Odborové svazy prodaly svůj dům

Dnes Prague Edition - - Praha -

ŽIŽKOV Odborové svazy prodaly funkcionalistický Dům odborových svazů (DOS), podle serveru E15.cz jsou novým vlastníkem majitelé koupelnářské skupiny Siko. Údaje o ceně odbory nesdělily, ale podle zdrojů ČTK se hodnota nemovitosti pohybuje kolem miliardy korun.

Veřejnou soutěž na prodej objektu vyhlásily odborové svazy začátkem března, protože kapacita budovy několikanásobně převyšuje současné potřeby odborů, které v ní využívají zhruba 20 procent kancelářské plochy. Náklady spojené s vlastnictvím památkově chráněné budovy jsou podle nich značné.

O prodeji domu na náměstí Winstona Churchilla bylo rozhodnuto v polovině loňského roku. Odborové svazy, které jsou dosud v DOS v nájmu, budou mít po prodeji dvouletou ochrannou lhůtu pro nalezení nového sídla.

Podle E15 nový majitel na poslední chvíli přeplatil realitní společnost M&M Reality. Objekt plánuje přestavět na nájemní byty. „S činžovním projektem už zkušenost má. U stanice metra Luka totiž postavil velký nájemní projekt Luka Living,“uvedla E15.

Byty v nižších patrech budovy byly už ve 30. a 40. letech. Sloužily zaměstnancům Všeobecného penzijního ústavu, který zde sídlil. V budově má nyní sídlo Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která zastřešuje 29 svazů. Její předák Josef Středula již dříve uvedl, že věří, že se konfederace s případným novým vlastníkem dohodne na seriózních podmínkách pronájmu jako doposud.

Monumentální funkcionalistický palác, který dominuje dolní části Žižkova, vznikl začátkem 30. let podle projektu Josefa Havlíčka a Karla Honzíka. Architekti navrhli pro Všeobecný penzijní ústav železobetonovou budovu s křížovým půdorysem, která bývá i díky výšce 52 metrů označována za první český mrakodrap.

Fasáda, obložená keramickými deskami, připomíná mnohé další pražské stavby z té doby, například ministerstvo vnitra na Letné nebo budovu Elektrických podniků v Holešovicích. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.