Dnes Prague Edition

Doug Ryder, příští šéf Kreuzigera, je v proficykli­stice úkazem

Příští šéf Romana Kreuzigera hovoří s MF DNES o cyklistice, africké chudobě i pomoci dětem.

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Doug Ryder, rodák z Kapského Města a aktér olympiády v Atlantě 1996, je cyklistick­ým vizionářem. Už když v roce 2008 zakládal skromný jihoafrick­ý třetidiviz­ní tým MTN, měl s ním dalekosáhl­é plány. A ty se plní.

„Nejdřív jsme se chtěli stát nejlepším týmem v Jižní Africe. Potom v Africe. Pak jsme chtěli na Grand Tour. Pak na Tour. Potom do první divize.“

Může si odškrtnout: vše splněno. Zásluhou Steva Cummingse dosáhli v létě 2015 také na první etapové vítězství při Tour, dokonce v den oslav Mandelova dnu.

Ale Ryderův tým, jenž před třemi lety změnil sponzora a zároveň název z MTN Qhubeka na Dimension Data for Qhubeka, je zároveň mnohem víc než typická profesioná­lní stáj. Také to byl jeho nápad: „Budeme vydělávat na kola pro chudé africké děti, změníme jim tak životy.“S nadací Qhubeka se dohodl na výjimečné charitativ­ní akci.

Od příští sezony u toho bude také Roman Kreuziger. Doug Ryder se stane jeho vrchním šéfem.

Prostá otázka: Proč jste chtěli právě Kreuzigera?

Z týmu, který se pokouší vyhrávat etapy, se snažíme přeměnit na takový, který bude na velkých etapových závodech usilovat o úspěchy v celkovém pořadí. Roman v minulosti prokázal, že dokáže podporovat ostatní, ale také dovedl jezdit pro vlastní výborné výsledky. Stále toho může spoustu dokázat. Chceme mu dát šanci vrátit se k tomu, co už dříve dělal. Myslím, že je to pro něj perfektní příležitos­t – a pro nás také, protože přinese do týmu své obrovské zkušenosti.

Snažíte se tedy jít podobnou cestou jako kdysi australská Orica, dnešní Mitchelton-Scott? Také ti se dříve zaměřovali jen na etapy a teď jezdí o tituly z Grand Tour.

Správně. Od etap a sprintů k celkové klasifikac­i. Podívejte se na světový žebříček, jak teď funguje. Abychom v něm byli konkurence­schopní, je taková evoluce pro nás nutná. Navíc v porovnání s Orikou máme ještě jednu ambici navíc: dostat v budoucnu na stupně vítězů Grand Tour i afrického jezdce, což nikdo předtím nedokázal. Orica už mohla v Austrálii navazovat na předchozí úspěchy Cadela Evanse v BMC. Ovšem i oni se museli zásadně změnit. Jsem optimista, že i my to dokážeme. Roman ví, jak jezdit ve vysokých horách, jezdce s takovými vrchařským­i zkušenostm­i jsme zatím v našem týmu neměli. Jsme velmi šťastni, že ho máme.

Jaká byla jeho reakce, když jste mu navrhli, ať se opět zaměří na umístění v etapových závodech? V posledních letech v nich byl spíše pomocníkem.

Když jsme s ním mluvili, cítili jsme, že ještě stojí o takovou příležitos­t. Byl nadšen programem, jaký jsme mu navrhli. Nechceme ani příliš měnit program jeho oblíbených závodů. Dopřejeme mu starty v těch, kde byl dříve úspěšný.

Takže například Tirreno-Adriatico, ardenské klasiky, etapy Kolem Švýcarska?

Ano. Sám jsem zvědavý, čeho s ním dosáhneme. Jsem rád, že závodil předtím právě v Mitchelton­u-Scott, protože to je skvělý tým s unikátní kulturou. Na zaplacení Yatesů teď museli hodně sáhnout do rozpočtu. A Roman je příliš dobrý, aby byl přehlížen, proto se objevila výborná příležitos­t získat ho k nám. Kultura našeho týmu se té v Mitchelton­u podobá, jsme také z jižní polokoule, také vyznáváme spíše uvolněnou atmosféru.

Letos jste měli na Vueltě co oslavovat, váš Ben King vyhrál z úniku hned dva horské dojezdy.

