Děkujeme, že se zadlužujete

Dnes Prague Edition - - Názory - Vilém Barák publicista

Děkujeme, že kouříte, ale omlouváme se. Dnes v naší reklamní show už desátý marlboroman nevystoupí, umírá na rakovinu plic. Dostane však skvělou péči z vašeho zdravotního pojištění. A nesmutněte, brzy seženeme jiného. Takto „vesele“by šlo reagovat na negativní vyjádření České bankovní asociace a Hospodářské komory ČR navrhovanému zákazu reklamy na půjčky. Prý zákaz před dluhy nikoho neuchrání a naopak zdeformuje trh, protože občané by přišli o možnost orientovat se v nabídce.

Reklamy na půjčky nejsou koncipovány, aby informovaly o produktech a službách v rámci konkurenčního boje. Jejich hlavním a jediným cílem je zvětšit trh, tedy získat nové dlužníky nebo ty stávající přimět k dalšímu zadlužení. Nájemní herci cení vybělené zuby v profesionálním úsměvu, předstírají štěstí, které nabývá až nesnesitelné intenzity, když získají, samozřejmě jak jinak než rychle a jednoduše, půjčku.

To je hlavní sdělení reklam zaměřených na potenciální dlužníky, které navozují veskrze pozitivní atmosféru, co všechno si lze na půjčku pořídit, jaké životní sny si splnit, jak jde s její pomocí dosáhnout blahobytu bez práce.

Nepřekonatelným příkladem této predátorské taktiky je televizní spot jedné z největších českých bank, kde holčička provozuje díky zadlužení maminky moderní pětiboj. Sdělení podmínek půjčky, poskytovatelem požadovaných úroků, resp. RPSN, je v reklamě naprosto podružné. Na televizní obrazovce se mihne tak rychle, že je divák není schopen ani přečíst.

Ve stanovisku Hospodářské komory se k této věci objevila věta: „... samotné firmy navíc nemohou nést zodpovědnost za případné důsledky reklamních sdělení, pokud jejich účinek vychází z dobrovolné vůle každého občana.“

Podobný argument hodný tržních komsomolců z roku 1991 bychom mohli použít i v případě alkoholu, tabákových výrobků a hazardu. Jde také o jinak legální produkty a služby, které spotřebitelé konzumují o své vůli, rádi a dobrovolně. Mají však negativní dopad na společnost a následky s nimi spojené hradí všichni občané. Proto je reklama na tyto produkty omezena.

Ano, i dluhy mají své společenské náklady. Práci dlužníků „načerno“, aniž přispívají na sociální a zdravotní pojištění, rozklad české demokracie pod náporem sociálních deprivantů volících extremisty, blokace justice statisíci případy, sociální vyloučení postižených lidí i celých rodin, zatížení sociálního systému, vyvlastňování věřitelů v insolvenčním oddlužení, a to nejhorší, relativizaci zákonů a jakýchkoliv pravidel. Banky, úvěrové společnosti i reklamní agentury mají koncentrovaný zájem na nerušeném pokračování ve svém ziskovém byznyse, ale je to za cenu ztrát pro nás všechny.

Pouhý zákaz reklamy na půjčky nestačí, je třeba vést proti zadlužování obdobnou kampaň jako proti kouření. S nápisy na billboardech, ve výkladech poboček bank i na každé úvěrové smlouvě a informačním letáku: Zadlužování způsobuje chudobu a bezdomovectví. Cílem zákazu reklamy na půjčky je neprovokovat lidi k dalšímu zadlužování a nikoho nepřipravuje o možnost informovat se o podmínkách půjček, služeb a produktů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.