Káňa (Skladaný), 3. Holec (Vyrůbalík, Mráz), 20. Burian (Strapáč), 31. J. Knotek (Eberle), 50. J. Knotek (Škůrek, Laš), 56. J. Galvas (Jergl, J. Knotek), 57. Škůrek (Burian, Strapáč) - 41. Krejčík (Zaťovič, P. Holík), 49. Štencel (P. Holík). Rozhodčí: R. Svoboda, Kubičík - Pešek, J. Svoboda. Vyloučení: 6:3, navíc L. Galvas (Olomouc) 10 min. Využití: 1:0. Diváků: 5 500 (vyprodáno). Třetiny: 3:0, 1:0, 3:2.

HC Verva Litvínov v prodl. 2 HC Vítkovice Ridera 1 Branky a nahrávky: 8. M. Hanzl (Vandas), 61. Hübl (F. Lukeš, Sörvik) - 36. Bartovič (Szturc, Jáchym). Rozhodčí: Kika, Bejček - Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:2, navíc Š. Stránský, Lev (oba Vítkovice) oba 10 min. Bez využití. Diváků: 2 108. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 1:0.

Mountfield Hradec Králové 2 HC Dukla Jihlava 4 Branky a nahrávky: 40. Cingel (Graňák, J. Pavelka), 60. Cingel (F. Pavlík, Graňák) - 11. Stříteský (Skořepa), 13. P. Straka (Jiránek), 20. Stříteský (P. Straka, Suchánek), 51. Hamill (Diviš, Skořepa). Rozhodčí: Hribik, M. Petružálek - D. Hynek, Špůr. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:2. Diváků: 4 166. Třetiny: 0:3, 1:0, 1:1.

1. Plzeň 2. Hradec Kr. 3. Třinec 4. Vítkovice 5. Brno 6. Pardubice 7. Olomouc 8. Liberec 9. Zlín 10. Sparta 11. Chomutov 12. Ml. Boleslav 13. Jihlava 14. Litvínov

5127 7 5125 7 5124 6 5126 3 5122 6 5120 5 511610 5118 9 5118 8 5118 5 511210 5115 5 5111 7 5110 7

9 8 169:121 104 712 143:100 99 714 141:119 91 616 154:117 90 914 144:121 87 620 127:136 76 718 129:133 75 321 130:135 75 421 119:137 74 721 138:146 71 920 128:153 65 823 115:137 63 726 103:139 54 628 118:164 50

Závěrečné, 52. kolo, neděle: 16.20 Jihlava Olomouc, Pardubice - Hradec Králové, Brno - Litvínov, Vítkovice - Liberec, Mladá Boleslav - Třinec, Chomutov - Sparta, Plzeň - Zlín. On-line na hokej.idnes.cz.

?? Foto: ČTK ??