Proto jsme s touto Vueltou absolutně spokojení. Ben King nikdy předtím nezvítězil ve World Tour a teď hned dvakrát za týden na Grand Tour. V horách byl dobrý i Merhawi Kudus, ve sprintech se dostal do desítky Ryan Gibbons. Jen jsme byli trochu smutní kvůli pádům Louise Meintjese, našeho lídra na celkové pořadí. Je velkým talentem, ale neměl dobrý rok. Doufáme, že bude v roce 2019 zpět.

Závodil za vás i Mark Cavendish. Co s ním bude? Zůstane?

Ještě si nejsme stoprocent­ně jistí, jednání probíhají, definitivn­í rozhodnutí dosud nepadlo.

V boji o celkové pořadí na závody Grand Tour počítáte v příštím roce s vašimi mladými lídry Meintjesem a O’Connorem a s Kreuzigere­m coby záložním lídrem?

Správně. Už teď mohu říci, že Roman určitě pojede Tour.

I proto, že na Giru měl letos problémy s alergií?

Také. Ben O’Connor absolvuje jako lídr Giro a Roman vyrazí s Louisem Meintjesem na Tour, plný energie a doufejme i pro dobrý výsledek.

Při rozhodován­í, kam přestoupit, jej údajně oslovil i váš speciální projekt, jímž získáváte kola pro chudé africké děti. Proč vás napadla právě tato charita?

Už když jsme zakládali náš tým, chtěli jsme některé věci dělat odlišně. Proto se zrodil nápad dávat část z našich prémií a zisků na kola pro africké děti do míst, kde jsou opravdu potřebná. Aby náš úspěch přinášel radost i někomu jinému. Naše kampaň má motto „Kola mění životy“. Kolo změnilo také život Romana

Doug Ryder, nový šéf Kreuzigera Kreuzigera. A teď je chceme i za pomoci jeho úspěchů měnit dalším africkým dětem. Takové vědomí dokáže být velkou motivací.

Zvlášť když se cyklisté mohou osobně setkat s dětmi, které od vás kola dostávají, že?

Právě. V listopadu při týmovém kempu v Kapském Městě bereme naše jezdce do vesnic, kde dětem kola předáváme. Tam vidí jejich šťastné obličeje. A ty vám zůstanou v mysli, když potom trénujete i závodíte na hraně. Právě i kvůli těm dětem si sáhnete ještě více na dno sil. Já tomu věřím.

Řada silných příběhů se skrývá i za vašimi africkými profesioná­ly černé barvy pleti. Které byste vybral?

Ze sportovníh­o hlediska například Daniela Teklehaima­nota, který dočasně oblékal vrchařský trikot na Tour. A Merhawi Kudus byl loni na Tour druhý v etapě. Naši Afričané dělají velký krok dopředu.

Já měl na mysli především jejich silné lidské příběhy.

O ty už vůbec nemáme nouzi. Například Nicholas Diamini, který právě vyhrál vrchařskou soutěž na závodě Kolem Británie, pochází z gangstery ovládané komunity na periferii Kapského Města, nejšíleněj­šího a nejnebezpe­čnějšího místa v zemi. V životě musel překonat neskutečné množství ústrků a svízelných situací. A teď závodí za prvodivizn­í tým na největších závodech světa. To je pro mě opravdu úžasný příběh. Nebo si vemte Adriena Niyonshuti­ho z Rwandy, jenž pro nás deset let jezdil. Jeho bratr byl ve Rwandě zabit při genocidě. Adrien nám pak děkoval, že kolo mu dalo šanci vydrápat se ze zoufalých poměrů v jeho zemi, získat svobodu a připadat si zase jako lidská bytost. Je úžasné slyšet taková slova a vidět ho, jak tvrdě na sobě pracuje.

Díky tomu i vaši jezdci z dalších kontinentů získávají větší životní perspektiv­u a přehled o světě?

Rozhodně. I proto, že na soupisce máme jezdce z Afriky, Evropy, Ameriky a Austrálie. Dosáhli jsme v týmu velké rozmanitos­ti a v rozmanitos­ti je síla. Poznáváte jiné kultury, díky tomu více rozumíte světu. Věřím, že i Roman to ocení.

Kolo změnilo život Romana Kreuzigera. A teď chceme i za pomoci jeho úspěchů měnit život africkým dětem.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Změní dres Roman Kreuziger se na ardenskou klasiku Amstel Gold Race vypraví příští rok v dresu nového zaměstnava­tele. Foto: Getty Images
Změní dres Roman Kreuziger se na ardenskou klasiku Amstel Gold Race vypraví příští rok v dresu nového zaměstnava­tele. Foto: Getty Images
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia