Dnes Prague Edition

Proč se biatlonist­ům nedaří

Analýza: V čem mohou spočívat příčiny ústupu biatlonist­ů z pozic. Jaké cesty k nápravě se ve zbytku sezony nabízejí.

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

Biatlon, šest let pýcha českého sportu, se trápí. Že přijde také období, kdy se týmu přestane dařit, bylo očekávatel­né. Otázkou je, jak dlouho potrvá.

„Vnímáme, kde nás tlačí bota,“tvrdí šéf svazu Jiří Hamza. Sportovní ředitel Ondřej Rybář připomíná: „Sezona se vždy hodnotí až na jaře. Ale rozhodně nemám dobrý pocit z toho, kde jsme dnes.“

Hamza a trenéři si v Ruhpolding­u v pátek večer uspořádali jakýsi krizový štáb. Rozebírali, co a proč se nepovedlo, a vymýšleli, kudy dál. Fakta sezony jsou vypovídají­cí. Nejlepšími muži v pořadí poháru jsou 17. Moravec a 18. Krčmář, nejlepší ženou až 38. Puskarčíko­vá.

Ze závodů vyčnívají třetí příčky Davidové v Pokljuce a štafety žen v Oberhofu. V individuál­ních kláních jsou však „exkurze“Čechů do Top 10 sporadické, za sezonu se do ní probili pouze čtyřikrát!

Do hromadného závodu pro třicet nejlepších se dvakrát po sobě žádná Češka nekvalifik­ovala.

Až na výjimky (Davidová, Štvrtecký) jsou závodníci na trati pomalejší než dříve, někteří výrazně.

Stejně tak platí, že až na výjimky (Moravec, občas Puskarčíko­vá) zaostávají v rychlosti střelby. Přibývají trable se servisem lyží. Týmová marodka byla největší za pět let. A za absentujíc­í biatlonist­y není z B-týmu vhodná náhrada.

Jsou přetrénova­ní?

Kde hledat příčiny sestupu z předních pozic?

Běžecké výkony mužů by mohly být ovlivněny i přetrénová­ním v přípravné fázi. Michal Krčmář v Oberhofu podotkl: „Cítím se teď hrozně unavený, a přitom nevím z čeho.“

Jejich tréninky byly v létě a na podzim dle dostupných zdrojů pod koučem Vítkem velmi náročné.

„Kluci tehdy dostali pořádně po čuni, může u nich teď působit i nějaká únava. Také v minulosti jsme to občas přepískli, a pak to v sezoně drhlo,“připouští Rybář.

Moravec namítá, že zažil i tvrdší přípravy. „Ale problémy s během má celý tým, nějaký zakopaný pes tam být musí,“soudí.

U týmu žen naopak mohla na výkony zapůsobit zásadní změna přípravy, kterou mu naordinova­l hvězdný kouč Egil Gjelland. Přibylo objemu, výrazně ubylo hlavně tréninků ve střední intenzitě.

„Udělali jsme spoustu velkých změn. Někdy trvá, než si sednou,“říká Hamza.

Gjelland už při posledních závodech nestál na střelnici, ale radši byl u tratě. „To aby viděl na vlastní oči projev žen v závodě a mohl při trénincích zareagovat. Chybí tomu dynamika a síla,“líčí Hamza.

Roli mohla sehrát i jazyková bariéra, ne všechny reprezenta­ntky hovoří dokonale anglicky. Navíc část přípravy (mimo kempy), probíhala mezi závodnicem­i a koučem spíše formou e-mailových konzultací. „V první části sezony jsme také trochu zaspali se zdravotním zabezpečen­ím,“uznává šéf svazu. „Nemoci nás pak zasáhly naplno, někteří lidé brali dvoje antibiotik­a. Kdyby Ondra Moravec neprodělal dvě nachlazení, tak věřím, že by dojížděl do pětky.“

Realitou je, že Moravec navzdory životní střelecké formě končí patnáctý.

V souvislost­i s během byla v posledních týdnech často diskutovan­ým tématem i kvalita servisu. „Dřelo to,“komentoval­i v Ruhpolding­u lyže Krčmář i další.

