Nástupce Merkelové přichází

Kudy dál: 1 001 delegátů CDU na sjezdu v Hamburku zvolí nového předsedu

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

HAMBURK Časopis Forbes německou kancléřku Angelu Merkelovou letos znovu prohlásil nejmocnější ženou světa. Její éra však končí.

Na právě probíhajícím sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Hamburku dnes večer 1 001 delegátů zvolí jejího nástupce – po dlouhých osmnácti letech. Teprve podruhé v dějinách strany také budou mít na výběr víc než jen jednoho kandidáta. Do stranického klání se jich přihlásilo celkem dvanáct, tedy maximální možný počet.

Reálnou šanci na zvolení mají především dva z nich: Annegret Krampová-Karrenbauerová (běžně označovaná zkratkou AKK), generální tajemnice strany a zároveň chráněnka Merkelové, a navrátilec ze soukromého sektoru Friedrich Merz, dávný oponent Merkelové, který právě kvůli ní před lety vysokou politiku opustil.

Volba nového předsedy nejsilnější německé strany určí i její další ideologické směřování. Zatímco s AKK vše bude pokračovat víceméně jako dosud, Merz slibuje radikální obnovu strany a její výraznější posun do pravého středu, tedy do prostoru, který v posledních letech zabrali liberální demokraté (FDP) a zčásti také Alternativa pro Německo (AfD).

HAMBURK Dosud disciplinovaná strana, která posledních osmnáct let jednohlasně volila Angelu Merkelovou jako svého jediného kandidáta, má znovu na výběr. A výběr je to pestrý. Zájemců se přihlásilo celkem dvanáct, tedy nejvyšší možný počet.

Poté, co Merkelová koncem října oznámila, že už nebude kandidovat na předsedkyni strany, CDU rychle ožila. Navíc teprve podruhé ve svých poválečných dějinách mohou delegáti vybírat svého předsedu z více než jedné možnosti.

Největší šance se v minulých týdnech přisuzovaly zejména třem kandidátům. Jsou to tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová, navrátilec ze soukromého sektoru Friedrich Merz a ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Merkelová do předvolební kampaně dosud nezasahovala. Ať se strana rozhodne sama, opakovala stále. Preference kancléřky jsou nicméně známé – jako svou nástupkyni by nejraději viděla Krampovou-Karrenbauerovou (kterou od počátku kvůli jejímu předlouhému jménu všichni označují jako AKK).

Právě tu Merkelová dosadila na velmi důležitý stranický post, když z někdejší premiérky spolkové země Sársko udělala tajemnici CDU. Už tehdy se o AKK mluvilo jako o hlavním favoritovi na vedení strany poté, co Merkelová skončí.

Důvodů, proč ji podporovat má Merkelová několik: mají podobné názory, dobře si rozumí i v osobní rovině a je celkem jisté, že AKK jako předsedkyně CDU by stranu vedla stejným směrem jako dosud Merkelová.

Uvolněná lavina

Vlivní členové strany se ke svým osobním preferencím dosud příliš nevyjadřovali. Tabu prolomil až předseda Spolkového sněmu a někdejší ministr financí Wolfgang Schäuble, když otevřeně podpořil Friedricha Merze, dlouholetého rivala Angely Merkelové.

„Bude to nejlepší pro celou zemi, pokud Friedrich Merz na stranickém sjezdu získá většinu,“řekl Schäuble deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Usnadnilo by to sjednocení sil směrem k politickému středu a stabilizaci politického systému,“dodal.

Ve straně tím nicméně vyvolal bouři. Podle ministra hospodářství a dřívějšího tajemníka CDU Petra Altmaiera Schäuble svým výrokem „spustil lavinu“.

„V takovém případě se musím vyjádřit i já. Jsem přesvědčen o tom, že s AKK máme tu nejlepší šanci CDU znovu sjednotit a vyhrát další volby,“řekl Altmaier, blízký spojenec Merkelové.

Strana pod vedením AKK by podle Altmaiera „zajisté sebrala voliče FDP“, tedy liberálním demokratům, kteří v posledních volbách skončili čtvrtí a po čtyřleté pauze se znovu vrátili do parlamentu. Krampovou-Karrenbauerovou podpořil také ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul.

Naopak ministr zdravotnictví a zároveň nejmladší z trojice favorizovaných kandidátů, 38letý Jens Spahn, u členů CDU v posledních dnech příliš velkou podporu nemá. S tím, že by mu na sjezdu delegáti dali většinu hlasů, už nepočítá téměř nikdo.

Rozhodovat se tedy bude především mezi Krampovou-Karrenbauerovou a Merzem. Výsledek také určí, jakým směrem se strana dál bude ubírat. Zda víceméně stejným jako dosud, pod vedením Merkelové chráněnkyně, nebo zda se posune více doprava pod vedením méně předvídatelného Merze.

Foto: Reuters

Favoritka CDU volí nástupce Merkelové. Velkou šanci má Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.