Dnes Prague Edition

Tvrdší tresty pro řidiče

Nový bodový systém přináší velké změny

- Jakub Pokorný reportér MF DNES

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu bodového systému s přísnějším­i sankcemi.

Vlastně jde o druhý pokus téhož ministra. Ministr dopravy představil první verzi v roce 2016, jenže zapadla, protože už se blížily volby. Tehdy proslula hlavně drakonický­mi pokutami až sto tisíc korun.

Sazby nabobtnaly na sto tisíc korun hlavně proto, že v případě, kdy řidič spáchal přestupek a ještě přitom způsobil dopravní nehodu, tak se sazba zdvojnásob­ila. Pozor, přísná klauzule o dvojnásobk­u v případě způsobení nehody v návrhu zůstává i nyní.

MF DNES přináší poprvé hotovou bodovou tabulku, ve které se některé změny a úpravy dělaly ještě v pátek. „Chceme razantně zasáhnout proti pirátům silnic a soustředit se na přestupky, které jsou nejčastějš­ími příčinami dopravních nehod s tragickými následky,“obhajuje své přísné sankce ministr Ťok.

Nový přestupek

Největší rozruch asi vyvolá nový čtyřbodový přestupek „nedodržení bezpečné vzdálenost­i“.

Přestupku se dopustí řidič náklaďáku, který se při rychlosti 80 km/h a vyšší přiblíží k autu před sebou na méně než 50 metrů, a na méně než 30 metrů, pokud jede v osobním voze. Osobní auta mají podmínky méně přísné, protože rychleji zabrzdí.

O pokutě za tento přestupek se experti ministerst­va dopravy dohadovali dokonce až do včerejška. Původně byla v návrhu dokonce rozdílná sazba pokut pro kamiony a osobní auta, což ale neprošlo.

Nakonec bude sankce za nedodržení bezpečného odstupu činit čtyři až 10 tisíc korun.

Legislativ­ci ministerst­va dopravy si mimochodem k tabulce poznamenal­i komentář, že doporučený odstup dvě vteřiny nedodržuje mimo obec 30 procent řidičů.

5 000 korun blokově bez milosti

A dále, budou jen dva druhy sazeb – 4 a 6 bodů. Řidič se tak logicky vyboduje buď po dvou, či třech přestupcíc­h. Když totiž byly přestupky za sedm bodů a někdo pak získal třináct, už to nehrálo žádnou roli.

Za řízení pod vlivem alkoholu bude uděleno šest bodů místo sedmi. Naopak za držení telefonu za jízdy připíše úřad řidiči na konto nově čtyři body místo dvou.

To je záměr. Mnoho loňských vážných nehod zavinila nepozornos­t. Řidiči se věnovali mobilu, a ne volantu.

Novinkou jsou také pevné sazby pokut. Třeba právě telefonová­ní nepůjde „ukecat“. Na místě bude následovat bez milosti pokuta 2 500 korun místo dnešního „do tisíce“.

Ještě vyšší jsou pevné sazby za zakázané předjížděn­í a jízdu na červenou. Navrženo je pět tisíc korun na místě. Totéž se týká řidiče, který vjede na koleje na červenou.

Ťokovu reformu jako první dostanou na stůl ministři a pak poslanci. Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD určitě Ťokovi házet klacky pod nohy nebude, i když se detailně chce vyjádřit až k „oficiální verzi“nového bodového systému.

Chceme razantně zasáhnout proti pirátům silnic.

„Já bych se zaměřil na konání, které přímo ohrožuje život. Tam stojí za to postihy zpřísnit – za nezastaven­í na stopce, jízdu na červenou, alkohol, ale i drogy,“řekl před pár dny v rozhovoru Hamáček.

Podobně i pirát Ondřej Polanský, místopředs­eda dopravního podvýboru, nový bodový systém jako celek podporuje. Bude však každý paragraf pečlivě vážit, jestli konkrétní navržená pokuta není příliš extrémní. „Třeba pevná pokuta za držení telefonu za jízdy 2 500 korun mi přijde jako rozumná,“uvedl Polanský.

Návrh nového bodového systému vznikal podle informací MF DNES za účasti dopravní policie, takže ani ta by mu neměla příliš oponovat. „Na přípravě tohoto materiálu jsme se v rámci našich jednání s ministerst­vem dopravy podíleli,“potvrdil včera šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Ředitel neziskové organizace Tým silniční bezpečnost­i Jan Polák se domnívá, že by už samotný bodový systém měl nějak zohlednit, že hodně nehod zaviní mladí a začínající řidiči. Ale třeba zpřísnění pokut za telefonová­ní schvaluje i on.

Další nezávislý expert, Roman Budský z platformy Vize nula, zase chválí nápad bodový systém zjednoduši­t. „Český bodový systém je hodně složitý a žádný expert vám z hlavy neřekne, kolik je za co bodů, natož laik,“míní Budský. Pokud jde o nedodržení bezpečné vzdálenost­i, navrhuje německý přístup. V Německu musí mít řidič odstup rovnající se polovině údaje na tachometru. Když tedy jede stovkou, má být 50 metrů za autem před sebou. „Německá policie to kontroluje snadno. Má na silnicích pevně nainstalov­ané měřiče,“vysvětluje Budský.

Zapomenutý doklad nezabíjí

Ťokův návrh nepřináší jen zpřísnění. Ministerst­vo vyhodnotil­o tři méně závažné přestupky, kde se sníží alespoň hodnota pokuty na místě. Za špatné parkování, nerozsvíce­né auto a zapomenuté doklady může nyní policista udělit až 2 000 korun, což by se podle návrhu snížilo maximálně na 1 500.

Také bodová sankce bude někde mírnější. Za „ujetí od nehody“se bodové ohodnocení snižuje ze 7 bodů na 4, ale může padnout pokuta až 25 tisíc korun, takže nejde o žádnou velkou útěchu.

Překročení rychlosti pak bude bodované, teprve až když člověk pojede o 30 km/h více, než je povoleno mimo obec, a o 20 km/h v obci. To je výrazná změna. Dnes se udělují dva body někdy už za překročení rychlosti o 10 kilometrů v hodině.

Ťok předkládá nový bodový systém v tuto dobu i proto, že statistika dopravních nehod se nevyvíjí dobře. V roce 2018 zemřelo na silnicích o 63 osob víc než v roce předchozím.

A materiál ministerst­va dopravy obsahuje ještě jednu zajímavou kapitolu – srovnání se zahraničím. Z něj vyplývá, že navržené pokuty už budou na úrovni západních států, ale přitom nejsou extrémní.

Třeba právě telefonová­ní – český návrh počítá s pokutou 2 500 korun na místě. Slováci a Rakušané mají ve svých zemích tento přestupek „levnější“, maximum je v přepočtu 1 530 korun (Slovensko) a 1 900 korun (Rakousko). Naopak italské úrovně pokut, které začínají na sazbě v přepočtu 4 130 korun, Česko nedosáhne. Také za jízdu v opilosti jsou na Západě horní sazby vyšší – ve Francii až 230 tisíc korun.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia