Po stopách ztracených moří
Od Prahy po Plzeň se rozkládá území, kde by měl vzniknout národní Geopark Barrandien. Projekt má podporu Středočeského i Plzeňského kraje. Do budoucna má ambice být Globálním geoparkem UNESCO.
Dva národní geoparky by letos mohly vzniknout v České republice. Prvním z nich je Geopark Královská Šumava, druhým pak Geopark Barrandien. Má podtitul Cesta po dnech ztracených moří v srdci Evropy. Rozkládá se mezi Prahou, Příbramí, Plzní a Rakovníkem, na ploše více než čtyři tisíce kilometrů čtverečních.
Smyslem vyhlášení geoparků není ochrana přírody a krajiny, jako je u národních parků. Geopark zahrnuje lokality zvláštního geologického významu, ale i historické a kulturní prvky a jedním z jeho hlavních cílů je podpora cestovního ruchu.
Na území Barrandienu se nacházejí například pozůstatky sedimentace prvohor, ale i mnoho přírodních a historických památek. Podle Luboše Gardoně, manažera Ekologického centra Orlov, které je jedním z předkladatelů projektu, se jedná z celoevropského pohledu o unikátní prostor.
„Na sto kilometrech mezi Plzní a Prahou se odehrává období tisíců milionů let vzniku Země. Nebyly tu žádné výrony magmatu, takže prvohorní usazeniny, od kambria až po karbon, tu na sobě leží a dávají nám obrázek o tom, co se tu kdysi stalo,“říká Gardoň a dodává: „Jsou zde keltská opida, hrady a zámky. Dvě třetiny míst z Českých bájí a pověstí najdeme právě tady.“Barrandien tak nabízí přes 70 lokalit, muzeí, expozic, skanzeny a mnoho dalších aktivit. Ty je potřeba jednotně koordinovat a propagovat.
Geopark Barrandien bude seznamovat nejen s geologickými zvláštnostmi území, ale také aktivně podpoří cestovní ruch a napomůže rozvoji celého regionu. Představená koncepce obsahuje kromě geologické části i informace ze zoologie, botaniky, archeologie, kultury a historie. „Podobně jako v Zemanově Cestě do pravěku zde budou moci návštěvníci projít různá období vzniku naší planety,“přibližuje Gordoň s tím, že pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky.
Šance pro podnikatele
Geopark nebude mít žádná omezující pravidla pro výstavbu nebo hospodářskou činnost, jako je to v případě přírodních parků. Podle Gardoně by lepší propagace oblasti měla vést k většímu zájmu ze strany tuzemských i zahraničních turistů a tím také ke zvýšení ubytovacích kapacit i možností stravování a dalších služeb pro turisty. „Je to příležitost pro regionální podnikatele, například malé pekárny, pivovary i další,“uvádí manažer Ekologického centra Orlov s tím, že projekt počítá rovněž se zapojením místních škol.
Celé území, které proslavil francouzský vědec Joachim Barrande (1799–1883), jenž se věnoval paleontologickému výzkumu středních Čech, bude rozděleno do pěti částí. V nich vzniknou turistická centra, takzvané geopointy, tedy informační kiosky nabízející interaktivní mobilní aplikaci související s prezentací geoparku.
Projekt má podporu Středočeského a Plzeňského kraje, v jednání je partnerství s Hlavním městem Prahou. „Věříme, že Ekologické centrum Orlov společně s námi a dalšími podporovateli přispěje k zachování přírodního i kulturního bohatství Barrandienu,“konstatuje náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). S celým projektem Geoparku Barrandien se může veřejnost seznámit například na únorovém mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze.
Geopark je už vousatá idea
Myšlenka na vznik geoparku, tehdy ještě pod názvem Geopark Joachima Barranda, není zcela nová. Poprvé s ní už na počátku tohoto století přišla skupina geologů, paleontologů, přírodovědců a příznivců Českého krasu. Jejich myšlenku rozpracovala obecně prospěšná společnost Agentura Koniklec. Ta připravila projekty geoparku a dlouhodobě podnikala kroky k jeho propagaci. V roce 2012 byl geopark oficiálně vyhlášen kandidátem a začala pětiletá lhůta pro vyhlášení národního geoparku. V říjnu roku 2016 převzala odpovědnost za přípravu geoparku Společnost Národního muzea. V květnu 2017 byl Radě národních geoparků předložen návrh na vznik. Byl však zamítnut kvůli absenci silného nositele projektu. Tím byla kandidatura Geoparku Joachima Barranda ukončena.
Na podzim 2017 byl na žádost Středočeského kraje prezentován nový projekt zaměřený na větší území celého Barrandienu. Vrací se k ambiciózní variantě původně uvažované už o deset let dříve.
Nová kandidatura byla v srpnu 2018 schválena Radou národních geoparků. O případném jmenování rada rozhodne letos. „Když geopark, tak který jiný než Barrandien,“podporuje myšlenku Petera.