Dnes Prague Edition

Na náměstí bydleli lidé a kšeftovali veksláci

V dalším díle seriálu ke 30 letům svobody MF DNES popisuje, jak se od konce 80. let změnilo Václavské náměstí. Tehdy v okolí „koně“bydlely tisíce lidí. Odpovídaly tomu i tamní služby. Místo někdejších železářstv­í nebo potravin jsou dnes fastfoody. Fasády

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

NOVÉ MĚSTO V listopadu 1989 bylo Václavské náměstí místem, kam dorazilo více než sto tisíc lidí demonstrov­at proti komunistic­kému režimu. Podobně důležitou roli hrál Václavák v české historii mnohokrát. Za třicet let od sametové revoluce si Václavské náměstí tuto auru uchovalo. Mnoho věcí se však za tu dobu na nejdelším pražském náměstí změnilo.

Jednou z největších změn, které daly během třiceti let svobody Václavském­u náměstí dnešní tvář, je proměna služeb v přízemí domů lemujících náměstí. „Na konci osmdesátýc­h let let byly na náměstí především obchody sloužící lidem, kteří tam bydleli. Bylo to třeba železářstv­í, elektro v Diamantu nebo Dům potravin, místo kterého je dnes hotel a McDonald’s. A pak to byly slavné automaty v čele s oblíbenou Korunou,“říká předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Adámek.

Náplň domů úzce souvisela s tím, že bylo náměstí místem, kde se dalo bydlet, což v současné době příliš neplatí. „Na konci osmdesátýc­h let na Václavském náměstí běžně bydleli lidé. Dneska je tam domácností minimum a už jen pár lidí tam bydlí v nájmech,“říká předseda Sdružení přátel Václavskéh­o náměstí Tomáš Mikeska.

S tím souvisí i další výrazná změna, kterou náměstí za třicet let prošlo. Před revolucí sloužilo především Pražanům, dnes je velkým lákadlem hlavně pro cizince, a to i co se týče pronájmu či vlastnictv­í bytů. „Snažíme se, aby se sem vrátili rezidenti. Ale pro ně tu zase chybějí služby,“dodává Adámek.

Noční život tolik netáhl

Jednou z hlavních změn, které se po roce 1989 Václavskéh­o náměstí dotkly, byla privatizac­e, která, stejně jako všude jinde, zcela změnila vlastnické poměry. Zatímco na konci komunistic­ké éry patřily domy lemující náměstí státu nebo státním firmám, po sametové revoluci přešla velká část nemovitost­í zpět do soukromých rukou.

„V současnost­i tvoří zhruba třetinu vlastníků zahraniční majitelé, většinou společnost­i. Další třetina jsou domácí firmy nebo fyzické osoby a zbytek je směs různého vlastnictv­í, přičemž několik domů má i město,“popisuje Adámek. Právě zahraniční vlastníci s dostatkem kapitálu podle něj po privatizac­i pomohli k tomu, že se většina domů na náměstí opravila.

Podle Mikesky se během let některé věci změnily naopak k horšímu. „Nejhorší je podle mého názoru prostituce a nahánění klientů do podniků, které funguje už někdy od devadesátý­ch let,“říká. I proto je Václavské náměstí stále v hledáčku státní i městské policie. Ta pravidelně organizuje také zátahy na drogové dealery a řeší excesy opilých turistů.

Estébácké hotely

Na naháněče do nočních klubů návštěvník nočního Václavskéh­o náměstí 80. let nenarazil. Zato mohl potkat třeba veksláky, jelikož se v okolí náměstí nacházelo několik prodejen Tuzex. „Je třeba vzít také v potaz, že hotely Alcron, Evropa a další byly estébáckým­i hotely. Šéfovali jim ředitelé spojení s StB, byly tam odposlechy, a i proto to bylo celé takové méně veselé, než je tomu teď,“dodává Adámek.

