Dnes Prague Edition

Češi v poločase NHL

Letec, střelec, úkaz i zklamání. MF DNES hodnotí české výkony.

- Jan Daněk hokejový reportér MF DNES Válí Daří se Drží se Čeká se víc Zklamání

Jako by i v hokejové výstroji chtěl dostát svému příjmení. Jakub Vrána poslední dobou po ledě létá, střílí a připravuje góly. V noci na včerejšek ulétl český tryskáč obraně Bostonu a svojí 15. trefou v sezoně nasměroval Washington k výhře 4:2. „Jakub hraje skvěle. Nebude dlouho trvat, kdy se to projeví ještě výrazněji v bodech. Má obrovský potenciál,“říká reprezenta­ční manažer Petr Nedvěd, který je momentálně na inspekční výpravě v zámoří.

Kdo z krajanů ho v první polovině NHL potěšil? Od kterých Čechů se čeká víc? A s kým může národní tým pomalu počítat na květnovém šampionátu v Bratislavě?

V posledním zápase ho sice trochu zastínil vrstevník Vrána, aktuálně je však nejzářivěj­ší českou hvězdou bostonský

David

Pastrňák.

„Od všech

Čechů se odděluje i bodově (25+27 ve 44 zápasech). Má šanci na stovku, což by v dnešní NHL bylo úžasné,“podotýká Nedvěd. Poslední našinec, který pokořil v základní části slavné ligy stobodovou metu, byl Jaromír Jágr před 13 lety!

V San Jose válí Tomáš Hertl (16+21, 44 z.). Calgary do čela Západní konference pomohly skvostné zákroky Davida Ritticha, brankářský úkaz si vychytal v bráně Flames pozici číslo jedna. Bek Washington­u Michal Kempný je zase s 28 kladnými body ve sledované statistice plus minus druhý v celé NHL. A Anaheimu pomáhají po zranění góly Ondřeje Kašeho (11+8, 26 z.).

„Super výkony podává i David Krejčí (Boston, 8+26, 44 z.) nebo Filip Chytil (6+8, 42 z.),“pokračuje Nedvěd. „Sice je mu devatenáct let, ale podle mě v Rangers nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužil.“

Vede se i Dominiku Simonovi (6+11, 35 z.), jenž v Pittsburgh­u nastupuje ve druhé lajně. Na úplnou špici NHL pomohl Tampě i útočník Ondřej Palát (5+11, 28 z.). V sestavě San Jose se překvapivě rychle uchytili čeští debutanti — bek Radim Šimek a forvard Lukáš Radil. V obraně Dallasu se zabydlel Roman Polák, v Detroitu se zase snaží mladý bek Filip Hronek. Místo v sestavě mívají i David Kämpf (Chicago), Tomáš Nosek (Vegas) nebo Michael Frolík (Calgary). V Carolině často a obstojně chytá Petr Mrázek. Trápící se Philadelph­ii nepozvedl ani lídr Jakub Voráček (11+24, 44 z., ale také hrozivých -17) se zadákem Radkem Gudasem. Pokud se Flyers zázračně nezvednou, může Nedvěd při současné návštěvě USA pomalu zahájit námluvy s oběma Čechy. „Klukům přejeme úspěchy, ale kromě Philadelph­ie se to z našeho pohledu jinde moc dobře a jasně nevyvíjí,“říká reprezenta­ční manažer. „Šampionát je termínově posunutý trochu dozadu (začíná 10. května), můžeme počkat na hráče z play off po prvním nebo i druhém kole. Mužstvo se dá finálně složit až těsně před turnajem.“

Na hraně postupu se nyní pohybuje Buffalo, v jehož dresu se víc očekává od Vladimíra Sobotky (3+4, 40 z.). Oproti číslům z minulé sezony zaostává i důrazný centr Dallasu Radek Faksa (loni +21, nyní -10). O stabilní flek bojují útočníci Dmitrij Jaškin (Washington), Martin Frk (Detroit) či Tomáš Hyka (Vegas). Po loňské vyvedené premiérové sezoně se z Chicaga na farmu pakoval bek Jan Rutta.

Hluboko pod možnostmi z Čechů, kteří pravidelně střádají starty v NHL, hraje Pavel Zacha. „Je to vynikající hokejista. Pořád je mladý, ale čekal jsem, že zažije průlomovou sezonu, kdy dá 20 gólů a udělá 50 bodů. 7+2 je fakt málo, sám z toho musí být zklamaný,“říká Nedvěd o urostlém centrovi New Jersey.

Už třetí sezonu v Columbusu opakovaně válčí o stabilní zařazení do sestavy útočník Lukáš Sedlák. Marný boj se zdravím zase povětšinou vedou centr Dallasu Martin Hanzal nebo gólman Michal Neuvirth z Philadelph­ie. NHL se netýká Martina Nečase, který po úvodních sedmi zápasech musel na farmu.

Celkově do aktuálního ročníku NHL zasáhlo 37 Čechů. „Se všemi, se kterými jsem se bavil, mají chuť reprezento­vat,“ujišťuje Nedvěd, jenž při novoroční cestě plánuje očíhnout duely Philadelph­ie, Bostonu, Rangers, Washington­u, Chicaga či New Jersey. Branky a nahrávky: 3. V. Hübl (F. Lukeš) - 3. Koukal (Smoleňák, Cibulskis), 53. Smoleňák (Koukal, Zámorský). Rozhodčí: Hradil, Bejček - Komárek, Lučan. Vyloučení: 4:2. Bez využití: Diváků: 4 623. Třetiny: 1:1, 0:0, 0:1. Branky a nahrávky: 4. Zaťovič (O. Němec, Baranka), 6. Štencel (L. Čermák), 10. P. Holík (Mueller) - 32. T. Mikúš (J. Černý, Roman Vlach). Rozhodčí: Hribik, Kubičík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváků: 7 700 (vyprodáno). Třetiny: 3:0, 0:1, 0:0. Branky a nahrávky: 17. L. Krenželok (J. Vlach, Ordoš), 18. L. Hudáček (Birner), 30. Ševc (T. Hanousek, L. Hudáček), 36. Birner (M. Kvapil), 60. Šmíd (P. Jelínek) - 47. J. Galvas (Ostřížek). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváků: 5 575. Třetiny: 2:0, 2:0, 1:1. Branky a nahrávky: 3. Perret (Eklund), 49. Machala (Daniel Voženílek, Ihnacak) - 15. Raška (Klhůfek), 36. Jank (V. Růžička ml., Flemming), rozhodujíc­í nájezd V. Růžička. Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Kika - D. Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 7:6, navíc Tomica (Chomutov) 10 minut. Využití: 1:2. Diváků: 6 465. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0. Branky a nahrávky: 8. Kevin Klíma (Sill, Košťálek), 8. Pech (Kumstát), 53. A. Kudrna (Blain, P. Vrána) - 37. Fořt (Kubiš, J. Ondráček), 59. Lakatoš (D. Nosek). Rozhodčí: Šír, Horák - J. Frodl, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváků: 7 236. Třetiny: 2:0, 0:1, 1:1.