Voda, písek a lesy

Jezero Kristýna u Hrádku zve ke koupání

Dnes Prague Edition - - 50 českých krás - — Jan Mikulička

Čistá voda, písečné pláže, bary, restaurace, dětská hřiště a okolí plné březových lesů připomínající severská jezera.

Jedním z nejmalebnějších míst ke koupání je jezero Kristýna, které se nalézá na okraji Hrádku nad Nisou kousek od polských a německých hranic.

Loni se tu navíc rozjely úpravy pláží a cest, jejichž výsledkem je větší pohodlí pro návštěvníky.

„Ještě nikdy si návštěvníci Kristýny nemohli tolik vybírat, kam si u vody lehnou,“řekl Josef Horinka, starosta Hrádku.

Dřívější spartánskou – leckdo by mohl říci panenskou – tvář Kristýny nahradila všemožná vylepšení: okružní cesta je široká a rovná jako mlat, podél ní jsou zpevňovací zídky, pozemky odvodňují drenáže, lavičky vybízejí k usednutí.

Inspirací pro úpravy Kristýny byla návštěva nedalekého Olbersdorfer See u Žitavy v sousedním Sasku. „Tam jsme si uvědomili, že s plážemi a cestou tady je potřeba něco udělat. Je to naše vizitka,“uvedl předseda představenstva společnosti Kristýna Radek Petr.

U jezera si lidé i zacvičí

Správci Kristýny se snaží nestát na místě a o areál se starají a vylepšují jej.

„Děláme něco i pro ty, kteří sem jezdí sportovat. Proto jsme sem nainstalovali cvičební stroje. Lidé přijedou, protáhnou se, dají si jedno, dvě kolečka kolem jezera, pak si zacvičí a zase jedou domů,“poznamenal Radek Petr. „Loni jsme ve spolupráci s městem také vylepšili veřejné osvětlení. Nyní je osvícená celá cesta odsud až do města, což dříve nebylo.“

Na příští rok chystají na Kristýně úpravu pláže v severní části jezera a rádi by udělali nějaká pěkná mola do vody. „A to bude víceméně tak nějak všechno,“uzavřel Horinka.

Nejspíš jen málokterý návštěvník, který sem za slunného letního dne míří za povalováním se u vody, tuší, že za vznik tohoto krásného rekreačního areálu s přírodním koupáním vděčí lidé průmyslové revoluci.

Kdysi se všude topilo dřevem. Bylo levné a bylo ho všude dost. Jenže jak začínalo přibývat na přelomu osmnáctého a devatenáctého století továren, přestávalo dříví stačit.

Kolem Hrádku proto rod Clam-Gallasů otevřel uhelné doly. Jedním z nich byla i Kristýna, původně nazývaná v mužském rodě Christian; ženské jméno dostala až po poslední válce. Dobýval se tu lignit, málo kvalitní hnědé uhlí. Bylo tak nasáklé vodou, že se neprodávalo na kila, ale na litry.

Utopený bagr na dně? Prý ne

Těžilo se zde, v hloubce a pak i na povrchu, do roku 1896 a pak znovu v letech 1926 až 1972. Poté horníci odešli a důl postupně zaplavila voda. Dnes místo s bagry, rypadly a zašpiněnými horníky nahradilo jezero s písčitými a travnatými plážemi obklopené lesem. „Říká se, že na dně je ještě utopený bagr a kdejaké další zajímavosti, ale jsou to jen legendy, pověsti,“pousmál se starosta.

Vodní plocha Kristýny má přibližně čtrnáct hektarů, největší hloubka je okolo třiceti metrů.

Foto: Jan Pešek, MAFRA

koupání u hranic

Jezero Kristýna nabízí čistou vodu a písečné pláže.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.