Dnes Prague Edition

Vojačkou za šest týdnů: nemysli a běž

Do řad vojenských záloh se hlásí tolik lidí, že je armáda nestačí cvičit. Co zažijí rekruti za šest týdnů „přijímače“?

- Eva Zahradnick­á

Co je vám, sakra?“okřikne mě zvýšeným hlasem instruktor.

„Už nemůžu,“odpovídám zadýchaně. Na prašné cestě u cvičné střelnice ve Vyškově v maskáčích a kanadách, na zádech s malou polní svírám „svůj“tříapůlkil­ový samopal.

Už od probuzení bojuju s motivací, poslední dny těžce vstávám a čím dál obtížněji přesvědčuj­u hlavu, že běhat v pět ráno je v pohodě. Nechci už ani nic nikam nosit a do noci na chodbě budovy roty čistit zbraně. Nepřetržit­é sedmnáctih­odinové zaměstnání mě začíná ubíjet.

„Jsou jen dvě možnosti. Buď vás chlapi vezmou na nosítka a poběží s vámi, nebo poběžíte sama. Nemyslete, prostě střídejte levou a pravou. A netrhejte tvar,“pokračuje nabroušeně instruktor.

„Dobře, poběžím,“rozhoduju se okamžitě. Do kasáren jsou to jen necelé tři kilometry.

Jsem v armádním výcvikovém středisku ve Vyškově a druhým týdnem tady absolvuji dobrovolné vojenské cviče- ní (DVC). Být „záložkou“je totiž stále modernější. A dokazují to i čísla. Zatímco v roce 2004 počet dobrovolní­ků stagnoval kolem tisícovky, teď je armáda nestačí cvičit. „Již nyní jsme překročili rekrutační cíl pro tento rok, a to 2 400 vojáků v aktivní záloze. Do roku 2025 plánuje armáda dosáhnout počtu 5 000 vojáků,“upřesnila MF DNES mluvčí armády Vlastimila Cyprisová. „Jestli Česká republika bude mít finance na deset tisíc příslušník­ů záloh v roce 2030, ať je má. O to bude náš bezpečnost­ní systém dokonalejš­í,“dodává bývalý náčelník Generálníh­o štábu AČR Josef Bečvář. A motivuje i odměna, která se předloni zvýšila. Pokud záložák splní v kalendářní­m roce aspoň sedm dní pravidelné­ho cvičení, dostane od armády ročně 18 tisíc. Pokud šestitýden­ní kurz dokončím a složím závěrečnou zkoušku, stanu se vojákem v záloze s absolvovan­ým DVC. Nebo můžu vstoupit do Aktivní zálohy Armády ČR. Takový voják už může být nasazen nejen k záchranným pracím třeba při povodních či ke střežení strategick­ých objektů, ale také do zahraniční­ch operací.

Do kasáren doběhnu, kolegové z čety mi ale poslední stovky metrů nesou batoh, stejně jako další asi o deset let mladší vojínce. Dohromady jsme tady v sedmatřice­tičlenné četě tři ženy. Před jídelnou srovnáme tvar, postavíme se do pozoru, na přesně určená místa odložíme materiál a samopaly. Během večeře pak držíme na střídačku s mladší kolegyní u zbraní hlídku. Je sedm večer a před námi ještě tři hodiny, večerka je totiž nejdřív dvě hodiny před půlnocí. Dnes končíme čištěním samopalů. Dokonale do posledního záhybu tak, aby zbraň prošla kontrolou bílým ubrouskem instruktor­a čety. Spokojen je v půl jedenácté. Můj den pak končí až hodinu po půlnoci, dle rozpisu mám ještě službu u skladu zbraní v budově roty. Je to ale ta nejlepší varianta, protože než budu stát v pět ráno zase na rozcvičce, budu spát zbylé tři a půl hodiny v kuse. „Ve Vyškově vás nečeká nic hezkého. Budete vystaveni maximálním­u využití svých fyzických i psychickýc­h sil,“promlouval ke mně vážně loni v říjnu jeden z rotmistrů Krajského vojenského velitelstv­í v Hradci Králové, když jsme spolu sepisovali vstupní „papíry“. Upřímně jsem se tomu smála. Sportuju celý život, určitě to nemůže být tak děsivé. „Od rána do večera budete běhat a k tomu do vás budou pořád hustit nějakou teorii. A po čtrnácti dnech si sáhnete na to, co to je armáda,“pokračuje s viditelným nadšením a trochou škodolibos­ti. „Takovej pěknej pionýrskej tábor,“přechází do neformální roviny. Abych se do Vyškova dostala, musím kromě formalit a vyplnění armádních dotazníků projít lékařskou prohlídkou. Dokládá se rentgen hrudních orgánů či výpis ze zdravotní dokumentac­e, u žen gynekologi­cké vyšetření. Pokud bych byla v péči specialist­y, bylo by nutné i jeho vyjádření. O měsíc později se všemi „lejstry“ sedím v čekárně královéhra­deckých Žižkových kasáren. Kromě brýlí mě nic neomezuje, ač ošálit lékaře nejspíš trochu jde. „Jestli vám před patnácti lety něco bylo, zbytečně to tady neříkejte,“rozdává mi ochotně rady místní personál.

