„Nebudu mlčet, dál chci pracovat pro ČSSD“

Dnes Prague Edition - - Z domova - — Ondřej Leinert

Bude-li zájem, jsem připraven stranu vést. Ale nemusí to být hned na příštím sjezdu, říká Jiří Zimola.

V ČSSD už je slyšet, že jste složil funkci statutárního místopředsedy, abyste teď měl volné ruce ke kritice vedení a na březnovém sjezdu mohl kandidovat na předsedu. Je to pravda?

Je to nesmysl a ti, kteří to říkají, mi podsouvají své vlastní modely chování.

Co teď od vás jako řadového člena můžeme čekat?

Nejsem úplně řadový člen, minimálně do konce ledna 2019 jsem stále předsedou jihočeské ČSSD. A musím se rozhodnout, zda budu v této pozici pokračovat. Do té doby se budu s kolegy snažit projednávat témata jako školství nebo doprava, která fungují v našem kraji a mohou fungovat i jinde.

Nicméně je možné, že vás na březnovém sjezdu uvidíme jako kandidáta na předsedu?

Především říkám, že nebudu mlčet a budu dál říkat, jak by měla ČSSD fungovat a jaká témata by měla akcentovat. Ale nebudu to dělat tak, abych stranu rozděloval. Protože z pozice prvního místopředsedy to mohlo vypadat jako nejednota v nejužším vedení. Když členem nejužšího vedení nejsem, nemůže to sociální demokracii způsobovat žádné vážné újmy. V případě, že by se členové ČSSD probudili a zvedli, aby jejich hlas skutečně zazněl, jsem připraven třeba i v budoucnu stranu vést. Ale to budoucno prosím neberte nutně jako 1. březen 2019.

Je pravda, že vás členové platformy Zachraňme ČSSD už povzbuzují, abyste šel do přímého střetu s Janem Hamáčkem?

Rozhodně ne. Moji kolegové jen vzali na vědomí důvody mé rezignace a podpořili mě.

Na posledním jednání širšího vedení ČSSD neprošel ani váš návrh, aby delegáti hlasovali o vaší důvěře. Zaznívalo, že stejně žádnou nemáte.

Víte, mně na tom nejvíc vadí, že to takto obešli a nenechali o tom hlasovat. Třeba bych důvěru skutečně nezískal. Ale oni se báli, že by ze mě udělali mučedníka. Takže o kom to svědčí? Spíše o nich. Jen bych připomněl, že širší vedení strany bylo zvolené ještě v březnu 2017, tedy ve stejné době, kdy byl skoro jednomyslně zvolen předsedou Bohuslav Sobotka. A mně vadí, že tyto orgány, místo aby přijaly zodpovědnost za to, kam ČSSD přivedly, mají ještě tu drzost stát se delegáty březnového sjezdu a rozhodovat o budoucnosti sociální demokracie.

Myslíte tedy, že sjezd ČSSD nic moc nezmění, protože tam bude „sobotkovská“většina?

Kdybych si to myslel, tak bych asi neavizoval, že jsem připraven pro ČSSD dál pracovat. To by asi byla sisyfovská práce. Chci stále věřit, že si členové strany, ale i delegáti, kteří budou zvoleni na sjezd, uvědomí, že teď už nelze mlčet. Protože jestli to neuděláme, tak ČSSD zanikne. Co jste si pomyslel, když Jan Hamáček po volbách říkal, že se strana odrazila ode dna? Možná vás překvapím, ale Janu Hamáčkovi jsem v tom rozuměl. On totiž očekával ještě horší výsledek, a proto mu to přišlo ještě docela dobré. Ale bylo zřejmé, že tomu asi nerozuměl skoro nikdo další, což jsem mu také řekl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.