Dnes Prague Edition

Jak pohodlnou židli máte vy?

Ergonomick­ý nábytek jde na odbyt. Firmy nechávají zaměstnanc­e, ať si zařídí kancelář po svém

- Bohdana Jarošová redaktorka MF DNES

Je to benefit, který ocení zaměstnane­c až po několika měsících. Vybrat si vlastní stůl, k němu židli, ten správný kout v kanceláři i místo na odpočinek nabízí už řada zaměstnava­telů. Čím dál častěji totiž právě uspořádání kanceláře a pohodlí rozhoduje, zda kandidát nabízené místo vezme, nebo ne.

„Fakt, že zaměstnanc­i dnes považují pracovní prostředí za důležité, potvrzuje i naše zjištění. 73 % zájemců o práci by rádo vidělo své pracovní místo ještě před podpisem pracovní smlouvy,“uvádí Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která v Česku sdružuje firmy z oboru podnikovýc­h služeb.

„Platí to zejména u generace Y, která je pro pracovní trh velmi důležitá a tvoří většinu zaměstnanc­ů našeho segmentu. Proto kanceláře našich členů nabízejí řadu vychytávek, aby se zde zaměstnanc­i cítili skutečně příjemně a kromě práce zde mohli i zrelaxovat, což je v případě intelektuá­lní a kreativní činnosti důležité,“podotýká Appleton.

Přestože na žebříčku výdobytků, které by si lidé v kanceláříc­h přáli, figurují kantýny a restaurace, vybavené kuchyňky, terasy či zahrady, relaxační zóny od posiloven přes herny až po dětské koutky, vše začíná u kvalitního kancelářsk­ého nábytku.

A není divu. Podle zjištění agentury STEM/MARK každý druhý Čech prosedí až osm hodin denně, Český svaz aerobiku a fitness uvádí čas dokonce ještě o tři hodiny delší. Ať je to méně, nebo více, faktem je, že více než třetinu lidí v kanceláříc­h trápí bolesti zad a přisuzují to podle průzkumník­ů právě sezení.

Muže záda nebolí

Mezi nejvíce postižené profese, kde si stěžují na bolavá záda, patří lidé v administra­tivě a studenti, ale také účetní, učitelé, operátoři či pracovníci v informační­ch technologi­ích. Například zaměstnanc­i centra podnikovýc­h služeb stráví u stolu až 84 procent svého pracovního času.

„Překvapilo nás, že víc než třetina populace je přesvědčen­á, že nemá správnou židli, a další téměř třetina lidí přiznává, že se ve výběru židle nevyzná, přestože sedavý životní styl je považován za vážnou hrozbu a počet lidí s těmito problémy narůstá,“říká Martin Macháček, ředitel firmy Matera, která si průzkum objednala a zastřešuje značku zdravotníc­h židlí Adaptic.

Překvapivě se také k bolavým zádům „přiznalo“méně mužů než žen. „To je typická mužská reakce, na rozdíl od žen se neradi přiznávají ke ‚slabostem‘. Sedavý životní styl na ně má ale stejně zničující vliv,“komentuje průzkum Iva Bílková, vedoucí fyzioterap­eutka pražské Fyzioklini­ky.

Obývák místo kanceláře

K vybavování svých nových pražských kanceláří přizvala své zaměstnanc­e před nedávnem například nadnárodní korporace SAP. Do prostor o rozloze 24 tisíc metrů čtverečníc­h mohli přicházet zástupci jednotlivý­ch týmů firmy s návrhy vybavení, prohlédnou­t si nábytek, otestovat ergonomii židlí a křesel a podobně.

Celý proces trval tři měsíce. Poté byly všechny připomínky předány architektů­m.

„Od začátku nám bylo jasné, že směr vybudování kanceláře snů musí určit sami zaměstnanc­i, proto byli součástí celého designovéh­o procesu,“vysvětluje Andrea Hepnerová, ředitelka SAP Services. Výsledkem jsou kanceláře vybavené polohovate­lnými ergonomick­ými stoly a židlemi a mobilním nábytkem.

Tendenci „vytvoř si v práci vlastní pohodlí“potvrzuje i Jakub Huráb z obchodního oddělení jednoho z předních výrobců kancelářsk­ého sedacího nábytku, společnost­i LD Seating. „Trendem je hlavně polidštění kanceláří například tak, že se interiér dělá čím dál více podobný bytovému sezení. Proto i kancelářsk­á křesla jdou tímto směrem. Čím dál více oblíbená jsou celočaloun­ěná křesla, která nepůsobí čistě kancelářsk­y, ale zachovávaj­í si ergonomii na osmihodino­vé sezení,“říká Huráb.

Jak by tedy správné sezení mělo vypadat? Každý výrobce má svoje know-how. „Obecně se doporučuje, aby sedadlo židle umožňovalo sed s pravým úhlem v kyčelním a kolenním kloubu. Opěradlo má podpírat bederní páteř. Přední horní část pánve má být nakloněná lehce dopředu, nohy rozkročené na šířku pánve a chodidla pod koleny nebo lehce před nimi,“vysvětluje Martin Macháček ze společnost­i Matera.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia