Když jde měnit pohlaví, chci ubrat 20 let. Cítím se tak

Nizozemský poradce tvrdí, že ho vysoký věk omezuje, proto se rozhodl soudit.

Dnes Prague Edition - - Ze světa - Jiří Sládek redaktor MF DNES

AMSTERDAM Devětašedesátiletý Emile Ratelband předstoupil před soud v nizozemském Arnhemu s neobvyklým požadavkem.

Chce, aby úřady posunuly datum jeho narození o dvacet let. Přesněji z 11. března 1949, které má ve svých dokumentech, na 11. března 1969.

Není totiž vůbec spokojen se svým věkem. „Ve svých 69 letech jsem všude jen omezován,“stěžuje si. Chce to změnit.

„Když mi ale bude 49 let, vše se najednou zlepší, budu si moci pořídit nový dům, koupit nové auto a budu mít také mnohem větší šance na trhu práce,“je přesvědčen Ratelband, který vzdor penzijnímu věku stále pracuje jako kariérní poradce. Nevidí žádný důvod, proč by to vše nemělo jít.

„Žijeme v době, kdy si můžete bez problémů změnit své jméno i změnit své pohlaví. Proč bych tedy nemohl rozhodnout o svém věku?“prohlásil Ratelband, který se cítí svěží a je přesvědčen, že jeho nově stanovený věk bude mnohem víc odpovídat jeho mladistvé vizáži i životnímu pocitu.

Zmiňuje i komentáře svých lékařů. Podle nich je údajně jeho tělo skutečně nejméně o 20 let biologicky mladší, než by odpovídalo jeho věku blízko sedmdesátce.

K soudu předložil svůj případ až poté, co se svou žádostí neuspěl u lokálních úřadů ve východonizozemské provincii Gelderland, kde stopadesátitisícový Arnhem leží.

V Nizozemsku vzbudil jeho požadavek vzrušenou debatu. Někteří považují jeho případ za příležitost, jak ukázat na nesmyslnost neustále bobtnajících nároků různých menšin, jakou je třeba ta transgenderová, na uplatnění svých „nezadatelných práv“.

Podle jiných kritických hlasů o to Ratelbandovi vůbec nejde, chce jen na sebe laciným způsobem upozornit. A obvyklý humbuk kolem „práv menšin“je k tomu podle nich výborná příležitost.

Druhé verzi by mohl napovídat poradcův bizarní životopis. Na svých webových stránkách líčí, jak kdysi býval úspěšným milionářem, následně byl o výsledky své práce připraven, aby se pak stal expertem na „osobnostní rozvoj“i autorem 12 knih na toto téma a rádcem, jak nastartovat svou úspěšnou kariéru.

Soudci považují za největší oříšek, jak se postavit k jeho prvním 20 letům života. „Pokud je zrušíme, zůstane otázka, o koho se to vlastně jeho rodiče 20 let starali, když neexistoval?“poznamenal jeden ze soudců, citovaný listem De Telegraaf.

Foto: Profimedia

Touží omládnout Dnes 69letý Nizozemec Ratelband je přesvědčen, že nové datum narození restartuje jeho kariéru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.