Ruský medvěd hryzl

5:0! Nejkrásnější dárek pro Rusko hned první den fotbalového šampionátu. Zapomene se teď na všechny problémy okolo?

Dnes Prague Edition - - Sport - Jan Palička reportér MF DNES v Moskvě

Téměř 300 miliard korun investovalo velké Rusko, aby k sobě mohlo pozvat celý fotbalový svět. Vyrostly nové stadiony, dálnice, nové železniční tratě, hotely. Od Kaliningradu přes Moskvu až po Jekatěrinburg.

Prezident Vladimir Putin si na úvod připravil srdceryvný, jen zbytečně dlouhý proslov, ve kterém tvrdil, jak jsou Rusové do fotbalu zamilovaní.

Fotbalový boss Gianni Infantino mu za to zdvořile a hned dvakrát poděkoval v ruštině.

Jen s těmi ruskými fotbalisty měla být svízel.

Nevyhráli už sedmkrát v řadě a počítali jen zraněné. Museli přemluvit stopera Ignaševiče, aby se v téměř devětatřiceti vrátil do týmu. Přesto v žebříčku klesli na trapné sedmdesáté místo a ze všech účastníků mistrovství světa na tom byli nejhůře.

Drsná kritika spalovala trenéra Stanislava Čerčesova. Skoro to vypadalo, že nevyhraje-li ani souboj proti Saúdské Arábii, bude muset před vojenský soud.

Teď je za hrdinu.

Rusko si mocně oddechlo. Díky poctivé defenzivě a krásným gólům zvítězilo, zpívala se Kalinka a vyprodanými Lužnikami se neslo mocné: „Molodci! Molodci!“

A pak ještě: „Rasíja! Rasíja!“V nejčestnější lóži se prezident Pu- tin z diplomatických důvodů omlouval korunnímu princi Mohamedovi, ale jinak se tetelil blahem.

Napoprvé to klaplo fantasticky, Rusku premiéra vyšla se vším všudy – 5:0!

I když nutno říct, že dva tak nezajímaví soupeři snad úvodní zápas šampionátu ještě nehráli. Saúdové byli navíc vyloženě mizerní.

Na kvalitu fotbalu se zapomene, nejméně do příštího utkání s Egyptem zůstane nekonečná ruská euforie z drtivého vítězství.

Den, kdy trenér salutuje

Tolik se toho stalo poprvé.

Zpěvák Robbie Williams si před výkopem střihl písničku Angels v duetu s ruskou sopranistkou Aidou Garifullinovou. Oplácaná brazilská legenda Ronaldo vstoupil na trávník a neřekl ani slovo.

Poprvé od roku 1998 padl úvodní gól šampionátu hlavou. Zásluhou Jurije Gazinského, zrzavého záložníka z Krasnodaru. Trefil se už ve 12. minutě a byl to – ano, tušíte správně – jeho první gól v reprezentaci.

Aby se to nepletlo, poprvé se za národní tým trefil také Denis Čeryšev, jediný ruský krajánek na hřišti. Nesmírně talentovaný, zároveň však náladový frajer z Villarrealu vykouzlil hity zápasu. Vstřelil dva výstavní góly, po nichž se v nedaleké fanzóně na Vrabčích horách mohli fanoušci uhopsat štěstím.

Těsně před přestávkou dostal Čeryšev balon na levou stranu pokutového území, věděl, že nemůže střílet. Pálil by do zdi padajících hráčů, takže si míč dloubl, dva obránci ko- lem něj projeli jako na saních a pak už mohl zakončovat.

Na konci pak předvedl dokonalou střelu vnějším nártem čili šajtlí, jak říkají fotbalisté. V náběhu trefil skákající míč do vzdálenější šibenice.

A co pomůže Putinovi?

Čeryšev, budoucí muž zápasu, dokonce chyběl v základní sestavě. Dostal šanci až po brzkém zranění nešťastníka Dzagojeva, který si natrhl stehenní sval. Jako by chtěl osud Rusům pomoci.

Abychom nezapomněli, ještě jeden náhradník skóroval. Statný útočník Dzjuba byl na hřišti přesně 89 vteřin, pak hlavičkoval a přes celé hřiště si přiběhl k lavičce pro pochvalu. Kouč Čerčesov před ním spokojeně zasalutoval. „Záleží pouze na hráčích, jak se bude trenér cí- tit. A já jsem teď uvolněný. Proč bych se stresoval?“usmíval se Čerčesov, když slezl z pranýře.

Vidíte, jak rychle se ve fotbale dokážou věci změnit. Holohlavý kouč s knírkem, který byl ještě dopoledne na odstřel, najednou poslouchal, jak mu 80 tisíc lidí tleská. A prezident Putin si u toho vychutnával, jak mu všechno vychází.

Vztahy Ruska se Západem jsou přitom v těžké krizi. Studená válka v moderní éře. Ať už kvůli anexi Krymu, sedmiletému konfliktu v Sýrii, systematickému porušování lidských práv, údajnému zasahování do amerických voleb, nebo březnovému otrávení bývalého agenta Skripala. Však na slavnostní zápas nepřijel žádný významný politik ze západních zemí.

I proto potřebuje Putin fotbalový úspěch, který by ruské problémy aspoň částečně zakryl. Včera se to povedlo, což umocnil pátý gól. Záložník Golovin, jediný pořádný talent současné generace, se nádherně trefil z přímého kopu, čímž vyrovnal historicky nejvyšší výhru v úvodním utkání čili utkání Brazílie – Mexiko z dávného roku 1954.

Ode dneška pojede šampionát fofrem, denně se budou hrát i čtyři zápasy, aby se všechno stihlo do 15. července. A stoprocentně přijde řada také na videorozhodčího, který při prvním utkání překvapivě zůstal bez práce. Nenašla se jediná sporná situace, v níž by se revoluční pomocník mohl představit.

Tak příště. Třeba večer při prvním šlágru. V Soči si to rozdají Portugalsko a Španělsko čili dva z širšího okruhu favoritů.

Foto: Reuters

První gól šampionátu Přesná hlavička Jurije Gazinského (vlevo) otevřela v moskevských Lužnikách ve 12. minutě skóre zápasu Rusko – Saúdská Arábie (5:0) i účet celého mistrovství světa.

Foto: ČTK

Ceremoniál Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje fotbalové MS, po něm vystoupil ještě předseda FIFA Gianni Infantino.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.