Za igelitku trest vězení

Společnost Indické megaměsto Bombaj to myslí s bojem proti všudypřítomnému plastovému odpadu vážně. Speciální inspektoři tam tvrdě zasahují proti lidem, kteří nerespektují nová nařízení.

Dnes Prague Edition - - Ze světa - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Kdysi vyhlášená pláž Vesova u Bombaje byla tak zaneřáděná plastovým odpadem, že se v záplavě igelitových cárů a plastových lahví prakticky nedal zahlédnout písek. Dlouhý úsek pobřeží představoval odpudivou smrdutou skládku.

Pak dobrovolníci velký kus pláže vyčistili a letos se tam zase po letech vrátily karety, místní želvy.

Mnozí v Bombaji to považují za zázrak a bod obratu.

Chtějí, aby to tak už zůstalo jednou provždy.

„Z 2,5 kilometru pláže jsme odstranili 5,3 milionu kilogramů odpadu,“pochlubil se právník Afron Šáh, který bohulibou uklízecí akci odstartoval.

Celá Indie se dnes potýká se špínou a odpadky. Kvůli rychlé a neplánované urbanizaci a masovému nárůstu obyvatelstva má jedny z nejvíce znečištěných vodních cest a pláží na světě. Horám odpadků vévodí výrobky z plastu.

Citelné pokuty

Dvacetimilionová Bombaj dospěla k názoru, že takhle už to dál nejde.

Městské orgány se rozhodly vsadit na represi. Od konce června zavedly nové přísné regulace a zákaz používání jednorázových plastových výrobků. Výjimkou jsou třeba plastové obaly na léky či pytle na směsný odpad.

Finanční postihy jsou na indické poměry více než citelné. Pokud vás speciální inspektoři přichytí s igelitkou, plastovou lahví větší než 0,5 litru nebo zjistí, že v restauraci používáte plastové příbory, můžete vyfasovat pokutu v přepočtu přes osm tisíc korun. Za opakovaný přestupek hrozí až tříměsíční vězení.

Tak tvrdě jako v metropoli indického svazového státu Maháráštra pojali boj s plastem málokde, srovnatelné předpisy mají snad jen africké státy Rwanda a Keňa.

Přitom Indie nemá zdaleka tak vysokou spotřebu plastů na osobu a rok ve srovnání s vyspělými zeměmi Západu. V Indii to činí 11 kilogramů, na Západě až desetkrát víc. V Indii však zatím neberou příliš vážně úklid, případně recyklaci, takže se znečištěnými místy se tam setkáte poměrně běžně.

Dá se říci, že Bombaj se stala avantgardou v boji s „nezničitelným“plastem. Teprve v posledních letech totiž začali odborníci upozorňovat na problémy, které masové používání plastových výrobků přináší.

Plast kromě toho, že je dobrým pomocníkem, je totiž docela prevít. Jako syntetický materiál se prakticky nerozkládá. Jeho mikročástečky se časem dostaly všude. Také do lidského těla, kde se usazují a chystají neplechu.

Podle odhadů byla polovina všech plastových předmětů vyrobena v posledních 13 letech – větší část se použila pouze jednorázově a pak byla odhozena jako odpad.

Démon plast má utrum

„Plast je jako démon. Všichni musíme sjednotit své síly, abychom se s ním vypořádali,“řekl v indickém tisku ministr životního prostředí státu Maháráštra Ramdas Kadám. Úsilí podpořil i celoindický premiér Naréndra Módí a tlak na omezení používání jednorázových výrobků z plastu v zemi narůstá.

Kampaň má však i své kritiky. Ti tvrdí, že zákaz postihuje zejména drobné maloobchodníky, kteří spoléhají na plastové tašky, v nichž si zákazníci nákupy odnášejí. Těm prý klesá prodej. Indové si také stěžují na zmatek v tom, co je vlastně povoleno, a co už ne.

Úřady v Bombaji se však nechtějí nechat zviklat.

„Nepořádku už bylo dost, nastal čas úklidu,“prohlásil nedávno Ramdas Kadám.

Foto: Profimedia.cz

Indové přece jen recyklují Dělníci třídí plastový odpad v bombajské čtvrti Dharáví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.