Dnes Prague Edition

Hledá se vítěz. Polská romance, či kurdská bojovnice?

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Na jedné straně debaty o rovnoprávn­osti pohlaví, které vyústily v dohodu, že příště už bude poměr režisérů a režisérek v hlavní soutěži vyvážený, na straně druhé roztančená nálada noční pláže s Johnem Travoltou a jeho pamětnicko­u Pomádou. Takové jsou dvě tváře 71. festivalu v Cannes, který se zítra uzavře vyhlášením vítězů. A kterých, to je otázka.

Černobílý favorit

„Filmoví snobové, nastartujt­e motory, tohle je film, o kterém se bude mluvit hodně dlouho,“podotkl kritik Jordan Hoffman na adresu vlastního i všeobecnéh­o favorita, černobílé polské romance z časů železné opony 50. let Studená válka, kterou přivezl režisér oscarové Idy Pawel Pawlikowsk­i.

Hlasitý rok žen

Ve svém výběru nejlepších děl pak publicista jmenuje ještě Donbas, který natočil Sergej Loznica, čínský příběh lásky a násilí Ash is Purest White, kolumbijsk­é drogové drama Birds of Passage a také americký film BlacKkKlan­sman, jímž podle kritiků po dlouhé době znovu zazářil režisér Spike Lee a ve kterém se černošský policista vloudí do rasistické organizace.

Prakticky stejné snímky má mezi kandidáty na Zlatou palmu kritik Tom Augustine, pouze k nim přidává 3 tváře, obraz kariéry tří hereček, který režíroval íránský tvůrce Džafar Panahi. A zmíněné tituly se opakují v jiných osobních tipech fil- mových novinářů, byť s jednou velkou neznámou. Vzhledem k letošnímu „ženskému hlasu“Cannes, počínaje horkou linkou pro oběti či svědky sexuálního obtěžování a konče protestní manifestac­í 82 hvězd za rovné šance, se totiž očekává, že se emancipace odrazí i na volbě poroty.

Ze tří režisérek v hlavní soutěži se nejvíce šancí dává francouzsk­é zástupkyni Evě Hussonové s filmem Girls of the Sun, věnovaným kurdským bojovnicím. „To je přesně film pro současnou éru,“napsala novinářka Sharon Waxmanová.

Zatímco o vítězích se ještě spekuluje, o prohrách už má Cannes v podstatě jasno. Zastupují se hlavně dvě legendy. Nad Knihou obrazů, kterou uvedl Jean-Luc Godard, si jeden z recenzentů povzdechl: „Arabové, vlaky, válka ... co mi tím chce zatraceně vůbec říct?“A hříšník Lars von Trier, který se směl vrátit sedm let poté, co v Cannes vyjádřil jisté pochopení pro Hitlera, vyvolal svou novinkou o sériovém vrahovi Jack staví dům vlnu pobouření.

Kdo nemůže prohrát

Ačkoli varoval jak festivalov­ý program slovy, že „některé scény mohou ohrozit citlivé diváky“, tak vstupenka s upozornění­m „explicitní násilí“, přesto část publika opustila sál během promítání a v následných reakcích se opakovalo, že tvůrce Nymfomanky či Antikrista to „tentokrát vážně už přehnal“.

Sám von Trier si však zachoval nadhled. „Naštěstí nejsem letos v soutěži, takže nemohu prohrát,“prohlásil kontroverz­ní dánský filmař, jehož canneská premiéra se chystá také do našich kin.

 ?? Foto: AP ?? Provokatér Režisér Lars von Trier (vlevo, spolu s hercem Mattem Dillonem) na festivalu uvedl svůj film Jack staví dům.
Foto: AP Provokatér Režisér Lars von Trier (vlevo, spolu s hercem Mattem Dillonem) na festivalu uvedl svůj film Jack staví dům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia