Teplé počasí brání chřipce propuknout a zvěři spát

Dnes Prague Edition - - Praha -

PRAHA Zvířata se nechtějí uložit k zimnímu spánku, některé kytky kvetou a chřipková sezona ještě nezačala. Může za to teplý podzim. Díky tomu jsou Pražané zatím letos méně nemocní. „Aktuálně hlášená nemocnost se pohybuje na nízké úrovni, chřipkové viry jsou zachycovány jen sporadicky,“uvedl Zbyněk Boublík z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Podle hygieniků může teplé počasí ovlivnit pozdější výskyt chřipky. „Nedochází nyní tolik k prochladnutím, nachlazení, změnám na sliznici. Chřipkový virus má zhoršené možnosti usadit se v organismu,“dodal.

Teplý podzim má rovněž vliv na přírodu. Například netopýři se zatím ještě nezačali ukládat k zimnímu spánku. Nezazimovali ani ježci nebo plši. „Tato zvířata se řídí počasím a dostatkem potravy. Pokud mají dostatek potravy, a to mají, protože hmyz pořád lítá, tak proč by spala,“vysvětlil Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody. Příroda je podle něj na extrémy zvyklá a měla by se s tím umět vypořádat, k zásadním změnám by došlo v případě, že by tak teplo bylo dlouhodobě.

Průměrné teploty v říjnu v Klementinu byly podle Českého meteorologického ústavu 12,5 stupně, což je o 1,8 stupně víc, než byl průměr mezi lety 1981 až 2010, a dokonce o 2,7 stupně víc než průměr let 1775 až 2014.

Teplý je i začátek listopadu, kdy padaly na mnoha místech země rekordy. Na konci měsíce by se mělo už ochlazovat a teploty by se měly blížit normálu. (kris)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.