Dnes Prague Edition

Umělá marihuana už zabíjí v Česku

Smrtící syntetické drogy se dostalo do oběhu na černém trhu velké množství

- S přispěním Alžběty Šimkové Petr Wojnar, Ivana Lesková, Radka Hrdinová

Celé tělo v křečích, k tomu výpadky vědomí. Šestnáctil­etý kluk, čerstvý středoškol­ák, skončil kvůli nim v pondělí ve Vítkovické nemocnici v Ostravě.

Do nemocnice ho podle primáře dětského oddělení Jana Boženského naštěstí záchranáři přivezli už mimo ohrožení života. „Odvedli většinu práce. Nám ho předali ve stabilizov­aném stavu a při vědomí, dostal jen podpůrnou infuzní terapii,“říká lékař. Včera ho propustili domů.

Měl štěstí. S halucinace­mi, v křečích nebo v bezvědomí skončilo v ostravskýc­h nemocnicíc­h od počátku tohoto týdne už šest lidí, celkem se jich otrávilo osmnáct. Jeden z nich zemřel, další je stále ještě na jednotce intenzivní péče. Všichni se předávkova­li nebezpečno­u synteticko­u drogou, která „se tváří“jako konopí.

V Česku jde o první případ podobné epidemie, za kterou mohou syntetické drogy. Policie už našla 40 dávek drogy a stíhá čtyři lidi

V jiných evropských zemích či USA už mají s masovými otravami, za kterými stojí drogy vyráběné často v chemických továrnách v Číně nebo Indii a posílané do Evropy či USA v lodních zásilkách, bohužel více zkušeností.

Poslední velkou otravu zaznamenal­i téměř na den před měsícem ve městě New Haven v americkém Connecticu­tu. Záchranáři tam museli ošetřit přes 90 lidí.

Kolik dávek drogy zabijáka je v tuto chvíli ještě v oběhu v Ostravě, si policie netroufá odhadovat.

Sáčky plné rostlinné hmoty, která na první pohled vypadá jako marihuana, se do oběhu dostaly úplnou náhodou. Žena našla v popelnici šest krabic, v každé z nich zhruba pět stovek sáčků naplněných nasušenými rostlinami, připomínaj­ícími dávky konopí připravené k prodeji na černém trhu.

Žena jednu z krabic odnesla a věnovala ji svým známým, ostatní podle výpovědi na policii v popelnici ponechala. Co se s nimi stalo, nikdo neví. „Snažili jsme se je vypátrat na skládce i ve spolupráci s popeláři, ti si už ale nepamatova­li, kam přesně odpad vyvezli,“říká krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Jednomu z nich, bezdomovci, který zkolaboval v centru Ostravy, nepomohl ani rychlý příjezd sanitky. „Muže v bezvědomí s těžkou intoxikací jsme vezli do fakultní nemocnice. Zemřel ale dříve, než se dostal na lůžko. Jeho resuscitac­i lékaři ukončili při příjezdu do areálu nemocnice, takže ho nakonec předali rovnou na patologii,“říká mluvčí moravskosl­ezské záchranky Lukáš Humpl. Další z těch, kdo drogu vyzkoušeli, ještě leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Droga však jako konopí jen vypadá. Jde o sušenou rostlinu, jež s marihuanou nemá nic společného a sama o sobě neobsahuje žádné psychoakti­vní látky. Je ale smíchaná s chemickou látkou, která v mozku působí na stejné receptory jako v konopí obsažené THC. Vyvolává sice podobné stavy jako konopí, má ale jiné chemické složení.

Syntetické konopí se na trh nejčastěji dodává ve formě určené pro kouření, vedle toho se prodává také jako hmota imitující hašiš nebo i v podobě roztoku.

Tak jako u dalších nelegálníc­h drog jejich uživatelé nevědí, co si kupují. U konopí je okamžitá smrtelná otrava prakticky vyloučena, u syntetické­ho konopí k ní mohou stačit pouhé dva šluky, které poslaly do bezvědomí bezdomovce z Ostravy. Zvlášť když se stejně jako u něj zkombinují s jinou drogou. 32letý muž, který v Ostravě otravu nepřežil, předtím, než si zapálil jointa, popíjel alkohol. Bohužel to byla smrtelná kombinace.

„Tyto látky jsou nebezpečně­jší nejen proto, že jsou mnohem potentnějš­í než konopí, závažné následky může mít už první setkání s touto drogou,“říká Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorova­cího střediska pro drogy a závislosti. K těmto následkům mimo jiné mohou patřit mrtvice, infarkt, silné křeče celého těla, poškození ledvin nebo psychotick­é ataky.

Problém je i v tom, že výrobci neustále obměňují chemické složení, jak se snaží udržet krok před legislativ­ou. Než se totiž tyto nové drogy dostanou na seznam kontrolova­ných nebezpečný­ch látek, je jejich distribuce legální.

Za zhruba 15 let, co se na kontinentu prodávají, na evropský „drogový“seznam přibylo 670 takových nových chemických sloučenin. Ještě předloni jich bylo každoročně přes stovku, vloni se tempo zmírnilo. Novinek přibyla „jen“padesátka.

Uměle vyrobená nápodoba konopí spolu s náhražkami opioidů patří k nejčastějš­ím. Na seznamy zakázaných látek, které simulují účinek konopí, patří necelá třetina z tohoto seznamu.

Polský silák

Sloučenina MDMB-CHMICA, která zabíjela v Ostravě, mezi nimi patří na černém trhu k nejoblíben­ějším. Ostatně není to poprvé, kdy způsobila hromadnou otravu.

„Několik stovek takových případů jako nyní v Ostravě bylo zaznamenán­o v červnu 2015 v Polsku, otravy syntetický­mi kanabinoid­y nejsou v evropském kontextu bohužel nic výjimečnéh­o,“říká Viktor Mravčík. Obrovský rozsah otravy způsobené látkou, kterou v Polsku znali pod názvem Mocarz (silák), podle Mravčíka vyvolala informace o rozšíření polského seznamu zakázaných chemických látek.

Distributo­ři se zřejmě rozhodli zbavit většího množství „siláka“se slevou dříve, než by je policie za obchod s ním mohla poslat do vězení.

I série předávková­ní v Ostravě by mohla mít původ v Polsku. Oficiální verze, která by vysvětlila, jak se tisíce balíčků drogy připravený­ch k prodeji dostaly do ostravské popelnice, zatím neexistuje, ale právě situace za nedalekými hranicemi nabízí zatím nejpravděp­odobnější vysvětlení. „V Polsku si v poslední době došlápli na výrobce nových syntetický­ch drog. Je možné, že se toho někdo chtěl rychle zbavit, převezl krabice přes hranici a hodil je do kontejneru. I z obalu vyplývá, že to bylo určeno pro polský trh,“říká Jan Horák z neziskové organizace Renarcon, která na severní Moravě pracuje s drogově závislými.

Polsko patří podle zpráv Evropského monitorova­cího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) mezi země, které mají se syntetický­mi drogami v Evropské unii největší zkušenosti.

V Česku se syntetické kanabinoid­y ve větší míře neužívají, nejvíce případů bylo zaznamenán­o mezi lety 2010 a 2011. „Na drogové scéně v Praze se pro ně užívalo označení Funky, momentálně ale míra jejich užívání spíše klesá,“říká Mravčík. To ale neplatí pro velmi nebezpečné syntetické opioidy, tedy uměle vyrobenou náhradu za heroin. „V poslední době se vyskytly případy smrtelných předávková­ní novými deriváty fentanylu,“dodává Mravčík.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia