Nejlepší výlety s dětmi

Dnes Prague Edition - - Front Page -

Cornštejn Nejromantičtější zřícenina

Založili jej Lucemburkové ve 14. století, podívat se sem mohou lidé i dnes. Masivní zafixovaná zřícenina hradu Cornštejn se tyčí nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Právě na přehradu jsou z hradeb Cornštejna krásné pohledy. Výhled se lidem naskytne i z druhé strany, tedy od vody. Přístupný je pouze pěšky. Otevřeno je tu denně od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 80 korun. Lidé mohou návštěvu propojit i s nedalekou zříceninou hradu Fernštejn.

Brno Nejzábavnější vědecké centrum

Odpálit si vodíkovou raketu, stát se hvězdou zpravodajství o počasí, zmrazit vlastní stín, zažít zemětřesení, rozpoutat tornádo nebo přijít na kloub záhadě bermudského trojúhelníku, to vše můžete zažít v zábavním vědeckém parku VIDA! v Brně. Kromě pokusů jsou u každé atrakce nachystány popisky s vysvětlivkou, takže se malí i velcí návštěvníci dozvědí, jak který pokus funguje. Interaktivních exponátů je tu na 170 a jsou rozdělené na čtyři okruhy: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět. Promítají se tu i naučné filmy, které podle provozovatelů zabaví lidi od dvou až do sta let. Ve Vidě mají otevřeno denně s proměnlivou otevírací dobou. Vstupné pro rodinu s maximálně třemi dětmi vyjde na 490 korun.

Lipovec Dovádění v lanovém centru

V bývalém kamenolomu nedaleko Holštejna nebo Ostrova u Macochy čeká na milovníky lan a horských tras malý ráj. Příroda tu vápencové skály obrůstá a přetváří k obrazu svému, takže si budete připadat jako na divoké skále. K vyzkoušení jsou tu skalní přechody – ferraty, kladkové lanovky, na nichž se dá zhoupnout a svézt, lezecká stěna i průzkumné jeskyně. Nejmenší děti se zabaví na dětském lanovém hřišti. Stavit se můžete každý den od 10 do 18 hodin, ceny se pohybují okolo 150 korun podle náročnosti a míry vybavení, ty nejtěžší tratě i s instruktorem a zapůjčeným vybavením absolvujete za 450 korun.

Pavlov Archeopark v podzemí

Jak žil člověk před 30 tisíci lety se dozvědí návštěvníci v pavlovském archeoparku. V moderně pojaté budově, která zabíhá i do podzemí, se návštěvníci mohou přesvědčit, že Pálava byla jednou z nejosídlenějších oblastí střední Evropy v pravěku. Lidé tu uvidí kamenné a kostěné nástroje, repliku dolnověstonického hrobu tří mladých pralidí, umělecké předměty jako sošky venuší či plastiky zvířat. Jedinečná je skládka mamutích kostí, která zůstala po svém odkrytí na původním místě. Návštěvníci na ně nakouknou přes sklo. Otevřeno má archeopark denně od 9 do 17, v prázdninových měsících do 18 hodin. Dospělý zaplatí 90, dítě 45 korun.

Brno Nejstrašidelnější podzemí

V labyrintu pod brněnským Zelným trhem se skrývá síť barokních klenutých sklepů, v nichž se skladovaly potraviny, ale i schovávali lidé za války. V jedné části je nyní muzeum mučicích nástrojů a útrpného práva. Kostnice u kostela svatého Jakuba zase schraňuje přes 50 tisíc ostatků. Návštěvu Mincmistrovského sklepa by si neměli nechat ujít ti, které zajímá mincovní řemeslo. Pro odvážlivce je tu i protiatomový kryt 10-Z, jenž se nachází hluboko ve skále pod hradem Špilberk. U vstupu dostanete mapu a na vlastní pěst se můžete vydat na průzkum spletitých tunelů. Tedy pokud se bojíte rádi a nedělají vám problém úzké uličky s nízkými stropy. Otevřeno je kromě pondělí každý den, přesné časy se v jednotlivých sklepeních liší. Vstupné zaplatí jednotlivci do 200 korun. Muzeum tortury stojí dospělého 130 korun.

