Prach z polí dusí jih Moravy

Dnes Prague Edition - - Z domova - — Veronika Horáková

KYJOV Scény podobné písčitým bouřím jako z africké Sahary jsou stále častěji k vidění na Kyjovsku na jižní Moravě. Oblaka prachu vždy doslova zahalí krajinu. Navíc vítr s sebou odnáší vrstvu půdy, která je nejúrodnější. Za tento stav může zhoršující se sucho i samotní zemědělci, kteří těžkými stroji udusávají hlínu. Starostové a stát vymýšlejí, co s tím.

Některé jihomoravské obce už mají hotové plány opatření, na něž mohou čerpat dotace. Patří mezi ně výsadba větrolamů i budování poldrů. „U nás jsou bouře způsobené větrnou erozí už pravidelnou záležitostí. Opakují se několikrát do roka, dokonce jsou zdokumentované. Prach máme až v obci,“říká starostka Vacenovic Jana Bačíková.

„Zpracovali jsme studii obsahující různá opatření, ale potřebujeme podporu minimálně poloviny majitelů pozemků, abychom mohli náš plán převést do praxe. To nás brzdí. Lidé vnímají problémy z pozice diváků. Až když dojde na jejich pozemek, pak to teprve řeší. Přitom by úpravy pomohly ke zkvalitnění půdy,“dodává.

A na podporu mohou dosáhnout i samotní zemědělci. Musí však prokázat, že se o půdu starají. „Jižní Morava společně s Polabím skutečně patří k nejohroženějším místům, protože jsou zde zejména lehké písčité půdy. Existuje dlouhodobější snaha zmírnit tuto situaci různými opatřeními, jako třeba již zmíněnou výsadbou větrolamů,“uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ministerstvo zároveň hospodářům doporučuje, aby na polích minimalizovali práci strojů, které ještě více udusávají hlínu. Voda se pak hůře vsakuje do půdy a dochází k erozi.

Podle poslední Zprávy o stavu životního prostředí z roku 2016 bylo zhutněním ohroženo přes 33 procent zemědělské půdy.

Foto: Lukáš Lattenberg

Oblaka Prachová bouře na Kyjovsku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.