Dnes Prague Edition

Výtržnosti, bouračky i úplatky

Sněmovna za dobu své existence nevydala policii ke stíhání každého třetího poslance.

- Lada Režňáková Benedikt Lederer

Problemati­cké řízení auta, urážlivé výroky a úplatky byly nejčastějš­ími důvody, proč vyšetřovat­elé žádali od roku 1993 Sněmovnu o vydání poslanců s imunitou k trestnímu stíhání. Zákonodárc­i vyhověli dvěma třetinám žádostí.

Jejich ochota vydat své kolegy se měnila. Zatímco v devadesátý­ch letech vyšli vstříc vyšetřovat­elům v polovině případů, od roku 2002 až do roku 2017 naopak dolní komora parlamentu vydala většinu poslanců. A od posledních voleb se přístup opět do jisté míry mění.

Poslední žádost o vydání, kterou poslanci dostali od policie na stůl, se týkala člena SPD Miloslava Roznera. Ten se za rok ve funkci blýskl hned dvěma výroky – o zabrušován­í a vybrušován­í a také o táboře v Letech. Zatímco za první si vysloužil spíše vtipné poznámky na svou osobu, za slova o táboře na něj bylo podáno trestní oznámení.

Za 26 let rozhodoval­a Sněmovna o 45 žádostech policie o vydání poslance. V některých případech se spor přelil přes jedno volební období, a proto museli zákonodárc­i rozhodovat znovu.

Urážky Romů i Opencard

Například v roce 1997 policie žádala o vydání republikán­a Josefa Krejsy hned kvůli dvěma různým kauzám; kvůli jeho článkům s protiromsk­ou tematikou a za výtržnictv­í, když s dalším republikán­ským poslancem, Rudolfem Šmucerem, rozkopal na česko-německém pietním aktu věnce a údajně napadl přítomné. Oba byli vydáni.

Až v posledním volebním období se poměr vydávání poslanců ke stíhání změnil. Od roku 2017, kdy byl premiérem poprvé jmenován Andrej Babiš (ANO), bylo z pěti žádostí vyhověno dvěma. Vydáni byli Babiš a místopředs­eda ANO Jaroslav Faltýnek, oba kvůli kauze Čapí hnízdo.

U dalších tří žádostí už poslanci odmítli zbavit své kolegy imunity. Trestně stíhat se tak nyní nedá kvůli kauze Opencard pražský exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), jehož Sněmovna ještě v minulém volebním období vydala.

Ochrana zůstala také Pavlu Růžičkovi (ANO), který čelí podezření, že s dalšími zastupitel­i Postoloprt prodal nevýhodně dům soukromník­ovi, a komunistic­kému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který byl stíhán kvůli svým výrokům na adresu kandidáta na prezidenta Michala Horáčka.

Od bouraček k penězům

Důvody, proč policisté žádali o vydání poslanců, se během zhruba čtvrtstole­tí změnily. V devadesátý­ch letech a na začátku nového století byli politici stíháni zejména kvůli výtržnictv­í, dopravním nehodám, které zavinili, a kvůli svému vyjadřován­í. To se týkalo zejména republikán­ů Miroslava Sládka, kteří nejvíce stavěli na protiromsk­ých a protiněmec­kých tématech.

Příkladem může být kauza Jana Vika, o kterého si policie zažádala kvůli podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislost­i s rozšiřován­ím provokační­ch letáků. O jeho vydání hlasovala Poslanecká sněmovna v prvním volebním období, v novém složení pak i ve druhém, ve kterém byl Vik znovuzvole­n. Podruhé jej však Sněmovna nevydala.

Po roce 2000 už byli poslanci spíše než za automobilo­vé nehody stíháni kvůli úplatkům, zneužití pravomoci úřední osoby nebo dotační podvod. Kuriózním případem je kauza politika Otto Chaloupky, o kterého žádala policie v souvislost­i s přijetím úplatku. Politik byl původně podezřelý z toho, že vybíral část platu svého asistenta Vratislava Vařejky, policie pak následně začala pracovat s verzí, že naopak Vařejka Chaloupku uplácel, aby tak mohl nadále zůstávat na svém asistentsk­ém místě.

Rekordmani v počtu žádostí

Největší počet žádostí o vydání se týkal politiků s politickou příslušnos­tí k Občanské demokratic­ké straně. Jednalo se celkem o osm žádostí. O dvě méně si „vysloužila“Sládkova republikán­ská strana, která se však v Poslanecké sněmovně oproti ODS „ohřála“pouze dvě volební období, od roku 1993 do roku 1998. Strana byla známá svými výpady proti Romům a jiným minoritám na našem území.

Ve výčtu politiků, o které v minulosti projevila zájem policie, se objevuje také ČSSD, která společně se sládkovci sdílí „stříbrné“místo. Zajímavý je také nemalý počet poslanců za Věci veřejné, o které si policie řekla. Během jednoho jediného volebního období musela Poslanecká sněmovna řešit vydání čtyř politiků z této strany, která před volbami velmi brojila proti korupci.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia