Shutdown aneb zvláštnosti americké demokracie
Spojené státy se často uvádějí jako příklad 250 let dobře fungující demokracie. Já třeba při výkladu Listiny základních práv a svobod rád připomínám, že principy Velké francouzské revoluce se začaly v praxi naplňovat díky emigrantům z Francie, kteří přicházeli bojovat proti Angličanům ve válce o americkou nezávislost, právě v Americe dříve než v zemi, kde se volnost, rovnost a bratrství narodily – ve Francii. Americká demokracie se liší od té naší častějším využíváním institutu přímých voleb a prokazuje funkčnost až do dnešních dnů.
Nic však není dokonalé, což platí i tady. Nepochopitelným příkladem, určitě nikoliv hodným následování, je takzvaný shutdown, což znamená situaci, že americký Kongres neschválí státní rozpočet na příští rok. Nedohodl se prostě na dalším financování vládních úřadů, a americká administrativa tak nemůže platit svoje výdaje.
Prakticky to teď znamená, že desetitisíce úředníků a zaměstnanců různých státních institucí buď zůstávají doma, nebo i nadále pracují, ale nedostávají plat. Není ho z čeho platit, protože nebyl schválen rozpočet. Spoustu institucí tak byla rovnou zavřena a čeká se, až se spolu Sněmovna reprezentantů a Senát domluví. Je to podivné, ale v USA prostě neznají něco jako rozpočtové provizorium.
Pokud totiž v Česku není schválen rozpočet na příští rok, dochází od 1. ledna k hospodaření státu podle rozpočtového provizoria, kdy se celkové výdaje zmrazí na úrovni předchozího roku. Stát nemůže uvolňovat peníze na nové investice, ale provoz státu je plně zajištěn. V České republice se tak stalo už několikrát a bez zásadnějšího negativního vlivu. Totéž se děje na úrovni obcí a krajů, když třeba nové vedení radnic nestačí po podzimních volbách připravit rozpočet. Žádné úřady se však zavírat nemusí a jejich zaměstnanci dostávají samozřejmě normální mzdu.
Ve Spojených státech znamená shutdown ekonomický kolaps a je dost jedno, jestli to je kvůli demokratům, či republikánům. Kdyby USA měly rozpočtové provizorium jako skoro všechny evropské státy, žádný problém by neexistoval. Proč ho USA dávno nezavedly? Americká demokracie má prostě svoje zvláštnosti.