Zásah ve Sněmovní ulici nebyl třeba, říká policie

Dnes Prague Edition - - Z domova -

PRAHA Proti davu, jenž se shromáždil před Poslaneckou sněmovnou během hlasování poslanců o důvěře vládě, policisté nezakročili, i když jsou ve Sněmovní ulici demonstrace zakázané. Podle policejního prezidia byla manifestace spontánní, nikdo nebyl ohrožen, takže zásah nebyl nutný.

Několik set lidí protestovalo proti druhému kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) založenému na podpoře komunistů nejdříve na Malostranském náměstí. Předem ohlášenou demonstraci svolalo sdružení AUVA s podporou hnutí Milion chvilek pro demokracii.

Na pódiu se kromě několika řečníků a hudebníka objevili někteří opoziční poslanci, například Miroslav Kalousek (TOP 09), Miroslava Němcová (ODS) nebo Jan Farský (STAN).

Po ukončení demonstrace se ovšem část protestujících přesunula přímo před sídlo poslanců ve Sněmovní, kde pod dohledem policie dál demonstrovali pod okny jednacího sálu. Během krátké přestávky vyšel ven za nespokojenými občany i premiér Babiš. Reakcí byl ohlušující pískot a výkřiky „hanba“.

Přesunem do vedlejší ulice se protestující mohli dopustit porušení zákona. Sněmovní totiž patří mezi devět míst, kde jsou v Praze demonstrace zapovězeny.

„Nic proti protestům, ale když se vždycky tak bazíruje na drobnostech, tak demonstranti ve Sněmovní nemají ze zákona co dělat...,“upozornil na rozpor na Twitteru třeba novinář Filip Rožánek. „Jednání účastníků demonstrace nedosahovalo takové intenzity, která by zákrok opodstatnila s ohledem na případná rizika, která by s sebou zákrok proti davu nesl,“dodal mluvčí prezidia Josef Bocán. (bun, ane)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.