Menší sestřička tornáda zavítala na Rakovnicko

Lovci bouřek zaznamenali na západ od Prahy výskyt neobvyklého vzdušného víru. Rotoval pět minut a poté se rozpadl

Dnes Prague Edition - - Z domova -

CHRÁŠŤANY Počasí přichystalo ve středu večer poblíž obce Chrášťany na Rakovnicku neobvyklou podívanou v podobě vzdušného víru. Podle pozorovatelů se jednalo o výraznou trombu, která rotovala po dobu pěti minut a pak se rozpadla.

„Trombu jsem pozoroval na přeháňce, která ani nedosáhla bouřkového stadia. Trvala od začátku mého pozorování cirka pět minut a poté se rozpadla. Dotek se zemí jsem nepozoroval, ale rotace útvaru byla patrná i na vzdálenost víc než deset kilometrů,“popsal pro iDNES.cz lovec bouřek Tomáš Novotný.

„Fotografování počasí a lovu bouřek se věnuji přes deset let a doposud je to nejvýraznější tromba, jakou jsem pozoroval,“dodal.

Amatérská meteorologická společnost, která se mimo jiné zabývá pozorováním vzdušných vírů a ověřováním výskytu tornád, uvedla, že vír poblíž Chrášťan se nedotkl země.

„Vzhledem k tomu, že nikdo z oslovených svědků nepotvrdil kontakt víru se zemským povrchem, stejně jako ho vylučuje dostupná foto- i videodokumentace, je tento jev klasifikován jako výrazná tromba,“napsal předseda amatérských meteorologů Tomáš Prouza na webu Tornáda-cz.

Tromba je vír v atmosféře, který má jinou než horizontální osu a průměr v řádu jednotek, desítek, výjimečně i stovek metrů, jak vysvětluje Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Malé tromby se tvoří od země vzhůru v silně přehřátém vzduchu nad pevninou. Projevují se jako prachové nebo písečné víry.

Velké tromby se tvoří ve vyšších vrstvách ovzduší v horkém nestabilním vzduchu. Zvlášť mohutné tromby, jež se vyskytují v jižních státech USA, se nazývají tornáda. (fer)

„Fotografování počasí a lovu bouřek se věnuji přes deset let a doposud je to nejvýraznější tromba, jakou jsem pozoroval.“

Foto: Tomáš Novotný

Vzácný vír Tromba se objevila poblíž obce Chrášťany na Rakovnicku ve Středočeském kraji ve středu 11. července. Tomáš Novotný lovec bouřek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.