Tajemství penzionu hrůzy

Vratimova o bezmocných seniorech za zdí.

Dnes Prague Edition - - Front Page - Darek Štalmach redaktor MF DNES

Bezvládné lidi na postelích i ženu s otevřenou ranou na noze našla při návštěvě nového penzionu ve Vratimově na Ostravsku tamní starostka. Případem se už zabývá policie a krajský úřad. VRATIMOV Při své návštěvě penzionu Wendy senior si starostka Vratimova Dagmar Hrudová vzpomněla na případ domova pro seniory, který na Blanensku neoprávněně provozovali čtyři později odsouzení podnikatelé.

„Nejsem zdravotník, ale to, co jsem tam viděla, mě zarazilo,“vzpomíná starostka. „Řada klientů byla ve stavu, který vyžaduje celodenní zdravotní péči, někteří se neorientovali v čase ani v prostoru, nevěděli, kde jsou. Někteří ubytovaní ani nebyli schopni komunikace. Jedna paní měla otevřenou ránu na noze a žádala nás, abychom jí zajistili ošetření.“

Tajný domov důchodců

Podle starostky ve skutečnosti nemusí jít o penzion, ale o domov důchodců bez potřebného povolení.

Petr Jančík, majitel společnosti Wendy senior, která vratimovský penzion provozuje, však odmítá, že by šlo o domov důchodců.

„Je to penzion, ne domov pro seniory ani nemocnice. Budova je zkolaudována jako penzion a k tomu slouží. Je snad někde v zákoně napsáno, že v penzionu mohou být ubytovány pouze osoby zcela samostatné a mladé?“napsal v SMS zprávě redakci.

Podle Hrudové vše nasvědčuje tomu, že se spíše než o penzion jedná o skrytý domov důchodců.

„Na internetových stránkách firmy bylo napsáno, že penzion přijímá seniory nad 65 let věku s přiznaným příspěvkem na péči ‚především‘ ve III. a IV. stupni,“řekla starostka.

Tyto příspěvky se letos vyplácejí ve výši 8 800 a 13 200 korun. Dostávají je přímo pacienti, kteří je mohou využít například na zaplacení ošetřovatelské služby.

„Už to tam dávno není. Byli jsme upozorněni a odstranili vše, aby byl klid,“napsal Petr Jančík, který je v současnosti v zahraničí. „Máme ubytované i osoby mladší a bez příspěvku. Ani jeden příspěvek nám nebyl vyplacen.“

Podle aktuálních internetových stránek penzionu „vyplývá z dohodnutých podmínek obou smluvních stran“, že pokud je příjem ubytovaného nižší, mohou částku doplatit příbuzní.

O případ se podle informací redakce už začali zajímat i policisté.

„Nemůžeme hovořit o konkrétních případech,“řekla ostravská policejní mluvčí Soňa Štětínská. „Na Ostravsku nyní ověřujeme informace, které se týkají sociální oblasti v jednom případě.“

„O trestním oznámení nic nevím, komentoval činnost policistů Petr Jančík. „Ale pokud mne někdo chce hnát k soudu, že poskytujeme kvalitní péči a nikoli sociální službu pro seniory, tak ať žene. Rodiny nám děkují.“

Jaký je současný stav ve vratimovském penzionu, se redakci MF DNES nepodařilo zjistit. Personál dovnitř penzionu, který dříve sloužil jako hotel, nikoho nepouští, s dotazy na cenu a služby odkazuje na vedení podniku.

Mlčením přešel otázku na pobyt i muž, který si v době příjezdu redaktora k penzionu vyšel zakouřit před budovu.

O případ se už začal zajímat také krajský úřad, který má dohled nad podniky poskytujícími sociální služby na starosti. „Byl jsem informován, že krajský úřad řeší podnět v této věci, zahájí šetření,“řekl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. „Z hlediska zákona ale nemohu být seznamován s konkrétními běžícími případy. Mohu říct jen tolik, že v krajské síti poskytovatelů sociálních služeb daný penzion zařazen není a my jsme připraveni, pokud by byl penzion například uzavřen, ubytované lidi okamžitě převzít do našich zařízení. To ale nemohu předjímat,“dodal Navrátil.

Prokázat, že jsou v penzionu Wendy senior poskytovány služby bez patřičných povolení, nebude nijak jednoduché.

„Prošetřujeme to oznámení, ale jsme teprve v začátku, nemohu být konkrétní,“řekl Daniel Rychlík, vedoucí odboru sociálních služeb Krajského úřadu v Ostravě. „Poskytování pobytových služeb bez oprávnění je přestupek, který může být sankcionován až do dvou milionů korun, ale takové řízení bývá velmi složité, může trvat i tři čtvrtě roku.“

Že na seznamu firem s povolením poskytovat sociální služby vratimovský penzion nefiguruje, připouští i jeho majitel.

„Zatím jsme nežádali o registraci jako poskytovatel sociálních služeb. Pro nás je prioritou spokojenost ubytovaných a rodin,“napsal Petr Jančík.

Podle odborníka na sociální služby, který si nepřál být jmenován, může být provoz podobných zařízení problematický, ale lidé je podle něj i tak vyhledávají.

„Na jednu stranu tam nemusí být zajištěny některé odborné služby, jako je například přítomnost odborného zdravotního personálu a podobně, na druhou stranu je obdobných zařízení tak málo, že lidé berou zavděk vším, co jim ulehčí starost třeba o jejich příbuzné. Ne každý si může dovolit starat se o těžce nemocné, ať už z časových, finančních, nebo i zdravotních důvodů. Takže obdobná zařízení vyhledávají a stížností na ně příliš nebývá. V tomto směru stát zaspal, potřebných lůžek je stále málo,“uvedl.

Obdobných zařízení je tak málo, že lidé berou zavděk vším, co jim ulehčí starost o jejich příbuzné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.