Mezi ojetinami vedou v metropoli kombíky

U Pražanů roste zájem o automatickou převodovku. Do bazarů už míří i hybridy

Dnes Prague Edition - - Praha - Martin Bajtler redaktor MF DNES

PRAHA Šedý kombík s naftovým motorem. To je kombinace, která se na pražských silnicích objevuje nejčastěji. Stále větší počet řidičů z metropole také upřednostňuje automatickou převodovku před manuálním řazením. Vyplývá to z údajů autobazarů sítě AAA Auto.

„Rostoucí oblíbenost automatů, které již nejsou doménou pouze dražších vozů, pozorujeme delší dobu,“komentuje aktuální trendy mezi pražskými řidiči provozní ředitel sítě AAA Auto Petr Vaněček. Podle statistik autobazaru má více než čtvrtina aut prodaných v Praze nějaký druh samočinné převodovky.

Stoupající zájem o automobily s automatem potvrzuje i Pavel Foltýn z autobazaru Auto ESA. Navíc se podle něj do hledáčku pražských řidičů dostávají také elektromobily a především automobily s hybridním pohonem. „Hybridní vozy už se jako ojetiny prodávají. Jde sice o jednotky zákazníků, nicméně ještě před rokem jsme takovou poptávku vůbec neregistrovali,“uvádí Foltýn. Elektromobily se zatím do autobazarů prakticky nedostávají. I na ně se ale už někteří zákazníci ptají,“dodává Foltýn.

Diesel stále vede

Přestože se stále více Pražanů zajímá o alternativní pohony, nejoblíbenějším typem paliva Pražanů zůstává nafta. V podílu naftových motorů mezi všemi prodanými ojetinami proto metropole převyšuje celorepublikový průměr. Naftový motor má v hlavním městě 57 procent prodaných ojetin. V celém Česku je přitom poměr mezi diesely a benzinovými motory téměř vyrovnaný, přičemž benzin mírně vede.

Metropole se od ostatních krajů liší i co se týče karoserií. V autobazarech převládá karoserie kombi, která tvoří 30 procent všech prodaných vozů. V ostatních krajích se nejvíce prodávají hatchbacky.

„Častější volbu kombíku pak přičítáme aktivnímu životnímu stylu Pražanů, kteří chtějí v jednom autě uvézt celou rodinu a spolu s ní vše, co potřebují třeba na víkend v přírodě nebo na chalupě,“říká Vaněček. Podle Foltýna se v Praze obecně prodává spíše vyšší segment vozů. „Velký nárůst zaznamenává především kategorie vozů SUV. Stejně tak se mění také nákupní chování zájemců. Ti z Prahy a velkých měst stále častěji využívají finanční služby,“dodává.

Nejoblíbenější barvou mezi prodávanými automobily zůstává šedá, ať už metalická, nebo běžná. Tuto barvu má téměř každé čtvrté auto prodané v autobazaru. Druhou nejoblíbenější barvou je bílá, která tvoří asi 15 procent prodejů.

Pražské ojetiny jsou nejmladší

Z údajů autobazarů lze také vysledovat stáří vozů, které po pražských silnicích jezdí. Celorepubliková čísla ukazují, že stáří osobních automobilů stále roste. Podle statistik Svazu dovozců automobilů za třetí čtvrtletí letošního roku je průměrný věk osobních automobilů téměř patnáct let. To však nemusí reálně odpovídat tomu, jaká auta jezdí v ulicích.

„Stáří vozů sice roste, nicméně do statistik spadají i vozy, které mají dědečkové schované někde ve stodole, ale přitom jsou stále evidované v registru. V našich autobazarech je stáří automobilů zhruba poloviční,“konstatuje Foltýn. Podle souhrnných dat z českých autobazarů se v Praze prodávají nejmladší auta v zemi – průměrné stáří vozů činí 7,2 roku. Metropole zároveň drží prvenství v nejnižším průměrném počtu najetých kilometrů, který je 128 454.

Nejoblíbenějšími osobními automobily, které se v Praze prodávají, zůstávají vozy značky Škoda. Ty se na prodejích podílejí necelými třiceti procenty. Druhou nejoblíbenější značkou je Volkswagen a o třetí místo se přetahují vozy značky Ford a Hyundai.

Žebříček nejprodávanějších značek zároveň kopíruje přehled automobilů, které se v hlavním městě nejvíce kradou. Zloději nejčastěji cílí právě na škodovky, následují volkswageny a fordy. Podle policejních statistik bylo do října letošního roku odcizeno celkem 616 automobilů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.