Nejlepší výlety s dětmi

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Zítra: Prázdninové tipy z Vysočiny

Kraj rybníků, lesů, krásné přírody a památek přímo vybízí k výletům. Ať už na kole, nebo autem, v jižních Čechách je z čeho vybírat. Koupání v průzračně čistých pískovnách, návštěva pohádkových zámků, selské baroko či krokodýli. Možností, jak v kraji strávit volné chvilky, je dost pro celou rodinu. Inspirujte se tipy MF DNES.

Veselí nad Lužnicí

Malebné písčité pláže, poklidná místa k letnímu odpočinku a hlavně průzračná voda. Pět jezer, která vznikla u Veselí nad Lužnicí na Táborsku po těžbě štěrkopísku, obklopuje příroda Chráněné krajinné ob- lasti Třeboňsko. Z Veselí nad Lužnicí se sem dá dojít pěšky či přijet na kole. Pískovny nabízejí zchlazení v horkých dnech, občerstvení i plážový volejbal. Pravidelně se tu konají kulturní vystoupení a promítání filmů, aktuální program lze zjistit na www.veselskepiskovny.cz. Kdo se ve vodě nepotřebuje osmělit, může si projít sedmikilometrovou naučnou stezku okolo jezer. Díky ní se seznámí podrobněji s historií krajiny a okolí i s přírodou v oblasti štěrkových jezer.

Červené Lhota

Uprostřed přírody a daleko od rušných silnic stojí vodní zámek, který upoutá svým červeným kabátem a je ideálním místem pro historickou prohlídku, ale i procházky v okolních lesích. Nachází se nedaleko Deštné na Jindřichohradecku. Proslul natáčením Zlatovlásky z roku 1973, děti poznají zámek i z jiných pohádek, jako je ta O zatoulané princezně či Princezně na hrášku. Kromě prohlídky interiéru mohou návštěvníci v pěkném počasí obejít renesanční zámek pěšky skrz les nebo letos do konce července vyzkoušet projížďku loďkou na zámeckém rybníku. Komentované prohlídky jsou vždy od úterý do neděle od 9.30 do 17 hodin. Vstupné pro dospělého do historických interiérů prvního patra vyjde na 100 ko- run, za děti a mládež od 6 do 18 let se platí 70 korun. Rodinné vstupné vyjde na 270 korun.

Protivín

Zoo chová i bílé aligátory

Až 150 plazů a mezi nimi i některé kriticky ohrožené představuje krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku. V loňském roce sem zavítalo 60 tisíc lidí. Vzácné krokodýly si prohlédnou děti i dospělí zblízka a mohou se s nimi také vyfotit. Nechybějí ani pravidelná krmení. Zoologická zahrada nedávno pokřtila vzácné bílé aligátory. Součástí expozice je muzeum, kde jsou k vidění preparáty krokodýlů a dalších zvířecích zástupců. Vstupné pro dospělého stojí 200 korun, za děti od 3 do 15 let se platí 130 korun. Otevřeno je vždy od 10 do 17 hodin.

Tábor

Exkurze do husitství a zákulisí hollywoodských filmů

Zážitkový skanzen husitství. Tak by se dal zkráceně popsat Housův mlýn v Táboře, který zaujme nejen nadšence do historie. O letních víkendech se tu pravidelně konají husitské hry, kdy si děti prověřují své schopnosti například v lukostřelbě. Po bojích se pak celá rodina nají v krčmě. K prohlídce vybízí filmová zbrojnice, kde jsou i kostýmy po hollywoodských hvězdách, v nichž se zájemci mohou vyfotit. Prohlídky se konají každou sobotu a ve státní svátky od 15 hodin. Dospělý zaplatí za vstupné 85 korun a dítě od 6 do 15 let 45 korun. Rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) vyjde na 240 korun. Přístupná je i výstava strašidelných táborských legend.

Holašovice

Selské slavnosti

Nedaleko Českých Budějovic se rozkládá vesnička s pohádkovou návsí ve stylu selského baroka. Každoročně se sem v létě sjíždějí lidoví umělci a řemeslníci na Selské slavnosti. Vesnice zapsaná v UNESCO hostí akci letos mezi 20. a 22. červencem. Na lidovém jarmarku se návštěvníci podívají na práce řezbářů, nožířů, mincovníků a dalších řemeslníků. Na památku si odnesou výrobky z keramiky, proutí nebo paličkované krajky. Děti se mohou zúčastnit tvůrčích dílen, kde si například navlečou korálky nebo vytvoří potisk na trička. Vstupné na slavnosti je pro dospělé 120 korun, za děti od 6 do 12 zaplatíte 60 korun a parkovné je 30 korun.

Lipno nad Vltavou

Desítky atrakcí a herních prvků uprostřed šumavské přírody. To je Království lesa. Přímo pod Stezkou korunami stromů můžete vyzkoušet lanovky, prolézačky, provazy, houpačky, kolotoče, bludiště a další atrakce. Celý areál je inspirovaný lesní tematikou a umí i poučit – děti tu rozeznávají stromy, vlastnosti dřeva a stopy zvířat. Je možné si vyzkoušet hmatový chodník či se podívat do hmyzího hotelu. Vstupné 235 korun zaplatíte za dítě od 3 let i dospělého. Rodinná vstupenka s maximálně čtyřmi dětmi vyjde na 655 korun. Až do září je otevřeno denně od 9.30 do 19 hodin.

Tábor

Z Hýlačky je vidět až na Blaník Nejoblíbenější jihočeská rozhledna se nachází u Tábora. Přesně 136 schodů dovede návštěvníka na plošinu ve výšce 25 metrů nad zemí, zdolat ji zvládnou i menší děti. Z obnovené kovové rozhledny oko turisty dohlédne na Šumavu, Novohradské hory až po Blaník. Při dobré viditelnosti se dají zpozorovat i Alpy. Hýlačka má za sebou zajímavou historii, postavili ji táborští turisté za první republiky. V roce 2012 dřevěná stavba shořela a místní se složili na její obnovu. Nová ocelová konstrukce získala za loňský rok v Jihočeském kraji ocenění Nejoblíbenější rozhledna. Do konce prázdnin je přístupná od 9 do 20 hodin, platí se zde jednotné vstupné 20 korun.

V ojedinělé zoologické zahradě si návštěvníci prohlédnou až 150 plazů včetně vzácných bílých aligátorů. Děti se mohou se svým oblíbeným krokodýlem vyfotit. A pozorování malých gaviálů indických na lovu se koná od pondělí do pátku mezi 11. a 14. hodinou.

Každoročně se na historické slavnosti do vesnice s unikátní architekturou na seznamu UNESCO sjíždí víc než deset tisíc lidí. Letos jsou Selské slavnosti 20. až 22. července. Ves na Českobudějovicku stojí za návštěvu kdykoliv.

Moderní rozhledna má za sebou poutavý příběh. Původní dřevěná konstrukce z první republiky v lednu 2012 shořela. Místní klub turistů založil veřejnou sbírku na stavbu nové Hýlačky a ta spatřila světlo světa v roce 2015. Nynější kovová rozhledna s...

Zámek jako z pohádky

Dovolená „u moře“

Království lesa

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.