Vacenovice Přírodní koupání

Koupaliště Lučina v chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat láká na čisté přírodní koupání. Travnatá pláž, pozvolný vstup do vody i kvalitní zázemí jako kiosky s občerstvením, restaurace či toalety přitahují k vodní nádrži návštěvníky všech věkových kategorií, a to jak autobusovou, tak vlastní dopravou. Nedaleko nádrže je odstavné parkoviště. Po koupání mohou lidé zamířit třeba na rozhlednu Travičná, do národní přírodní rezervace Čertoryje nebo do Měsíčního údolí, případně si zajezdit na kole po singletrailech. Vacenovice, v jejichž katastru se koupaliště nachází, mají vyhlášené vinné sklepy a prochází jimi i Moravská vinná stezka.

Židlochovice Rozhledna s nejhezčím výhledem

Výhled z téměř 18 metrů nabízí Akátová věž Výhon za Židlochovicemi. Jméno dostala po akátovém dřevě, z nějž je celá i s točitým schodištěm vystavěná. Lidé se k ní dostanou pouze pěšky. Výhled, který se jim z vršku naskytne, zahrnuje okolní obce jako Rajhrad, Vojkovice, Brno a jeho okolí nebo třeba Pracký kopec s Mohylou míru, svatý Kopeček u Mikulova, rakouský vrch Höllenstein s hradem Falkensteinem a za příznivého počasí dohlédnou až na Bílé Karpaty. Vstup je volný.

Lednice, Valtice Pohádkový zámecký komplex

Lichtenštejnové vytvořili na jižní Moravě síť zámků, rozlehlých okrasných zahrad a parků s exotickými stavbami. Od roku 1996 je Lednicko-valtický areál součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí každá jeho část, nejznámější je ale Lednický zámek s přilehlým minaretem a Janohradem. Na návštěvníky čeká okružní prohlídka zámeckých komnat i přehlídka dravců. Otevřeno je denně, v červnu mimo pondělí, od 9 do 18 hodin. Vstupné vyjde rodinu v I. a II. okruhu na 400 korun. (mls) Zítra: Prázdninové tipy z jižních Čech

Blatnice pod sv. Antonínkem Putování za vínem a foklorem Na východě kraje se podle lidových pověstí zdejší víno pilo již na Svatoplukově stolci za Velké Moravy a podle dochovaných záznamů se ve 13. století vozilo do Prahy a Vídně. Lidé ho ochutnají i nyní, nejrozšířenější jsou burgundské odrůdy. Navíc mohou obdivovat dochované sklípky s tradiční lidovou výmalbou. Mezi nimi vinaři pořádají poutě či vínové slavnosti. V srpnu to bývají Blatnické búdy pod hvězdami a přes celé léto Do blatnice k vinařovi.

Bošovice Ukřičená zoo Na čtyřicet druhů papoušků chová první česká papouščí zoo v Bošovicích. Asi 25 kilometrů od Brna si návštěvníci vychutnají atmosféru jako v pralese. Kromě těch největších druhů jako ara arakanga tu lidé uvidí i oblíbené papoušky žako nebo kakadu. Dospělí zaplatí za vstup 100 korun, děti 60. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.

Moravský kras Nejmagičtější jeskyně Vápencové krápníky, ale i procházka dnem 138 metrů hluboké Macochy. To čeká návštěvníky v Punkevních jeskyních v oblasti Moravského krasu. Výletníky tu jeskyněmi svezou na lodičkách po říčce Punkvě. Vstupné pro dospělého je 170, pro dítě 90 korun. V jeskyních bývá zima, proto bundu s sebou. V létě jsou otevřené do 16 hodin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.