Kawahiva: Sběrači a lovci z pralesa v Mato Grosso

Dnes Prague Edition - - Ze Světa -

Kawahivuové, známí také jako indiáni od Rio Padro, až donedávna přežívali téměř v naprosté izolaci v husté džungli Amazonie v brazilském státě Mato Grosso. Svět o nich – možná s výjimkou nejbližších sousedů – neměl ponětí.

Před sedmi lety natočil kameraman z brazilské vládní organizace na ochranu domorodých kmenů FUNAI první unikátní záběry těchto indiánů. Bylo na nich devět členů kmene. Když zpozorovali ukrytého kameramana, dali se na útěk. Jeden příslušník kmene se později vrátil, aby neznámé nebezpečí prozkoumal.

Podařilo se tak získat i zvukovou stopu jejich mluvy. Podle lingvistů mluví Kawahivuové starým jazykem Tupi-Kawahiva, který v upravené formě používá i několik dalších kmenů v oblasti. Praktikují nomádský způsob života – potulují se prakticky nazí pralesy Mata Grossa a živí se především lovem a rybolovem. Jako zbraně používají tradiční luky s šípy a také foukačky. Předpokládá se, že dodnes jich přežilo maximálně několik desítek. Velké nebezpečí jim hrozí především od nelegálních těžařů dřeva.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.