Afghánské vysvědčení: půlka dětí nezná školu

Dnes Prague Edition - - Ze Světa -

Téměř polovina afghánských dětí v současnosti nechodí do školy. Podle Dětského fondu OSN UNICEF jsou hlavní příčinou boje, chudoba i předčasné sňatky.

Týká se to asi 3,7 milionu neboli 44 procent Afghánců ve věku od sedmi do 17 let. Jde vůbec o nejhorší výsledek v otázce školní docházky v Afghánistánu od roku 2002.

Po svržení radikálního Tálibánu v roce 2001 začalo ve školách přibývat chlapců i dívek. Avšak podle nynějších údajů je mezi 3,7 milionu dětí, které nechodí do školy, 60 procent děvčat. V oblastech, kde je situace nejhorší, do školy nechodí až 85 procent dívek. Jde o provincie Kandahár, Hílmand, Zábul a Uruzgán na jihu země a o provincie Vardak a Paktika ve střední části Afghánistánu. Obyvatelstvo tam tvoří hlavně Paštunové a působí tam bojovníci Tálibánu.

Předčasné ukončení školní docházky pak hrozí ve venkovských oblastech, kde žijí chudé rodiny nebo kde není bezpečná situace a lidé se musí stěhovat.

„Přemísťování a předčasný sňa- Jedenáctiletá nevěsta tek mají vliv na to, zda děti zůstanou ve škole. Hlavní důvody toho, že děti, hlavně dívky, přestanou chodit do školy, je nedostatek učitelek, špatný stav škol a bezpečnostní problémy,“konstatuje se ve zprávě OSN.

K dalším faktorům pak dokument řadí negramotnost rodičů, chudobu a školní poplatky.

Ze získaných údajů vyplývá, že pokud už děti do školy nastoupí, 85 procent z nich dokončí alespoň základní stupeň. UNICEF proto považuje za zásadní docílit toho, aby děti do školy chodit začaly. Zástupkyně UNICEF v Afghánistánu Adele Khodrová řekla, že „tako situace nemůže pokračovat, protože děti, které nechodí do školy, jsou vystaveny riziku, že budou zneužity nebo naverbovány“radikálními skupinami.

Podle zprávy vypracované pro americký Kongres měli povstalci letos v dubnu v rukou 20 procent afghánského území. Vláda má pod kontrolou 56 procent teritoria a o zbytek se vedou boje, což je nejhorší bilance od roku 2001. (ČTK)

Foto: archiv

I takto mladé

se Afghánky vdávají.

KÁBUL

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.