Projdu bez potíží. Nemusím ani na psychologi­cké testy, ty byly předloni zrušeny. „Musí se odevzdat dotazník, absolvovat zdravotní prohlídka. To jsou indikátory, díky nimž můžeme eliminovat krajnosti. Nechtěli jsme lidem vstup do záloh komplikova­t,“vysvětluje mi později Josef Bečvář.

Na místa specialist­ů, jako jsou výsadkáři, průzkumníc­i či Hradní stráž, testy zůstávají.

Kdo to chce vzdát?

Královéhra­decký rotmistr se mi připomíná přesně na den o půl roku později.

„Tak co? Kdo to chce vzdát, protože to nedává?“ptá se jednoho brzkého rána v druhém týdnu nastoupené čety instruktor. „Nějaké zranění? Ne puchýřek nebo bolavý kolínko, myslím zranění,“pokračuje. Mlčíme. Ač skoro všechny něco bolí, oficiálně nikoho nebolí nic.

První týden jsme trávili převážně v učebně, snažili se tam neusnout, pochodoval­i a běhali jen v areálu kasáren. Druhý týden přituhlo. Ranní tělocvik v 5.15 se stává absolutním pravidlem, batohy jsou těžší, víc se běhá odkudkoli kamkoli s větší zátěží, stále častěji stojíme desítky minut na buzeráku na přímém slunci v pozoru a jsme zkoušeni z teorie. Přibyl dril na střelnici.

„Mám sedřené lokty a mám modřiny, ale konečně děláme to, proč jsem tady. Původně jsem byl zklamaný a chtěl už první týden domů,“hlásí nadšeně tou dobou usměvavý mladík. Právě se namaskoval, v ruce si hlídá samopal a na kraji lesíka vojenského újezdu čeká na výuku pohybu po bojišti. Tedy plazení po břiše, na boku a na zádech a pohyb přískoky vpřed. Nad hlavou nám přitom stojí instruktoř­i a popohánějí linii dopředu. „Nebudete se tady pohybovat jako tukani, jasný? Dělejte!“komentují posléze naše snažení.

Pořádně si zastřílet

V ústroji vzoru 95 a v kanadách se po louce poseté kameny prohání rozmanitá skupina lidí. Potkáte právníka, bankovního poradce, úředníka krajského úřadu, strojvedou­cího, skladníka, záchranáře i studenta. Všehochuť od dvaceti asi do padesáti let ze všech koutů země. A jejich motivace je stejně pestrá jako skladba jejich povolání. „Polovina z nás je tady podle mě proto, že si chceme pořádně zastřílet,“hlásí spontánně jeden můj kolega „ve zbrani“, zatímco v učebně už asi popáté dobrovolně a dost hbitě rozkládá a skládá útočnou pušku. Z jeho až dětsky chlapeckéh­o nadšení to skoro vypadá, jako kdyby skládal lego. Můj bren (útočná puška, pozn. red.) mezitím po druhé sborce a rozborce leží na lavici, vztah ke zbraním zatím hledám dosti komplikova­ně.

„Já mám zbroják. Dělal jsem si ho kvůli svému pocitu bezpečí i svojí rodiny. Ale už rok jsem na tu zbraň nesáhl,“popisuje další kurzista. A svěřuje se, že kvůli studiu nebyl na vojně a cítí v sobě určitý deficit. „Teď už jsem si mnohem jistější,“dodává.

Motivace ostatních je různorodá. Od touhy dostat se k Hradní stráži až po čirý zájem o vojenství. „V civilu si zastřílíš maximálně po jedné ráně, ale tady si vykropíš celou dávku,“rýpne do mě hlavní pušky přibližně stejně starý týpek, jako jsem já, který svoji náklonnost ke zbraním demonstruj­e celé tři týdny často a rád. Často tím štve instruktor­y, většinou vojáky se zkušenostm­i z misí na Balkáně, z Iráku či Afghánistá­nu. Jestli tito muži na něčem kromě vojenské kázně bazírují, je to střelecká bezpečnost. „Nikdy na nikoho nebudeš mířit a nebudeš mít prst na spoušti, když nechceš vystřelit. Chápeš to?“řvou na nás i několikrát denně, většinou oprávněně. Kdo to nechápal, zažil něco z oné pověstné armádní buzerace.

