Napětí v TOP 09

Dnes Prague Edition - - Z Domova - Foto: Dan Materna a Michal Růžička, MAFRA

Vystoupení někdejší místopředsedkyně TOP 09 Jitky Chalánkové ze strany opět oživilo dlouhodobé pnutí mezi bývalou jedničkou strany Miroslavem Kalouskem a současným předsedou Jiřím Pospíšilem. A pro Kalouska spor nedopadl dobře. Pokus prosadit Chalánkovou jako kandidátku do Senátu ukázal, že jeho pozice ve straně slábne. „Pro něj to byla vítaná rozbuška si ověřit, jakou má dneska ještě sílu, když zavelí i k volovině,“říká jeden z členů výkonného výboru TOP 09 s tím, že Kalousek dopadl hůř, než asi čekal. „Na druhou stranu, kdyby Mirek Kalousek chtěl ten souboj vyhrát, tak by určitě dosáhl lepšího výsledku. Spíš chtěl na něco poukázat a trochu to pošťouchnout,“dodává. „Dlouhodobě je tady střet mezi liberálnějšími a konzervativnějšími představiteli strany a ti liberálnější jsou teď s Pospíšilem na koni. Mirek nikdy Jirku Pospíšila moc nemusel, je tam rivalita,“tvrdí jiný z představitelů širšího vedení strany. Oba muži kuloární informace o sporu, jak se má strana v budoucnosti prezentovat, odmítají.

„Rozhodně s ním nemám žádný spor. Občas se nám stane, že hlasujeme jinak, ale to přece neznamená žádný spor, to se děje v každé straně. To je naprosto v pořádku. Pak se realizuje ten většinový názor,“tvrdí Kalousek.

Podobně reagoval na dotaz MF DNES Pospíšil. „S panem Kalouskem normálně komunikujeme, žádné spory nejsou,“říká. Připouští, že diskuse o pojetí politiky strany, která v průzkumech i v posledních volbách balancovala na hranici pěti procent, existuje.

„To, že diskutujeme o tématech, jako jsou sňatky homosexuálů, je pravda. Někdo na to má liberálnější a někdo konzervativnější pohled. Ale nejde o žádný spor,“trvá na svém Pospíšil.

Nicméně představitelé liberálního křídla s jeho zvolením předsedou loni nabrali na síle. A při hlasování o tom, zda má Chalánková kandidovat za stranu jako senátorka na Prostějovsku, to bylo vidět.

Kalouskův návrh podpořili výrazní členové strany, poslanec Karel Schwarzenberg nebo senátor Tomáš Czernin. Přesto zůstali v menšině a převaha odpůrců Chalánkové byla podle informací MF DNES hodně silná. A to se hlasovalo nadvakrát.

Chalánková byla donedávna jednou z nejviditelnějších členek strany. Dlouhodobě se angažovala v kauze bratrů Michalákových, stala se jednou z tváří, která usiluje o jejich navrácení k matce Evě. Liberální křídlo TOP 09 už však delší dobu štvalo, že spor o návrat synů od norských pěstounů k české matce pojala prý jako souboj mezi Českem a Norskem.

„Když přijde řeč na obranu národních hodnot a témata, jako je rodina, tak je konzervativnější než nejkonzervativnější členové KDU-ČSL. A když se k tomu přidá, že se klidně nechá vyfotit u stánku Bloku proti islámu, je jasné, že jí to asi politicky moc nemyslí,“vysvětluje jeden z představitelů strany, proč si Chalánková, přestože byla místopředsedkyní strany, nedokázala získat výraznější vliv.

„Konzervativní strana nemůže zpochybňovat pojmy, jako jsou rodina, vlast, řád, základní lidská práva. Považuji současné směrování strany TOP 09 za sebezničující,“vzkazuje svým teď už bývalým spolustraníkům Chalánková.

Tu si do vedení strany prosadil před dvěma a půl lety právě Kalousek. Už tehdy bylo zřejmé, že je tady střet dvou pohledů na to, jakou politiku razit. Chalánková loni veřejně kritizovala plány strany na brzké zavedení eura nebo zlepšováky v podobě stravenek na kulturu. O politické kometě TOP 09 Dominiku Ferim pak prohlásila, že jeho nápady jsou úplně mimo její chápání.

Chalánková se nicméně rozhodla ustoupit a loni se vzdala kandidatury do Sněmovny s tím, ať se „ukážou mladí“, a jako svůj hlavní cíl si vytyčila letošní kandidaturu do Senátu. Ve svém kraji pro ni také získala podporu. I přes ni a Kalouskovu přímluvu se však ambicí kandidovat za TOP 09 musí teď vzdát.

Do souboje o Senát ale vstoupí i tak, jako nezávislá. Byť určité stranické podpory se dočká také. Jen pár hodin poté, co oznámila odchod z TOP 09, jí vyjádřili sympatie monarchisté z Koruny České a Konzervativní strana.

Dlouhodobě je tady střet mezi liberálnějšími a konzervativnějšími představiteli strany.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.