Zápisník z Malé Strany

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Komentář Miroslava Koreckého

● Když se loni vyháněli kuřáci z hospod, (my) prozíravější (jsme) varovali, že je to jen začátek. A už je to tady: ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyhlásil plán víc zdanit alkohol a zakázat jeho prodej na některých místech. A opatrně už mluví i o tučných a sladkých jídlech. Zpod andělské tvářičky ministra vyčuhuje pěkný sociálněinženýrský rarach.

● Zlobivé dítě ČSSD Jiří Zimola si potrpí na teatrální efekty. Loni na sjezdu strany zahrál působivou scénku s růžovými brýlemi, teď ve středu zase oznámení své rezignace vygradoval ochotnickým výstupem: „Já teď a tady symbolicky dávám na stůl klíče od Lidového domu.“Svazek klíčů s oranžovou šňůrkou opravdu položil na stůl, resp. na řečnický pultík, ale po skončení brífinku si ho zase odnesl. Tak není jasné, co tím chtěl říct. ● Mimochodem, místopředseda Jaroslav Foldyna prý nechápe, proč Zimola odchází z vedení ČSSD. To je ten Foldyna, který před měsícem po vyhlášení výsledků komunálních voleb oznámil odchod z vedení ČSSD, pak týden přemýšlel a sdělil, že už zase neodchází. K nepochopení je spíš to, že tahle legrační parta ještě existuje.

● Podobně rozhodnou političku má ve svých řadách i hnutí ANO. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová po zvolení poslankyní loni v říjnu oznámila, že si ponechá jen jednu funkci, protože kumulaci funkcí odmítá. Měsíc nato vyhlásila, že si zatím nechá obě. Letos v únoru oznámila krajským zastupitelům, že v roli hejtmanky do konce roku skončí .Noa jak se konec roku blíží, přišla teď s nejvtipnější variantou: když ji prý všichni tak přemlouvají, tak prostě asi zatne zuby a obě ty funkce zvládne. Jak vidno, Vildumetzová už politicky dospěla.

● V souvislosti s přestřelkou Donalda Trumpa s novinářem ze CNN se mluvilo o vlivném americkém Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA). To je inspirativní cesta: i čeští novináři, kteří docházejí na tiskovky Hradu, by takové žurnalistické odbory mohli založit. Byla by to ideální půda na to, vždy si ublíženecky poplakat, jak na nás byl Zeman zase zlý.

● Ve stejný den, kdy si rudí připomínají výstřel z Aurory a dobytí Zimního paláce, si Petr Fiala připomněl pětileté výročí svého vstupu mezi modré. ODS pevně doufá, že tato dvě výročí spolu ani v nejmenším nesouvisí.

● Válka o dědictví Bělobrádkovo se rozjíždí. Po zemědělci a terapeutovi Janu Bartoškovi se o předsednictví KDU-ČSL přihlásil také historik a teolog Marek Výborný, mimochodem syn bývalého ministra obrany Miloslava Výborného. Zatímco Bartošek je zárukou předsednického krajského přeboru, Výborný je taková slušná druhá liga. Vsetínský špílmachr Jura Čunek může být zatím v klidu. ● Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová shání podpisy pro vznik další úžasné vyšetřovací komise, která má odhalit vliv autoritářských režimů na naši politiku. Jestli to dokáže, můžeme rozpustit BIS.

● Miloš Zeman po návratu z šesté návštěvy Číny sdělil, že na jednání o zapůjčení pandy do pražské zoo tentokrát nedošlo. Jo a také ne na lidská práva.

● Ostatně soudím, že by ODS, ANO, STAN a KDU-ČSL měly opustit náruč, do níž si padly s Tomiem Okamurou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.