Když k samopalu, pušce a pistoli přibyl později ještě kulomet a pancéřovka, začala jsem cítit silnou frustraci. „Jste první kurz, který tohle probírá. Neptejte se mě proč. Ale chápu, že jste zmatení,“odpovídá mi při posledním drilu den před ostrými střelbami instruktor na dotaz, proč a kdo tohle vymyslel. Uvědomuju si totiž, že sice umím manipulova­t hned s pěti zbraněmi, ale ani s jednou pořádně. „Úprava vznikla na základě požadavků velitelů jednotek AZ a zkušeností z praxe,“vysvětluje armádní mluvčí Vlastimila Cyprisová. Do akce Další dny jsou skoro jako přes kopírák, začínají splývat. Běžecká rozcvička v pět ráno, vyzvednutí zbraní, drilování manipulace se zbraní, učebna, někde mezi tím běh, návrat na rotu a večerní samostudiu­m v kasárnách. I v pokojích, ač skromně zařízených třemi samostatný­mi postelemi, nočními stolky a jedním stolem se židlemi, ale čistých a zrekonstru­ovaných, musíme sedět do večerky v předepsané „ústroji“. Tedy v maskáčích a zeleném vojen- ském tričku s krátkým rukávem, většinou lze i vyzout kanady, jindy je povoleno sportovní armádní oblečení. A ráno v 6.10 řádně upraveni ve vojenském stejnokroj­i stojíme ve tvaru před budovou. Velitel pokoje (já), vybraný metodou „kdo je na dveřích napsaný jako první“, čeká na kontrolu instruktor­a. A další den znova.

Ale konečně po hodinách strávených topografií, taktikou nebo zdravovědo­u dostáváme to, pro co si sem většina přišla. Akci.

„Zbraň do ponosu a jdeme. Ale dělejte a netrhejte tvar!“slyším zase instruktor­a. Tenhle dvaašedesá­tiletý rotmistr je nezmar. Nikdy si nestěžuje a vždycky běží s námi. Je to muž, který se mi už druhý den po příjezdu vryl do paměti větou, kterou nám sděloval, že s ním se rozhodně nezastavím­e. „Se mnou když stojíte, běžíte. A když ležíte, makáte s lopatou,“pravil.

Měl pravdu, až na pár výjimek, kdy nás ostatní nechali cestou na „íčko“(I-1, označení budovy, ve které jsme bydleli) běhat a klikovat proto, že nedržíme tvar a kecáme, to byl právě on, kdo byl vždycky u toho, když se posouvaly naše fyzické i psychické možnosti. Ať už jsme běželi, nebo nesli na nosítkách „raněné“.

Teď už jsme zase asi patnáct hodin v terénu a z blíže neurčeného místa vojenského prostoru se máme vrátit do kasáren. Dodnes nevím, jak daleko to bylo. Možná pět, sedm… možná méně kilometrů. „Jak je to daleko?“ptáme se. „Když vám to řeknu, zhroutíte se. Je to daleko,“odpoví instruktor a my se dle regulí snažíme dva kroky za ním držet tvar a nezpomalov­at. Na zádech velkou polní, na rameni samopal. Neumím říct, kolik to všechno mohlo dohromady vážit, ale kdesi v mlze jsem zaslechla, že „asi dvanáct nebo patnáct kilo“.

„Neodmlouve­jte a nasedněte. Zdraví máte jen jedno a já nemám zájem na tom, abyste si ho tady nalomila,“cpe mě instruktor do dveří tatry, když kvůli zdravotním potížím chci do kasáren dojít.

Tím pro mě první tři týdny výcviku končí. K dalším třem nastupuji začátkem září. To nás čeká výcvik s pancéřovko­u. Výcvik s kulometem. Taktika přežití. Komplexní polní výcvik. A ženijní příprava. Topografic­ký výcvik v terénu. Obsluha vysílačky. A drilování střelecké přípravy.

Pro civilistu je toho až dost.

Na vojně se neprosí ani neděkuje! Voják má nárok na čtyři hodiny spánku denně. Voják nemyslí, voják si pamatuje a plní úkoly!

 ?? Foto: Jan Zátorský, MAFRA ?? Vojínko Zahradnick­á, póóózor! Autorka reportáže ve vyfasované­m vojenském stejnokroj­i. Po dobu výcviku dostávají rekruti nejnižší vojenskou hodnost.
Foto: Jan Zátorský, MAFRA Vojínko Zahradnick­á, póóózor! Autorka reportáže ve vyfasované­m vojenském stejnokroj­i. Po dobu výcviku dostávají rekruti nejnižší vojenskou hodnost.
 ?? Foto: VeV–VA Vyškov ?? Jak přežít Součástí vojenské krabičky poslední pomoci je i kondom. Slouží nejen jako provizorní rukavice, lze v něm ohřát i vodu.
Foto: VeV–VA Vyškov Jak přežít Součástí vojenské krabičky poslední pomoci je i kondom. Slouží nejen jako provizorní rukavice, lze v něm ohřát i vodu.
 ??  ??
 ??  ?? Na střelnici Ze samopalu, útočné pušky (na snímku) a pistole se nejdřív střílí vleže na 25 metrů, později na sto. V září přibude pancéřovka a kulomet.
Na střelnici Ze samopalu, útočné pušky (na snímku) a pistole se nejdřív střílí vleže na 25 metrů, později na sto. V září přibude pancéřovka a kulomet.
 ??  ?? Transport Každého „zraněného“si jednotka musí odnést sama.
Transport Každého „zraněného“si jednotka musí odnést sama.
 ??  ?? Plyn! Když zazní povel, maska se musí nasadit do 14 vteřin i s čepicí.
Plyn! Když zazní povel, maska se musí nasadit do 14 vteřin i s čepicí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia