Asie ujíždí na droze chudých

Kontinent zaplavila narkotika na bázi metamfetaminu. Šíří se z pověstného zlatého trojúhelníku

Dnes Prague Edition - - Ze světa - redaktor MF DNES Ladislav Kryzánek

RANGÚN Není to zase tak dávno, kdy byl zlatý trojúhelník – území na pomezí Thajska, Laosu a Myanmaru – vyhlášeným rájem heroinu. Ty doby jsou však už pryč, dnes v produkci této smrtící drogy suverénně vládne Afghánistán.

Neznamená to však, že nechvalně známý zlatý trojúhelník definitivně vyklidil pole.

Tamní narkobaroni si rychle našli náhradu – teď zaplavují asijský kontinent a čím dál víc i zbytek světa tunami „drog chudých“vyrobených na bázi metamfetaminu. Drog chudých proto, že oproti ostatním narkotikům jsou výrazně levnější.

Nákaza drogou, která se prodává v krystalech nebo v barevných tabletkách, u nás známou jako pervitin či perník, v Asii zejména jako krystal, meth, speed, jaba nebo led, se nevyhnula ani tvrdým totalitním říším, jako je Severní Korea. Zvláště mezi tamní zlatou mládeží, potomky komunistických funkcionářů, prý frčí ve velkém. Říkají jí „pingtu“, doslova led a pašuje se z Číny.

Poptávka po metamfetaminových preparátech je nyní v Asii na novém vrcholu, stejně tak jako počty zmařených převážně mladých životů. Mnohé státy, jako třeba Bangladéš nebo Filipíny, vyhlásily drogám nesmiřitelnou válku. Ta však bují i jinde – od neprostupných džunglí Myanmaru po hongkongské diskotéky.

„Drogy na bázi metamfetaminu dnes dominují celému asijskému regionu. Berou je lidé bez ohledu na postavení, věk nebo pohlaví. Za celou svoji šestnáct let trvající kariéru jsem takový boom nikdy nezaznamenal,“uvedl Jeremy Douglas z Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

Globalizované narkokšefty

Odborníci soudí, že násobný nárůst poptávky souvisí s kombinací domácích i obecně geopolitických podmínek, které prospívají narkobaronům a jejich nadnárodním gangům.

Většina produkce pochází z těžko přístupných džunglí ve zlatém trojúhelníku, tedy z míst, které nejsou zcela pod kontrolou příslušných států.

To platí zvláště pro pohraniční oblasti Myanmaru, kde se z drogových kšeftů financují různé povstalecké organizace.

„Pro gangy je snadné mít tam utajené drogové továrny, jež jsou navíc mobilní a za krátkou dobu mohou stát na jiném místě,“uvedl Douglas.

Produkce za posledních deset let se podle drogových expertů zpětinásobila.

Pašeráci drog také umně využívají nových silnic a infrastruktury, kterou v oblasti buduje Čína v rámci své ambiciózní iniciativy Pás a cesta. K maskování obchodu s narkotiky jim také dobře slouží zvýšený tok obchodu a lidí v globalizovaném světě. Zisky, jež podle odhadů dosahují stovek miliard dolarů, pak dokážou prát prostřednictvím složitých mezinárodních sítí v zemích s laxním dohledem nad finančními toky.

„V tuto chvíli můžeme hovořit o metamfetaminové epidemii,“řekl agentuře Reuters John Coyne z australského Ústavu pro strategickou bezpečnost.

Daleko snazší než heroin

Obviňující prst míří v prvé řadě do Šanského státu v myanmarském pohraničí, který prakticky ovládají různé povstalecké milice. Zřejmě nejmocnější z nich je Spojená armáda státu Waů, místního etnika, jež se podle různých údajů chlubí až 30 000 bojovníky.

Přestože ověřit informace z oblasti je krajně obtížné, znalci místních poměrů tvrdí, že právě Waové, ale i další silní hráči v regionu, opustili heroin (opiát vyráběný z přírodního opiového máku) ve prospěch nové levnější alternativy – amfetaminů. Toto rozhodnutí je prý motivováno trhem, ale také mnohem jednodušší produkcí. Metamfetamin jako syntetická droga se vyrábí v laboratořích z chemických látek a není tak závislý na sezonních výkyvech v pěstování máku, jako například u heroinu.

Hlavní boj teprve přijde

Pak už jen stačí dopravit produkt ke koncovým zákazníkům. V tom pašerákům nezamýšleně pomáhá zejména Čína. Což je velký paradox – čínský drak doma stíhá drogové obchody naprosto bez slitování a tresty

smrti nejsou žádnou výjimkou. Právě díky velkým plánům čínských firem, které v oblasti budují kvalitnější infrastrukturu, se podle odborníků droga snadněji přepravuje z hlubin Šanského státu do celé Asie. A v poslední době ještě mnohem dál.

Metamfetamin z Šanského státu objevili nejen v Thajsku, Číně, Kambodži, Malajsii a v Indonésii, ale také v Japonsku, v Austrálii i na Novém Zélandu.

Přes dílčí úspěchy protidrogových operací na asijském kontinentě se problém nelepší. Spíše naopak. John Coyne varuje, že výrobci metamfetaminových drog se už dnes dostali do takové nadprodukce, že své zboží produkují velice levně.

„Mohou si dovolit přijít při střetech se specializovanými policejními oddíly o větší množství drogy, ale přesto dosáhnou pohádkových zisků,“uvedl John Coyne pro list The New York Times.

Je zjevné, že boj s tak silným a zkušeným nepřítelem, který navíc disponuje prakticky neomezenými financemi, je během na dlouhou trať. Pokud se vůbec dá vyhrát.

Foto: Profimedia.cz

Drogy hoří V Myanmaru slaví mezinárodní den boje proti drogám mohutným ceremoniálem, při němž spálili tunu zadržených narkotik.

Foto: Profimedia.cz

Likvidace Protidrogoví úředníci z Kambodže připravují zadržené drogy k likvidaci. Převažují mezi nimi amfetaminové pilulky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.