Vatikán dluží čtyři miliardy eur na daních

Papežský stát celé roky neplatil za nemovitosti

Dnes Prague Edition - - Ze světa - Jiří Sládek redaktor MF DNES

VATIKÁN Je to docela tučný účet. Vatikánští činovníci si lámou hlavu, kde sehnat celé čtyři miliardy eur na dosud nezaplacené daně.

Pohledávka spadá do období let 2006 až 2011. Tehdy italské zákony umožňovaly Vatikánu vyhnout se placení daní za komerční aktivity ve školách, nemocnicích a kulturních institucích, které církevní stát vlastnil po celé Itálii.

Podmínkou bylo, že se v uvedené nemovitosti musela nalézat alespoň jedna křesťanská kaple. Církevní stavby dani nepodléhají.

Vatikán vlastní po celé Itálii stovky komerčních budov, tím vznikla na daňových úlevách tak obrovská suma.

Evropský soudní dvůr, který dohlíží na dodržování práva uvnitř zemí EU, však tento týden rozhodl, že ze strany italské vlády se jednalo o nezákonnou státní pomoc. Svatý stolec tedy musí peníze do italské státní kasy doplatit.

Nespokojená konkurence

Podnět pro bruselské vyšetřování přišel z Itálie, kde se některé školy či zdravotnická zařízení cítily poškozeny ztrátou přirozeného konkurenčního prostředí.

„Je to historické rozhodnutí,“uvítal bruselský rozsudek Eduardo Gambero z římské školy s Montessori výukou, která na pochybné daňové prázdniny konkurentů jako první upozorňovala.

„Evropská komise nyní musí italskou vládu donutit, aby od Vatikánu nezaplacené daně získala, jinak by ze strany Bruselu měly následovat tvrdé postihy,“uvedl Eduardo Gambero.

Verdikt z Bruselu pochválil i Carlo Pontesilli, člen italské levicové Radikální strany, která proti italským daňovým úlevám využívaných Vatikánem dlouhodobě bojovala.

„Bylo to zcela proti zdravému rozumu, když se církev vyhnula placení daní za nemovitosti o výměře celých desítek tisíc metrů čtverečních – jen kvůli tomu, že tam byla na pár metrech čtverečních nějaká kaple,“vysvětlil Pontesilli své výhrady.

Evropská komise se italskými úlevami na daních zabývala již dříve. Zprvu dospěla k názoru, že výtky konkurenčních škol a nemocnic jsou oprávněné, ale bylo by příliš komplikované daně dodatečně vybírat. Nyní však byl Evropský soud jiného názoru, takže Vatikán bude muset neprodleně sáhnout hluboko do své pokladny.

Itálii by to prospělo

Celková částka nakonec může být ještě vyšší než zmíněné čtyři miliardy. Podle Carla Pontesilliho šidil Vatikán Itálii na daních i před rokem 2006. Proto by se podle něj měl soud v Bruselu zabývat i předcházejícími úniky, takže podle jeho odhadu nakonec dlužná částka vzroste až na 13 miliard eur. To už by bylo opravdu hodně i pro bohatý Vatikán.

Pontesilli to ale vnímá optikou italské strany sporu. Pro kabinet by to jistě byla vítaná finanční injekce ve chvíli, kdy se italská ekonomika zmítá v nesnázích, růst se ocitl na nule a zadlužení je druhé největší v celé eurozóně.

„Představte si, co by to znamenalo třeba pro italské školy, kterým se nedostává financí, takže v nich chybějí i základní hygienické prostředky,“říká Pontesilli. Připomněl přitom slova papeže Františka, který se vždy vyjadřoval pro zdanění všech komerčních aktivit.

Foto: Reuters

Svatý stolec v úzkých Podle rozhodnutí evropského soudu by měl Vatikán vracet Itálii mnohamiliardové sumy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.