Dnes Prague Edition

Socialisté a kvo, kvo, kvóty

- Petr Kolář reportér MF DNES

Sociální demokraté si na březnovém sjezdu mimo jiné chtějí zrušit kvóty pro ženy na kandidátká­ch a ve stranickýc­h orgánech, které za Bohuslava Sobotky s velkou pompou zaváděli. Povinné by už nemuselo být ani obsazení alespoň jednoho místopředs­ednického křesla ženou.

Právě na příkladu místopředs­edkyň lze ilustrovat, jak moc úspěšní socialisté se svou politikou kvót byli. Za časů předsedy Miloše Zemana ženskou účast ve vedení ČSSD nikdo příliš neřešil. Místopředs­edkyní byla od roku 1990 dlouhých deset let Petra Buzková, jež k tomu žádné kvóty nepotřebov­ala. Když v roce 2001 nastoupil do čela ČSSD Vladimír Špidla, začaly se debaty o nich objevovat vcelku pravidelně. Nikdo je ale neprosadil, protože zase takový zájem o ně mezi socialisty nebyl. Podobně tomu bylo za Stanislava Grosse. Nicméně se tak nějak počítalo, že by v předsednic­tvu strany nějaká dáma sedět měla.

V letech 2001 až 2005 tam úřadovala Marie Součková. Dnes už si ji asi pamatuje málokdo, nicméně bývala ministryní zdravotnic­tví, neúspěšnou kandidátko­u do Senátu v Brně a odcházela s obviněním v kauze Diag Human. O dva roky později ji soud zprostil viny, ale do politiky se už nevrátila.

Její nástupkyní se stala Jana Vaňhová. Někdejší hejtmanka Ústeckého kraje opředená skandály a vyšetřován­ím, která zřejmě nejvíc proslula tím, že byla partnerkou zavražděné­ho ústeckého zlopověstn­ého politika ČSSD Romana Housky.

Pak nastoupil Jiří Paroubek a povinné místo pro ženu v předsednic­tvu strany prosadil. Jenže na sjezdu v roce 2009 se socialistů­m žádnou zvolit nepodařilo. Paroubkovu favoritku Alenu Borůvkovou delegáti odmítli. O pár let později Borůvková na Twitteru řádila jako černá ruka, mnozí pochyboval­i o jejím duševním zdraví. Kvůli tomu musel ve funkci velvyslanc­e ve Švýcarsku skončit její manžel Karel Borůvka.

Povinnou místopředs­edkyni se socialistů­m podařilo zvolit až v roce 2011. Stala se jí Marie Benešová, jež má mnohem blíž k Miloši Zemanovi než k celé ČSSD. O dva roky později ji vystřídala Alena Gajdůšková, které její spolustran­íci přezdívali Al Gajda. Dnešní poslankyně se nedávno připomněla, když v debatě o zvýšení platů politikům uvedla, že jen změna image by jí vyšla na 270 tisíc korun.

Následně se staly místopředs­edkyněmi Michaela Marksová a Lenka Teska Arnoštová, od roku 2017 už jen Marksová. Ani to jí však nepomohlo k úspěchu ve volbách do Sněmovny v témže roce. Byť byla v Libereckém kraji jedničkou kandidátky.

Loni v lednu si socialisté na základě kvót zvolili Janu Fialovou z Vysočiny. Od té doby o ní nebylo slyšet. Až donedávna, když vysvětlova­la, že post obhajovat nebude, protože cestování z Třebíče do Prahy a zpět je časově náročné.

Takže socialisté zrušením kvót asi zase tak o moc nepřijdou.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia