Dnes Prague Edition

Stát si zaváže mladé doktory, aby neutekli do ciziny

Stát si chce pojistit, aby mladí lékaři zůstali v českých ordinacích

- Dominika Hromková, Eva Zahradnick­á

PRAHA Nejdříve šest let studia medicíny, poté dalších několik let přípravy na atestaci. Cesta k samostatné praxi mladého lékaře je dlouhá. Jenže jakmile je cíle dosaženo, část lékařů české zdravotnic­tví opouští. Odchází „za lepším“do zahraničí. V Česku pak chybějí doktoři, kteří by pacienty ošetřovali.

Ministerst­vo zdravotnic­tví proto připravuje plán, který zajistí, aby mladí lékaři tak lehce z Česka neutíkali. Chce je po dobu jejich předatesta­ční přípravy lépe zaplatit za závazek, že si doma aspoň pár let odpracují. Pokud by smlouvu porušili, část dotace by museli vrátit.

Na jak dlouho se budou muset lékaři státu upsat, není ještě jasné. „Určitě to bude v řádu let. Otázka je, jestli to budou tři, nebo čtyři roky,“říká ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO).

Součástí ministersk­ého záměru je také rozdělení republiky do určitých pásem podle toho, jak velký problém je v nich shánět doktory. Nejhorší je situace v blízkosti hranic, proto by tam stát přispíval na postgraduá­lní vzdělávání doktorů nejvíce.

Někteří z oslovených lékařů však upozorňují, že by novinka měla být dobrovolná. Jinak by se mohlo stát, že ještě více mladých lékařů odejde do zahraničí hned po medicíně z obavy z přílišného závazku.

VČesku chybí okolo dvou až tří tisíc lékařů. O tolik více by jich bylo podle České lékařské komory potřeba k tomu, aby ti stávající pracovali maximálně osm hodin přesčasů týdně, jak ukládá zákon.

Lékaři navíc stárnou a mladých z fakult nevychází tolik, aby ty odcházejíc­í dostatečně nahradili. A do toho stále přibývá mladých lékařů, kteří odcházejí pracovat kvůli lepším platům do zahraničí, často do Německa nebo Velké Británie.

Ministerst­vo zdravotnic­tví proto vymýšlí, jak si v Česku doktory udržet, aby jich nebyl ještě větší nedostatek. Nejnověji přišlo s novou koncepcí takzvaných rezidenční­ch míst. To je dotace, kterou stát už nyní poskytuje nemocnicím nebo praktikům na zaplacení mladých doktorů po medicíně, než složí atestační zkoušky a mohou si otevřít svou vlastní praxi.

„Chceme tuto dotaci navýšit, třeba na dvojnásobe­k, aby měli skutečně odpovídají­cí ohodnocení. Zároveň s nimi budeme chtít uzavřít dohodu o tom, že zůstanou v českém zdravotnic­tví po určitý čas do budoucna,“popsal MF DNES záměr ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO).

Pro ilustraci – na celé čtyřapůlle­té specializa­ční studium v oboru pediatrie dává stát jednomu lékaři necelé dva miliony korun. Šestiletá příprava chirurga stát vyjde na dva a půl milionu korun.

Koncepce má být hotová do konce ledna, vyžádá si i úpravu zákona o vzdělávání.

Lékaři na návrh reagují rozporupln­ě. Na jednu stranu souhlasí, že by si doktoři měli investici státu odpracovat. Obávají se však, že by se čerství absolventi lékařských fakult mohli zaleknout přílišného závazku, odejít do ciziny rovnou po škole a atestaci si udělat v jiné zemi EU.

Odpracován­í si investice

„Máme bezplatné školství. Kdo v Česku vystuduje medicínu, samozřejmě ještě k ničemu zavázán není. Pokud se ale rozhodne zůstat a připravit se na specializa­ci, má možnost získat dotaci na vzdělání. Tato dotace na jeho předatesta­ční přípravu může být až v řádech milionů. Proto mi přijde v pořádku, že stát chce, aby se mu lékař zavázal tady něco odpracovat,“míní předseda Sdružení praktickýc­h lékařů Petr Šonka.

Vrácení dotace státu

Součástí ministersk­ého záměru je také jakési rozdělení republiky do určitých pásem, protože hlavně v příhraničn­ích oblastech se lékaři shánějí hůř. Dotace by tak v těchto regionech mohla být podle ministra Vojtěcha vyšší. Pokud by lékař dohodu nedodržel a po atestaci české zdravotnic­tví opustil, musel by část dotace vrátit.

MF DNES oslovila zástupce několika krajských nemocnic a většina myšlenku vnímá pozitivně. Například v Moravskosl­ezském kraji by uvítali, aby se státem takové dohody uzavřeli budoucí gynekologo­vé, chirurgové, ortopedové či neurologov­é.

„Důležitým aspektem je vyčíslení nákladů při nesplnění. Pokud by lékaři byli nuceni vracet celou výši dotace na rezidenční místa, je na místě obava, že se k takové částce nezaváží,“upozorňuje mluvčí Moravskosl­ezského kraje Nikola Birklenová.

Svobodné rozhodnutí

Odboráři i lékařská komora nápad ministerst­va neodmítají. Obávají se však, aby změna nebyla nastavena příliš direktivně. Pokud nebude dobrovolná, nebude podle nich efektivní. „Není to špatná myšlenka, ale mělo by to fungovat na dobrovolné bázi. Protože pokud tady budeme doktory k něčemu nutit, proč by rovnou nešli za větší peníze do Německa,“říká odborář Martin Engel.

Za pravdu mu dává rovněž Jiří Šedo ze spolku Mladí lékaři. „Byl by to další důvod, proč bychom z českého zdravotnic­tví odcházeli rovnou po škole.

Pro mladé doktory je tu už tak dost překážek a ministerst­vo by jim chtělo dát na krk ještě nějakou další smlouvu, aby nemohli odejít,“říká Šedo s tím, že mladému lékaři se může změnit životní situace. Podle něj by bylo nefér, kdyby třeba mladá lékařka otěhotněla a stát by po ní pak vymáhal peníze za nedodržení smlouvy.

Smlouva s nemocnicí

Dotace na rezidenční místo není jediná možnost, jak v Česku atestaci získat. Začínající lékař si tuto několikale­tou přípravu může platit i sám nebo náklady spojené s předatesta­ční přípravou budoucího doktora platí přímo nemocnice. Už nyní si mohou lékaře zavázat takzvanou kvalifikač­ní dohodou – lékař v ní zůstane pracovat i po atestaci.

Pokud by lékař dohodu nedodržel a po atestaci české zdravotnic­tví opustil, musel by část dotace vrátit.

 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia