„Czech Republic je great“

Po návratu ze summitu NATO bude muset šéf ČSSD řešit problémy ve straně

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Ondřej Leinert reportér MF DNES

BRUSEL, PRAHA Stáli po boku a společně si notovali, jako to u koaličních partnerů už dlouho nebylo vidět. „Já si ani nepamatuji, jestli v minulosti spolu koaliční partneři někam jeli. Je to dobrý signál pro naši spolupráci,“pochvaloval si šéf hnutí ANO Andrej Babiš společný výjezd s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem na summit v Bruselu.

Oba navzdory tomu, že za sebou měli jen krátký spánek po sněmovním hlasování o důvěře vládě, které skončilo o čtvrt na dvě ráno, měli pohodovou náladu. A Babiš přidával k dobru zážitky z jeho prvního setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Pan Trump nás tam zkoušel, byla to taková jeho show, ale tak už to všichni berou. Říkal, že Czech Republic je great a že Ivanka je fajn,“usmíval se Babiš.

A Hamáček si pochvaloval, jak si popovídal s britským a maďarským ministrem zahraničí a že se podařilo uklidnit atmosféru v NATO. Především tím, že evropské země budou dál navyšovat rozpočet na obranu. Tak, že třeba Česká republika by se v roce 2024 měla dostat na dvě procenta z HDP.

„Na začátku to vypadalo, že hned zítra máme mít dvě procenta, a pak čtyři, nakonec to dopadlo celkem dobře,“říkal Babiš.

„Aliance zůstává silná a jednotná, to je to nejdůležitější,“doplňoval ho Hamáček. Ten se na jednání se zahraničními státníky díky svým znalostem šesti cizích jazyků cítil jako doma. Ale právě bezprostředně po návratu domů ho čekají nepříjemnější úkoly. Už v úterý zasedá předsednictvo strany, které se mu původně moc svolávat nechtělo.

Sociální demokraté se totiž opět mají zabývat nominací na ministra zahraničí. A Hamáček, který zatím ve sporu s Hradem podporuje svého spojence Miroslava Pocheho, nechce situaci hrotit. Dobré vztahy si chce udržet s Hradem i s Pochem. Byť je mu zřejmé, že spor s prezidentem by neměl pro ČSSD rychlý a nejspíš ani dobrý konec, Pocheho chce z kolegiality ještě aspoň pár týdnů podržet.

Jenže ve straně proti sobě vedle diplomatů, jako je Hamáček, stojí dvě skupiny. Jedna tvrdí, že ČSSD má na nominaci Pocheho trvat. V nejužším vedení ji zastupuje místopředseda ČSSD Martin Netolický.

„Všichni vnímáme, že dnes už to není o panu Pochem, ale je to o záležitosti ústavně-právní. Jsme v momentu, kdy se rozhoduje o budoucnosti ústavních kompetencí prezidenta a předsedy vlády,“říká odhodlaně Netolický.

Opačný názor zastává dvojka strany Jiří Zimola. „Vedeme zbytečnou bitvu. Pro mě by byla ideální situace taková, kdyby pan Poche upozadil osobní ambice a svým ústupkem umožnil panu Hamáčkovi nalézt někoho jiného,“myslí si Zimola.

„Máme řadu zajímavých jmen, která by mohla post ministra zahraničí velmi dobře odvádět. Ať je to Zaorálek, Chmelař, nebo Kohout,“uvádí příklady. Se svým názorem byl Zimola dosud ve vedení strany osamocen, ale časem získává spojence.

„Troufám si tvrdit, že podobný názor jako já má už i čím dál více členů předsednictva ČSSD, jen se zatím k tomuto mému stanovisku nechtějí hlásit,“odhaduje Zimola.

Sociální demokraté by podle dotazování MF DNES mezi poslanci chtěli spor „rozčísnout“do konce července, nanejvýš srpna. S tím, že na Hamáčka stoupá tlak, aby situaci řešil co nejrychleji. Místní funkcionáři strany se totiž obávají, že je spor o Pocheho oslabí v říjnových komunálních volbách. Už teď prý zaznamenávají hodně nesouhlasných reakcí, zejména v tradičních baštách ČSSD na severu Čech a Moravy, proč se strana kvůli jednomu „skoro neznámému europoslanci“handrkuje s prezidentem a neřeší jiné problémy.

I proto by část straníků kolem Zimoly chtěla, aby si Hamáček promluvil s jinými kandidáty. Změnit názor by prý mohl třeba Lubomír Zaorálek, který sice do vlády zprvu vůbec nechtěl, po výsledku stranického referenda, které ČSSD doporučilo vstup do vlády, už se vyjadřuje méně odmítavě.

„Neříkám, že bych se bránil odpovědnosti, ale nechci být pátým kolem u vozu. Za Sobotky jsem mohl spoluvytvářet zahraniční politiku, měl jsem od něho dostatek informací. A mám obavy, že teď by tomu tak nebylo,“vysvětluje Zaorálek.

Hamáček kromě hledání ministra bude také muset dál myslet na to, aby se mu při prvním sporu s ANO nerozklížil poslanecký klub. Že je jeho jednota značně nejistá, ukázalo už úterní rozhodnutí Milana Chovance nepodpořit vládu.

Na Hamáčka stoupá tlak, aby spor o Pocheho vyřešil co nejdříve.

„Ať složí mandát“

„Milan Chovanec mě přesvědčil, že ho názor členské základny absolutně nezajímá a bude si prosazovat své,“naštval Chovanec Zimolu. „Nerespektovat názor nejen vedení, ale ani členské základny, to už mi přijde opravdu přes čáru. Zašel příliš daleko,“říká Zimola, podle něhož by Chovanec udělal nejlépe, kdyby složil poslanecký mandát.

„K Milanu Chovancovi bych byl shovívavější. Na jedné straně byl vyzván svou krajskou buňkou, jejíž je předsedou, aby nepodpořil vládu, na druhé straně se písemně zavázal, že podporuje koaliční dohodu. Jeho rozhodnutí považuji za velmi dobrý kompromis a lidsky mu i rozumím,“oponuje Netolický.

„Ani hnutí ANO nebylo kompletní, jeden z poslanců měl zakoupenou drahou dovolenou a ta byla zřejmě pro něho přednější než jedna z nejdůležitějších ústavních kompetencí,“dodává Netolický.

Přesto se oba oslovení i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka shodují, že klub podle nich bude dál jednotný. Nakolik je tato jednota pevná, si poslanci mohou vyzkoušet už na podzim.

Dojde mimo jiné na projednávání rozpočtu na příští rok nebo na zákon o celostátním referendu. A u obou těchto bodů zatím ANO s ČSSD mají rozdílné názory.

Foto: ČTK

V Bruselu Premiér Babiš na summitu NATO v Bruselu spolu s prezidentem Ukrajiny Porošenkem a německou kancléřkou Merkelovou.

Pokračování ze str. 1

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.