Jako ryba ve vodě?

Donald Trump má po volbách problém, který by mu mohl vyhovovat

Dnes Prague Edition - - Ze světa - Milan Vodička Analýza redaktor MF DNES

WASHINGTON Jedno se nedá Donaldu Trumpovi upřít: ač je mu dvaasedmdesát let, má instinkty pro informační dobu jako dvacetiletý čaroděj sociálních sítí. Sotva skončily volby, ukradl demokratům show tím, že vyhodil ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Hned se přestalo mluvit o tom, jak mu demokraté sebrali Sněmovnu reprezentantů, hlavní titulky najednou byly o ministrovi. A začaly se chystat desítky protestních demonstrací, protože poplašení aktivisté z toho rázem usoudili, že Trump chce zastavit vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Amerika má nové žhavé téma, volby jsou přebity.

Pro stranické stratégy ne, protože úterní volby načrtly bitevní linie, na nichž demokraté za dva roky svedou s Trumpem druhou americkou válku o Bílý dům.

Kromě toho je tady otázka, jak si Trump povede ve chvíli, kdy demokraté ovládají jednu ze tří klíčových bašt moci, Sněmovnu reprezentantů, takže prezident už nemůže vést politiku parního válce.

Nejdřív ti straničtí stratégové. Dostali lekce k nezaplacení.

Už vědí, kde za dva roky svedou klíčovou bitvu o Bílý dům. Bude to na amerických předměstích. A to je problém pro republikány. Hlavní vzkaz voleb zní: ubývají vám voliči.

Ukázalo se, že demokraté mají města, republikáni venkov. Jenže venkov míří do měst, to je prostě demografický trend. Venkov se vylidňuje, ale jakmile se venkovský konzervativní trumpovec zabydlí na předměstí, poznenáhlu vidí věci jinak.

Republikáni tomu zatím umějí čelit dobrou strategií.

V roce 2016 i nyní je volilo o dost míň lidí než demokraty. Když vyhrál Trump, dostal o tři miliony hlasů míň než Hillary Clintonová, teď republikáni získali o 7 procent hlasů míň než demokraté, a přesto přinejmenším neprohráli. Díky tomu, že přesně věděli, kde mají o hlasy bojovat, aby nastříleli branky.

Jenže stěhování do měst bude pokračovat, a tak brzy nebudou mít kde brát lidi.

Budou se muset zaměřit na předměstí a lovit tam. Je v tom riziko, že z hlediska venkova „vyměknou“. Ale ten risk stojí za to, protože venkov stejně nemá koho jiného volit.

Také demokraté mají problém. Nemají heslo. Trumpovo „Udělejme Ameriku zase skvělou“je program, oni však nemají víc než „Pryč s Trumpem“. To je málo. Jen jednorázový protest, ale rozhodně nic, co by Američanům řeklo, v čem demokraté změní zemi k lepšímu.

Jejich postup je extenzivní, všeobjímající. Nasávají menšiny, ženy, aktivisty, ale to je málo. Není jasné, co chtějí, jen je jasné, že nechtějí Trumpa. To je problém, který bude ještě dozrávat.

Krásný život v obklíčení

Za dva roky ale také rozhodne i to, jak si teď povede Trump. Třeba bude Amerika překvapena.

Nejdřív náčrt situace: demokraté drží Sněmovnu reprezentantů, tak mohou sami prosazovat zákony, házet Trumpovi na hlavu ty jeho, vyšetřovat ho kvůli všemu možnému, blokovat ho a ochromovat.

Zní to beznadějně.

A taky povědomě.

Z posledních 38 let, od chvíle, kdy byl zvolen Ronald Reagan, na tom byli prezidenti podobně celých 28 let. Často neměli ani Senát. Vlastně je to normální situace.

Přesto vládli, protože toho uměli využít. Když jim opozice házela klacky pod nohy, udělali z ní univerzálního viníka za cokoliv.

Demokraté budou tlačit na pilu, ale vědí, že to nesmějí přehnat. Přesně to dělali republikáni Billu Clintonovi, když jim po prvních dvou letech voličská kocovina přihrála celý Kongres. A oni po Clintonovi vyrazili jako pitbullové, až jim znechucení voliči Kongres zase sebrali. Clinton totiž, stejně jako později Obama, šikovně poukazoval na to, že faulování opozice dusí nejen jeho, ale i Ameriku.

Za stavu rozpolceného vládnutí, kdy demokraté mohou Trumpovi blokovat cokoli, má prezident přesto pálku, s níž odpálí míček do cíle. Může vládnout pomocí dekretů, což dělal Obama (a Trump mu je po nástupu rušil). Proti Sněmovně reprezentantů má navíc právo veta.

A pak je tady ještě jedna věc, která sice bolí nejvíc, ale je nejúčinnější. Domluva a kompromis. Trump už řekl, že chápe situaci a je připraven změnit přístup. Jako bývalý pragmatický byznysmen a autor bestselleru Umění dohody by to měl svést. Situace se změnila, uvidí se, jestli se dokáže změnit i Trump.

K tomu jsou ale potřeba dva. Jenže demokraté jsou zatím taky trumpovsky zarytí. Co když nezměknou? Trump už ukázal, že se cítí nejlépe, když má soupeře, s nímž se může potýkat. Chaotické prostředí mnoha siločar mu vyhovuje, a tak by se mohl za situace, kdy půl Kongresu ovládají demokraté, paradoxně cítit jako ryba ve vodě.

Byl by z toho boj titánů – a také velké škody pro Ameriku podupávající na místě.

Foto: ČTK

Změní se? Trump už řekl, že je připraven změnit přístup.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.