Vězení za vzpouru migrantů

Na Sicílii dorazilo 67 migrantů, z nichž někteří údajně fyzicky ohrožovali posádku lodi. Kauza rozdělila vládní koalici v Římě.

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Jiří Sládek redaktor MF DNES

ŘÍM Mezi italskými politiky to vře, vyměňují si ostré vzkazy. A důvod?

Spor vyhrotila skupina 67 migrantů, které v týdnu nalodila posádka italského remorkéru Vos Thalassa.

Nebylo to ovšem tradiční plavidlo aktivistů, kteří s oblibou přebírají migranty od pašeráků poblíž libyjských vod. Remorkér sloužil jako zásobovací loď pro francouzské ropné společnosti.

Posádka remorkéru nalodila migranty u Libye, protože byla na místě dříve než libyjská pobřežní stráž. Ta by je podle všeho vrátila k nejbližšímu africkému přístavu, jak jí to velí loňská dohoda Říma s libyjskými úřady.

Takže se běženci ocitli na remorkéru. Idyla mezi zachránci a uprchlíky mířícími do Evropy za lepším ale trvala jen krátce. Migranti, převážně mladí Afričané, záhy pojali podezření, že by je remorkér nemusel dopravit k italským břehům.

Dále se verze liší. Posádka se podle svých slov cítila ohrožena na životě. Raději se zamkla v kapitánské kajutě. Na pomoc přivolala italskou pobřežní stráž. Ta situaci zklidnila. Všechny pasažéry převzala na loď Diciotti, která vzápětí zamířila k italským břehům.

Verze imigrantů byla jiná: prý nikoho neohrožovali. „Bylo tam nějakých 10 minut, kdy byla situace nepřehledná,“připustili někteří.

Vyhrocený spor

Tehdy začalo pnutí mezi italskými politiky. Projevila se jejich zcela protichůdná stanoviska k imigraci.

Ostře protiimigrační strana Liga v čele se svým šéfem, ministrem vnitra Matteem Salvinim, žádala vyšetření incidentu. Salvini zakázal, aby se migranti vylodili dříve, než budou známa jejich přesná jména, národnost a především provinění v násilném incidentu.

„Boj proti ilegální imigraci zůstává naší prioritou,“ujistil Salvini.

Tento tvrdý postup nesdílel Salviniho vládní partner, ministr dopravy Danilo Toninelli z protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Umožnil ve čtvrtek v pozdních hodinách vylodění migrantů v přístavu Trapani. A bylo zle.

Salvini chtěl, aby všichni pasažéři zůstali na lodi až do doby, než se celý násilný incident vyšetří. Chtěl znát jména provinilců, která prosákla i do italského tisku. Za pohrůžky a násilí vůči posádce byl údajně odpovědný především Súdánec Ibrahim Bushara a ghanský azylant Hamid Ibrahim.

Oběma zmíněným hrozí v Itálii vysoké tresty vězení. Policie navíc předložila dokumenty, podle kterých byli mezi azylanty i dva pašeráci lidí. Italská prokuratura se včera chystala důkladně vyslechnout všechny vyloděné pasažéry.

To ale Salviniho neuklidnilo. Rozčílil ho především fakt, že loď s problematickými pasažéry přes jeho zákaz vůbec mohla zakotvit.

Přistání lodi posvětil jinak nekonfliktní premiér Giuseppe Conte, který své stanovisko konzultoval telefonicky s liberálním prezidentem Sergiem Mattarellou. Ten už poněkolikáté využil možnost a uplatnil svou politickou vůli – v Itálii, známé plejádou slabých prezidentů, to je věc zcela nevídaná.

Neochabující rivalita

Nebylo to zdaleka poprvé, kdy se šéf Ligy a volební vítěz Matteo Salvini s prezidentem střetl. Vše začalo povolebními tahanicemi, kdy si prezident v rozporu s tradicí dával se jmenováním koaliční vlády významně načas.

Tento týden přiživil prezident oboustrannou nevraživost, když nezpochybnil rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého mají úřady možnost obstavit finance strany Liga, pokud její současné vedení nevrátí peníze, zpronevěřené jejími předchůdci. Téměř 50 milionů eur.

Salvini na poslední prezidentův krok ohledně imigrantů reagoval slovy, že cítí „lítost a ohromení“.

Neshody Salviniho s prezidentem nejsou ničím překvapivým a vládu, která vzešla z březnových voleb, bezprostředně neohrozí. Vážnější jsou neshody mezi Ligou a hnutím M5S, které nesouhlasí s uzavřením italských přístavů zahraničním humanitárním organizacím.

Pokud by se spor prohloubil, bylo by to vážné. Italy by pak možná čekala i další cesta k volebním urnám.

Foto: ČTK

U bran Evropy Mladí migranti z Afriky opouštějí italskou loď, jejich další osud však zůstává nejistý.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.