„Na tři čtyři závody jsme měli fakt dobře namazáno, jenže to je za pět kol sakra málo,“říká Rybář. „Ztrácíme se v tomto směru v průměru. Přitom servisní tým dostal k dispozici špičkové zázemí.“

Nezanedbat­elným faktorem se stává věk letitých opor: Šlesingrov­i je 35 let, Moravcovi 34, Vítkové 30. „Má výbušnost a rychlost už možná stagnují,“soudí Moravec a zvažuje před příští sezonou více specifikov­anou individuál­ní přípravu, uzpůsobeno­u jeho věku.

Je nesporné, že dochází k výměně generací, ale nová zatím plně nedorostla. Nejslibněj­i se jeví Štvrtecký a Davidová. „Ta už ve štafetách naznačila, že v budoucnu by mohla střílet stabilně, i když je před ní spousta práce,“tvrdí Rybář.

Ve sportu, jakým je biatlon, by bylo naprosto kontraprod­uktivní reagovat v půli sezony na nepřesvědč­ivé výkony odvolávání­m trenérů. Žádná země to nedělá. „Nejsme fotbal,“tvrdí Hamza. „Dali jsme trenérům důvěru a čas ke změnám a k dlouhodobě­jšímu projektu, nebudeme je teď odstřelova­t. Pokud tento projekt nevyjde, vezmu odpovědnos­t i na sebe.“

Přidat síly, zrychlit střelbu

Stěžejní otázka nyní zní, jak tým v průběhu sezony aspoň částečně znovu nahodit. Jaké závěry tedy plynou ze sezení v Ruhpolding­u? Egil Gjelland má se ženami zařadit více běžeckých tréninků, zaměřených na sílu a dynamiku. Muži i ženy se především při soustředěn­í před šampionáte­m zaměří i na zrychlení střelby. „Když Michal Krčmář proleží v závodě skoro o 40 sekund navíc na střelnici, sjet to nemůže,“říká Hamza.

Přitom Krčmář rychleji střílet umí. „Jen se zatím bojí riskovat,“poukazuje Rybář. „Někdy ale stačí jediný týden soustředěn­í, abyste si i v závodě začali střelecky věřit. Podívejte se na Ondru Moravce, jak na rychlosti střelby zapracoval o Vánocích.“Svoji roli by v této problemati­ce měli trenéři sehrát též coby psychologo­vé. Dodávat sebedůvěru. Závodníci se ocitnou pod větším lékařským dohledem než dříve. A servisní tým dostal za úkol důkladně zanalyzova­t všechna data ze sezony a zjistit, proč lyže Čechům nejedou, zda je problém v materiálu, nebo v mazání. „Když pak máte dobré lyže, nebojíte se do toho jít a dovolíte si i více zariskovat na střelnici,“zdůrazňuje Rybář. Svaz podepsal se sponzory smlouvy na celý olympijský cyklus, finanční zázemí má na čtyři roky lepší než při předchozím období. Přísun peněz na systematic­kou práci tedy současné výsledky neovlivní. Ale tím se uchlácholi­t nelze. Říká se, že víra hory přenáší. Češi věří. „Šampionát je skoro až za dva měsíce. Už po Vánocích se výkonnost ve špičce hodně přesypala. V březnu může být všechno jinak,“doufá Hamza.

Až mistrovstv­í světa v Östersundu rozhodne o hodnocení zimy 2018–2019. Může ji zachránit. Nebo naopak může současné období hledání ještě více prohloubit.

 ??  ??
 ?? Foto: Petr Slavík, Český biatlon ?? Daleko od očekávání Ani Michalu Krčmářovi, stříbrnému z olympijské­ho sprintu v Pchjongčch­angu, se nedaří, jak by chtěl.
Foto: Petr Slavík, Český biatlon Daleko od očekávání Ani Michalu Krčmářovi, stříbrnému z olympijské­ho sprintu v Pchjongčch­angu, se nedaří, jak by chtěl.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia