Vysoká hra o Huawei

Česko v centru událostí

Dnes Prague Edition - - Přední strana - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Desetimilionové Česko se ocitlo v centru špionážní hry dvou největších ekonomik světa, které v součtu mají na 1,7 miliardy obyvatel. Frontová linie sporu o to, zda technologický gigant Huawei a další čínská firma ZTE šmírují pro čínskou vládu, dosud vedla mezi Čínou a USA s jejich nejbližšími spojenci.

Předvánoční veřejné varování českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) před tím, aby výrobky Huawei používaly státní instituce, však spustilo dominový efekt, který z Česka udělal jedno z ohnisek globální hry.

Včera polská civilní kontrarozvědka ABW ředitele tamní pobočky Huawei rovnou kvůli podezření ze špionáže zatkla. Prohledávala i kanceláře čínského giganta.

I české pobočce šéfuje Polák Radoslaw Kedzia. K zásahu se vyjádřit nechtěl.

„Společnost Huawei dodržuje a uplatňuje zákony a předpisy v zemích, ve kterých působí, a zároveň to stejné požaduje po všech svých zaměstnancích,“uvedla v prohlášení firma Huawei.

Druhý největší světový výrobce telefonů založený někdejším důstojníkem čínské armády Žen Čeng-fejem tak v Evropě, která je jeho nejdůležitějším zahraničním trhem, čelí rostoucímu problému. Rozplývá se mu zejména záměr budovat zde superrychlé mobilní sítě páté generace, přes které by časem měla téci všechna data.

Globální hra o biliony se silně promítá do české politiky. Polský zásah přišel jen pár hodin potom, co prezident Miloš Zeman za dle něj důkazy nepodložený postup proti Huawei tvrdě kritizoval své vlastní bezpečnostní složky. A to nejenom šéfa NÚKIB Dušana Navrátila. Do děje vtáhl i ředitele kontrarozvědky BIS Michala Koudelku, na jehož odvolání už dlouho tlačí.

„Čína připravuje odvetná opatření,“dodal Zeman. Ta by se podle něj mohla nejvíce dotknout automobilky Škoda, která připravuje v Číně rozsáhlé investice, a společnosti PPF Petra Kellnera.

K nejbohatšímu Čechovi Kellnerovi má Zeman blízko. Už v roce 2014 ho vzal na setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a zpět se prezident dokonce vracel letadlem PPF. Kellner má v Číně zásadní zájmy. Jeho skupina Home Credit tam rozpůjčovala už více než 300 miliard korun. A mobilní operátor O2, jejž Kellner vlastní, uzavřel s Huawei memorandum o budování sítí. Hrad zase výměnou za propagaci Huawei dle smlouvy dostává mobilní telefony.

Z jakých informací Zeman vychází, ale není jasné. České tajné služby o jakékoliv hrozbě sankcí dle několika zdrojů MF DNES nic nevědí. A Zemanovy hrozby nepřímo popřel i premiér Andrej Babiš (ANO). „Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením,“uvedl Babiš po jednání vlády.

Miloš Zeman

Čína podle něj připravuje odvetná opatření.

Donald Trump

Zvažuje zákaz používání techniky od Huawei a ZTE v USA.

Škoda Auto navíc paří německému koncernu Volkswagen. Čínskou odvetu vůči ní si tak jde jen těžko představit. Němci jsou totiž v postupu proti Huawei výrazně zdrženlivější i přes tlak USA, aby Číňany z důležitých zakázek vyloučili. Před Vánocemi šéf německé obdoby NÚKIB konstatoval, že proti čínské firmě není dostatek důkazů. A Deutsche Telekom v podobném čase oznámil spuštění sítě páté generace za použití technologie Huawei. A to paradoxně právě v Polsku.

Na opačné straně stojí představitelé takzvaných Five Eyes, tedy států, jejichž tajné služby úzce spolupracují. Proti Huawei ostře vystoupily krom USA i Austrálie, Nový Zéland, Velká Británie a Kanada. Ta dokonce na žádost USA v prosinci zatkla přímo finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou, která je dcerou jejího zakladatele. Viní ji z porušování sankcí proti Íránu.

A Česko se k razantnímu a hlavně hlasitému postupu proti asijskému gigantovi začalo přiklánět také. Premiér Babiš přitom z drobnohledu, pod jakým se kroky České republiky dostaly, nadšený není. Na straně jedné sklízí pochvaly západu, ovšem zároveň těžkou nevoli svého zásadního politického spojence Zemana.

Premiér sice nejprve šéfa NÚKIB Navrátila před Vánocemi kritizoval s tím, že jeho úřad situaci nezvládl a varování vydal příliš uspěchaně bez právní analýzy dopadů. Tento týden však vláda schválila, aby na 160 vládních úřadů i soukromých podniků, které spravují takzvanou kritickou infrastrukturu, prozkoumalo, jaká rizika Huawei představuje. NÚKIB zároveň vydal metodiku, podle které mohou veřejné instituce Huawei kvůli bezpečnostnímu riziku z veřejných zakázek vyloučit.

Jaké důkazy pro restrikce vůči čínské firmě má, jde přitom zjistit jen obtížně. Informace jsou utajené. „Čínské zákony vyžadují od soukromých společností působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“veřejně argumentoval šéf NÚKIB Navrátil.

Předložené doklady o přímo toxické činnosti Huawei po světě jsou podle zainteresovaných zákonodárců navzdory tvrzení Zemana dostatečné. „Jsou tam konkrétní důkazy nekalé činnosti,“uvedl například místopředseda sněmovní komise pro kontrolu NÚKIB Ondřej Profant (Piráti).

Veřejně známý je případ sídla Africké unie, které Čína dala Afričanům jako dar. Později ovšem vyšlo najevo, že Číňané pět let vysávali data z budovy, kterou sami postavili. Dodavatelem technologie byla tehdy společnost Huawei. Čína ale jakékoliv nekalé praktiky odmítla.

Experti varují nejen před možnou špionáží, ale i před tím, že by Číňané mohli klíčovou českou infrastrukturu vypnout. To by mohlo být fatální.

Přetahovaná o Česko

O to, na jakou stranu se Česká republika postaví, se přitom už mezi loňskými vánočními svátky začala přetahovat Čína s USA. Čínský velvyslanec Čang Ťien-min se s premiérem Babišem sešel v Průhonicích. O schůzce pak ambasador zcela nečekaně informoval na Facebooku. Mimo jiné Číňané napsali, že varování před čínskými technologiemi se „nezakládá na skutečnosti“a že „čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb“.

Babiš ovšem takový popis průběhu schůzky o několik dnů později označil za lež. Premiér se nicméně minulý týden sešel také s druhou stranou sporu – americkým velvyslancem Stephenem Kingem. Tentokrát bez veřejné prezentace a s tím, že americká vláda jej za rázný postup proti Huawei pochválila. Sám Babiš schůzku nekomentoval.

Zeman tak zatím se svým výstupem proti státním bezpečnostním složkám narazil. Kauzu tak využil alespoň k dalšímu útoku na šéfa

BIS Michala Koudelku.

Dle zdrojů MF DNES prezident dlouhodobě tlačí na jeho odvolání.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.