Bloudění lodi, která v Unii zažehla válku drsných slov

Loď Aquarius se šesti sty imigranty míří ke Španělsku, premiéři Itálie a Francie si zatím kvůli ní vyměňují nebývale ostré vzkazy.

Dnes Prague Edition - - Ze Světa - Jiří Sládek redaktor MF DNES

Vypadá to na docela dlouhou odyseu. Aquarius, plavidlo neziskové organizace SOS Méditerranée, doprovázené dvěma loděmi italského námořnictva, musel včera změnit směr.

Plavba do Valencie, kde už na loď čekají španělští politici včetně vicepremiérky Carmen Calvové, se tak zřejmě protáhne.

„Aquarius popluje podél východního pobřeží Sardinie, které ji ochrání před špatným počasím,“vysvětlili aktivisté na Twitteru.

Loď se veze na vlně nebývalé pozornosti od neděle, kdy jí Itálie odmítla otevřít své přístavy. Od té doby je kolem ní rušno. Evropští politici skloňují imigraci ve všech pádech.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte spolu dokonce přestali na nějaký čas mluvit.

Co se přihodilo?

Vše začalo uplynulý víkend. Matteo Salvini, šéf italské strany Liga a ministr vnitra, se rozhodl splnit volební sliby ohledně omezení mi- grace. Proto Aquarius s žádostí o přistání na Sicílii neuspěl. Obrátil se ke Španělsku, které je ochotno běžence přijmout.

Pustili se do sebe

Do italských přístavů sice i nadále plují lodě se stovkami zachráněných běženců, ale jen ty pod italskou vlajkou. Plavidla zahraničních neziskovek už Italové k břehům od neděle nepouštějí.

Chtějí tak zbytku Evropy vzkázat, že by se měla o problém migranty přeplněné Itálie také zajímat.

V Paříži ale neměli pro italský nápad pochopení. Macron obvinil Řím z cynismu a nezodpovědnosti. Gabriel Attal, mluvčí Macronovy strany Republika v pohybu, dokonce řekl, že se mu z postoje italských úřadů dělá „nevolno“a že imigrační krize nesmí být zneužívána pro přízemní politické cíle.

To Italy silně nadzvedlo. Premiér Conte Francii ostře vzkázal, že prezident Macron nemá tušení, o čem vůbec mluví.

„Itálie nemůže přijmout pokrytecké poučování ze zemí, které dávaly přednost tomu, otočit se zády, když přišlo na imigraci,“rozohnil se Conte.

Ministr Salvini se přidal s výzvou, aby Francie přešla od slov k činům, splnila svůj závazek a přijala devět tisíc azylantů z Itálie, jak dříve slíbila. Podle Salviniho dosud převzala Francie jen pár stovek z nich.

Roztržka, jakou obě země dekády nepoznaly, byla na světě.

Salvini vzápětí vyzval Francouze, aby se omluvili. Když se k tomu Pa- říž neměla, padla připravovaná středeční schůzka ministra financí Giovanniho Tria s jeho francouzským protějškem Brunem Le Mairem.

Není čas na hádky

A stejný osud hrozil i setkání Macrona s Contem, které je plánované na dnešek. To by už bylo opravdu vážné.

Politici ale nakonec zatáhli za záchrannou brzdu. Macron s Contem spolu promluvili po telefonu a roztržku se pokusili uhladit. „Prezident Macron zdůraznil, že svými vý- roky nechtěl urazit Itálii ani italský lid,“uvedla vláda v Římě.

Oba politici se shodli, že před klíčovým červnovým summitem Evropské unie, který by měl přinést posun vpřed, není čas na plané spory. Proto se tedy dnes setkají, aby probrali možnosti řešení migrační krize.

Itálie se před vrcholnou schůzkou snaží přesvědčit evropské partnery, aby jí víc pomohli vyrovnat se s náporem běženců. Od začátku letošního roku připlulo k Apeninskému poloostrovu už přes 15 tisíc lidí ze severní Afriky. Směr Španělsko

Foto: ČTK

Emmanuel Macron, prezident Francie Loď Aquarius, která spolu s dalšími dvěma plavidly přepravuje 625 imigrantů, míří do španělské Valencie. Neklidné počasí komplikuje cestu.

ŘÍM

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.