Na rozdíl od fasád domů, které prošly změnou k lepšímu, se moc úprav nedočkal veřejný prostor náměstí. Na jeho revitaliza­ci se čeká už od roku 2005, kdy byl vybrán architekto­nický návrh nové podoby Václavskéh­o náměstí. Na dolní části bulváru by se mělo konečně začít pracovat letos. Navíc se vrátila do hry i varianta, která v horní části náměstí počítá se znovuzaved­ením tramvajové trati, jejíž provoz byl ukončen v roce 1980. Než však revitaliza­ce náměstí začne, nabízí se návštěvník­ům náměstí pohled na veřejný prostor, který je v lecčem podobný tomu z konce 80. let. „Před revolucí byl Václavák hodně šedivý, ale ani teď ten veřejný prostor není nic moc. Člověk si nemá ani pořádně kam sednout,“líčí Mikeska.

Keře proti demonstran­tům

V horní části náměstí doposud zůstaly také například části takzvaných Štrougalov­ých sadů. „Komunisté nechali v 80. letech zastavět horní část náměstí vysokými záhony, aby tam nemohli lidé demonstrov­at. A ty záhony jsou tu ve velké míře dodnes. Zůstaly stejné stromy i dlažba a skutečně se toho příliš nezměnilo,“vysvětluje Adámek. I to, jak v současnost­i náměstí vypadá, může být důvod, proč pro část Pražanů ztratilo své kouzlo. „Dříve byl Václavák pro Pražany hlavní místo srazu. Teď ale spousta lidí říká, že když na Václavák nemusí, tak tam raději nejde,“říká Adámek. „Navíc bylo náměstí dříve pro Prahu jediným centrem. Dnes se lidé scházejí na Andělu, v Karlíně nebo třeba na Letné. O tento monopol Václavák přišel. Uchoval si však pověst hlavního místa pro demonstrac­e a zásadní shromážděn­í,“dodává.

 ?? Foto: archiv ČTK ?? Václavské náměstí vzor 1988 Dobový snímek ze srpna 1988 zachycuje demonstrac­i k 20. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Veřejný prostor se za tři dekády v podstatě nezměnil.
Foto: archiv ČTK Václavské náměstí vzor 1988 Dobový snímek ze srpna 1988 zachycuje demonstrac­i k 20. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Veřejný prostor se za tři dekády v podstatě nezměnil.
 ?? Foto: archiv DPP ?? Tramvaje u koně Provoz tramvajové trati v horní části náměstí skončil v roce 1980. Ovšem současné vedení města chce tramvaje k soše svatého Václava vrátit. Právě letos by mělo hlavní město zahájit projektovo­u přípravu na obnovení trati.
Foto: archiv DPP Tramvaje u koně Provoz tramvajové trati v horní části náměstí skončil v roce 1980. Ovšem současné vedení města chce tramvaje k soše svatého Václava vrátit. Právě letos by mělo hlavní město zahájit projektovo­u přípravu na obnovení trati.
 ?? Foto: Michal Sváček, MAFRA ?? Nejnovější lesk Jednou z nejzřeteln­ějších změn, kterou lze na Václavském náměstí po třiceti letech pozorovat, je vloni opravená budova Národního muzea.
Foto: Michal Sváček, MAFRA Nejnovější lesk Jednou z nejzřeteln­ějších změn, kterou lze na Václavském náměstí po třiceti letech pozorovat, je vloni opravená budova Národního muzea.
 ??  ?? Slibovaná budoucnost Už v roce 2005 vybrala Praha projekt architekta Jakuba Ciglera, který navrhl revitaliza­ci Václavskéh­o náměstí. Práce na úpravách spodní části náměstí podle projektu začaly vloni. Vizualizac­e: archiv MAFRA
Slibovaná budoucnost Už v roce 2005 vybrala Praha projekt architekta Jakuba Ciglera, který navrhl revitaliza­ci Václavskéh­o náměstí. Práce na úpravách spodní části náměstí podle projektu začaly vloni. Vizualizac­e: archiv MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia