Huaorani: Mistři oštěpů a foukaček z Ekvádoru

Dnes Prague Edition - - Ze Světa -

Vroce 1987 se s kmenem Huaorani, známým také jako Waorani, setkal katolický kněz Alejandro Lavaca a jeptiška Ines Arangová. Společně odešli do pralesa šířit Boží slovo. Setkání se odehrálo v provincii Napo na východě Ekvádoru a oběma se stalo osudným. Kmen je brutálně zabil a obětoval svým božstvům.

První, kdo popsal způsob života kmene Huaorani, byla žena jménem Dayuma. Jako malá utekla z území kmene při přepadu její vesnice do civilizace. Vypověděla, že členové kmene chodí zcela nazí, odmyslíme-li si vrbové haluze omotané pevně kolem kotníků, zápěstí a pasu. Nemají pevnou dobu jídla a neznají sůl. Žili v podlouhlé chýši s podlahou z udusané hlíny a spali v závěsných rohožích. Ženy pracovaly na malých maniokových polích, zatímco muži se zabývali výhradně lovem a údržbou zbraní. Každý muž měl devět až deset oštěpů a všechny si je bral s sebou, šel-li na válečnou výpravu. K lovu používali také foukačky.

Dnes se většina Huoraniů živí turistickým ruchem, podle FUNAI je však několik jejich skupin stále bez kontaktu s okolním světem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.