Dnes Prague Edition

Elektřina zdraží. Víme, jak a komu

Největší cenový skok zažijí domácnosti, kterým letos skončí fixace

- Martin Petříček

Doby, kdy byla elektřina v Česku relativně levná, končí. Dodavatelé začínají postupně upravovat své ceníky směrem nahoru. Největší cenový skok letos čeká domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim fixace končí. Tehdy byly totiž ceny na dně a od té doby rostou.

Dobře to dokumentuj­í například aukce dodavatelů energií, které pořádá spotřebite­lská organizace dTest. Zatímco před dvěma lety nabídl vítěz aukce pro domácnost s nejběžnějš­ím tarifem cenu silové elektřiny 917 korun za megawattho­dinu, v nedávno skončené soutěži to bylo už 1 306 korun. Podmínkou získání tarifu je přitom roční úvazek.

Cenu však postupně posouvají také další dodavatelé, velcí i malí. Například u Pražské energetiky je silová elektřina pro běžnou domácnost u nových smluv s dvouletým úvazkem o 16 procent dražší. ČEZ cenu zvedl zhruba o 14 procent. „Ceny fixovaných produktů jsou nicméně stále výhodnější než nefixované ceny,“upozorňuje však mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Celkové zdražení na faktuře bude o něco nižší. Silová elektřina totiž představuj­e jen část celkových plateb. Zbývající část, což jsou například poplatky za distribuci či přenos elektřiny, stanovuje Energetick­ý regulační úřad. Tyto částky se však zvedly pomaleji. Podle propočtů MF DNES by v modelových případech měly ceny na faktuře stoupnout o pět až osm procent.

Dodavatelé reagují na dlouhodobý – i když pozvolný – vzestup cen na burzách. Na konci dubna se cena dodávky na další rok poprvé po pěti letech přehoupla přes 40 eur za megawattho­dinu. Před dvěma lety se přitom její cena pohybovala jen kolem 25 eur.

Dodavatelé zdražují řádově méně, vedle posílení koruny jim pomáhá i obchodní strategie. „Snažíme se pro naše zákazníky nakupovat postupně, abychom je nevystavil­i skokovým změnám. Jednorázov­ý nákup je v dnešní době z našeho pohledu ‚ruskou ruletou‘,“říká obchodní ředitel Bohemia Energy Libor Holub.

„Vypadá to, že tak rychlý růst už nebude pokračovat. Celkově ale pro příští léta očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny. Po dlouhém období, kdy nabídka převyšoval­a poptávku, se situace mění,“říká ředitel Asociace nezávislýc­h dodavatelů energií Jiří Gavor.

Zvýšily se také nákladové vstupy pro výrobu elektřiny. „Neočekávám­e, že by se ceny vrátily na nízké ceny okolo 30 eur za megawattho­dinu. Další vývoj bude určován zejména cenou uhlí a emisních povolenek. Hlavně povolenky nyní výrazně zdražují,“myslí si šéf Amper Market Jan Palaščák.

Domácnosti, kterým nyní fixace končí, tak budou řešit, zda kývnout na úvazek i pro další období. Ačkoliv dodavatel přijde s vyššími cenami než před rokem či dvěma, mohlo by to být výhodné. „V situaci rostoucího trhu je fixace cen obecně výhodná. Nese to však ztrátu možnosti volby levnější nabídky,“říká Gavor.

Klient, který se k novému dodavateli uváže, by si navíc měl pozorně hlídat datum možného ukončení. Smlouva se totiž obvykle automatick­y prodlužuje a odběratel se z ní bez zaplacení pokuty nevyváže. Sankce za zrušení smlouvy se při- tom pohybuje ve stovkách, někdy i tisících korun.

„Většinu zákazníků se snažíme v průběhu fixace a zejména před jejím koncem oslovovat s cílem s nimi vybrat optimální produkt na další období. V případě, že fixace zákazníkov­i doběhne, může si sjednat novou fixaci nebo přejít na ceník na dobu neurčitou,“říká Gazdík. O tom, že si klient nový úvazek nepřeje, je však třeba dodavatele informovat s dostatečný­m předstihem.

Mluvčí PRE Petr Holubec upozorňuje, že zatímco před dvěma lety bylo výhodnější přivázat se tříletou smlouvou, letos to vyjde nastejno. „Letos se dvou- a tříleté varianty neliší, protože u víceletých produktů je ocenění horší. Rozkolísan­ost na trhu je zatím velká a to ovlivňuje vývoj pro roky 2020 a dále,“říká.

 ??  ??
 ??  ?? o tolik by se zdražení elektřiny mohlo projevit podle propočtů MF DNES na fakturách spotřebite­lů, kteří si cenu v minulosti zafixovali Pozn.: cena v eurech za MWh; cena dodávky na následujíc­í kalendářní rok Pramen: PXE
o tolik by se zdražení elektřiny mohlo projevit podle propočtů MF DNES na fakturách spotřebite­lů, kteří si cenu v minulosti zafixovali Pozn.: cena v eurech za MWh; cena dodávky na následujíc­í kalendářní rok Pramen: PXE

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia